Jak wyczyścić markizę za pomocą pleśni w 6 prostych krokach

Markizy zapewniają każdemu domowi dodatkową ochronę i komfort przed działaniem promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest poznanie sposobów czyszczenia markizy z pleśni i innych uporczywych plam.

Osłony przeciwsłoneczne wykonane ze stosunkowo trwałych materiałów, takich jak winyl i włókna akrylowe, mogą wytrzymać nawet lata ochrony (przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji).

Jak wyczyścić markizę za pomocą pleśni w 6 prostych krokach

Nie ma jednak żadnej przepustki do niszczących elementów poza domem, takich jak pleśń Penicillium. Aby dowiedzieć się więcej, oto artykuł informacyjny, w którym możesz przeczytać, gdzie rośnie pleśń penicillium.

Dlatego równie ważne jest określenie, jakie metody możesz zastosować, aby zapobiec uszkodzeniu wyglądu i przeznaczenia markizy przez pleśń. W tym artykule zajmiemy się pleśnią żyjącą na poszyciach markiz i powstrzymamy je przed dalszym niszczeniem baldachimu domu.

6-krokowy przewodnik po czyszczeniu markizy formowanej

Pleśnie rzeczywiście żyją wszędzie, a osłona markizy domu lub sklepu nie jest wyjątkiem. Na szczęście istnieją proste i bezkosztowe sposoby czyszczenia markizy formowanej.

Krok 1. Poznaj swój materiał

Przed przystąpieniem do pielęgnacji markizy warto najpierw wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonana Twoja markiza. Dwa popularne rodzaje baldachimów to pokrowce wykonane z polimeru winylowego oraz te wykonane z włókien akrylowych.

Markizy winylowe mają nieporowate powierzchnie i są naturalnie odporne na pleśń. Dzięki konstrukcji winylowej markizy można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, takie jak pleśń i pleśń.

Podczas gdy markizy z włókna akrylowego są tkaniną tkaną, dzięki czemu nadają im naturalne cechy porowatości. Ze względu na potencjalne kryjówki pleśni, będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w czyszczenie markizy akrylowej.

Krok 2. Zastosuj swoje środki czyszczące

Jeśli masz markizę akrylową, musisz dokładnie wyczyścić. Możesz użyć mieszanki wybielacza, aby namoczyć obszar przez stosunkowo długi czas.

Jednak inne, bardziej wytrzymałe środki do głębokiego czyszczenia mogą lepiej radzić sobie z pozbyciem się pleśni, które wniknęły w pory Twojej markizy akrylowej.

Z drugiej strony podczas czyszczenia markiz winylowych wybielacz zmieszany z rozcieńczoną wodą jest wystarczająco dobry, aby zmyć plamy z pleśni. Pozostaw mieszaninę na 10 do 15 minut przed wyszorowaniem uformowanego obszaru.

Pamiętaj, że podczas używania wybielacza należy postępować ostrożnie, ponieważ zawiera on bardzo agresywne chemikalia, które mogą uszkodzić i zniszczyć kolor i jakość tkaniny markizy.

Jeśli nie masz środka do czyszczenia wybielacza, możesz skorzystać z boraksu. Oto pomocny przewodnik dotyczący czyszczenia pleśni za pomocą Boraksu.

Krok 3. Zetrzyj pleśń i pleśń

Po tym, jak środek czyszczący ma trochę czasu, aby usiadł i wszedł w materiał markizy, nadszedł czas, aby go wyszorować. Używając pędzla o mocnym włosiu, usuń cały wybielacz z obszarów poplamionych pleśnią.

W przypadku markizy winylowej będziesz mieć mniej czasu na szorowanie. Podczas czyszczenia markizy akrylowej z tkanymi włóknami może być konieczne mocniejsze szorowanie, aby usunąć korzenie w norach tkaniny.

Szczotkowanie markizy akrylowej może być opcjonalnym krokiem, jeśli użyłeś solidnego środka przeciwbakteryjnego.

Krok 4. Opłucz obszar, aby usunąć pozostałości

Na tym etapie, po upewnieniu się, że szorowałeś cały brud, umyj markizę czystą wodą, aby usunąć pozostały wybielacz.

Krok 5. Osuszanie markizy na powietrzu

Zawsze pozwól markizie wyschnąć naturalnie po umyciu. Jeśli wyczyściłeś go w ramce, wysusz go tak, jak jest.

Jeśli zostanie wyjęty w powłoce, powiesić go do wyschnięcia.

Krok 6. Powróć do markizy i wróć do ramy

Ponowne nałożenie lub ponowne nałożenie osłony z tkaniny na markizę może być opcjonalnym krokiem. Jeśli jednak masz akrylową, najlepiej po jej oczyszczeniu ponownie nałożyć warstwę wodoodpornej powłoki.

Następnie należy wysuszyć powłokę. Po wykonaniu wszystkich czynności czyszczenia i suszenia markizę można teraz ponownie umieścić na ramie.

Czy mogę usunąć pleśń z markizy bez użycia wybielacza?

Tak, czyszczenie za pomocą innych środków dezynfekujących może być twoją opcją podczas usuwania pleśni z markizy.

Jeśli potrzebujesz silnego chemicznego środka czyszczącego, możesz kupić komercyjne mydło przeciwbakteryjne w Internecie lub w sklepach z artykułami do pielęgnacji domu. Może być doskonałym środkiem dezynfekującym przeciwko pleśni i pleśni.

Jeśli jednak chcesz całkowicie naturalnego środka, możesz użyć octu i sody oczyszczonej, aby usunąć pleśń. Aby to zrobić, zanurz uszkodzoną część w occie, a następnie zetrzyj brud sodą oczyszczoną.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na mojej markizie

Kluczem do utrzymania pleśni na dystans jest regularne czyszczenie markizy poprzez płukanie co najmniej raz w miesiącu. Możesz również czyścić markizę co roku, wykonując czynności związane z usuwaniem z niej pleśni, ale przy użyciu łagodnego detergentu.

Po zakończeniu comiesięcznego i corocznego procesu czyszczenia należy całkowicie wysuszyć markizę na powietrzu. Następnie przechowuj go w dobrze wentylowanym miejscu, jeśli nie będzie używany przez dłuższy czas.

Wniosek

To dobrze, że kroki, jak wyczyścić markizę z pleśnią, nie będą wymagały dużych nakładów. Oprócz tego, że są łatwe do naśladowania, pomogą Ci zachować jakość czaszy, a tym samym zachować główny cel i zalety parasola.