Jak wybrać piec na drewno? 3 niesamowite czynniki!

Znalezienie pieca opalanego drewnem może być trudne, więc upewnij się, że wiesz, jak wybrać piec na drewno, aby uzyskać taki, który odpowiada Twoim wymaganiom. Istnieje wiele rodzajów pieców, a także materiałów, z których są wykonane. W każdym razie te rzeczy dowiesz się dalej, jeśli pójdziesz dalej.

Biorąc pod uwagę wszystkie nowe i używane alternatywy, jak należy podjąć decyzję? Może to zależeć od wielu czynników – Twoich potrzeb, celu, rozmiaru i nie tylko!

Jak wybrać piec na drewno? 3 niesamowite czynniki!

Ten post posłuży jako przewodnik po zakupach, aby znaleźć najlepszy piec na drewno do swojego domu i zaoszczędzić czas i pieniądze. Porozmawiamy o rodzajach pieców na drewno i czynnikach, które należy wziąć pod uwagę. Rodzaj pieca, który chcesz wykorzystać, będzie Twoją pierwszą decyzją. Więc bez zbędnych ceregieli przejdźmy do szczegółów!

Rodzaje pieców na drewno

Jak więc wybrać piec na drewno? Dwa główne typy to niekatalityczne i katalityczne piece na drewno. Wariant pierwszy i drugi łączy się w wariancie trzecim. Dowiedz się, który z nich jest dla Ciebie idealny, czytając poniższe opisy.

#1. Niekatalityczny piec na drewno

Alternatywą dla technologii spalania katalitycznego jest system recyrkulacji przegród. Ta część może być umieszczona wewnątrz paleniska pieca, tuż pod okapem. Przegroda wtłacza tlen do paleniska, aby mógł się ponownie spalić, zanim zostanie zgaszony.

Ciepło wytwarzane przez ten piec na drewno jest szybsze i intensywniejsze niż w przypadku katalitycznego palnika na drewno. Są bardziej powszechne i tańsze niż katalityczne piece na drewno. Mało tego, są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż piec katalityczny. Powstaje dłuższa, cieplejsza trasa przepływu gazu, co zwiększa wydajność.

#2. Katalityczny piec na drewno

Tradycyjne piece na drewno są ogólnie tańsze niż katalityczne piece na drewno. Są trudniejsze w utrzymaniu, a czyszczenie katalizatora jest ciągłym kłopotem. Z biegiem czasu katalizator o strukturze plastra miodu wewnątrz tych urządzeń ulega degradacji i dlatego należy go wymienić.

Nowy może wahać się od 200 do 400 USD, w zależności od modelu. Wykorzystanie palnika tego typu wymaga pewnego wysiłku, ponieważ musisz monitorować temperaturę i zmieniać uchwyt, gdy przekroczy 500 ° F.

By-pass należy przesunąć w ten sposób, aby uzyskać dostęp do katalizatora o strukturze plastra miodu. Ze względu na niskie temperatury katalizator jest skutecznie przechowywany do czasu, gdy jest potrzebny. Metale szlachetne, takie jak platyna i pallad, są używane do powlekania komór spalania katalitycznego. Katalityczna komora spalania zwiększa szybkość reakcji w celu zwiększenia temperatury. Uważano, że jest to turbosprężarka systemowa.

W celu wydajniejszego wytwarzania ciepła, katalityczne spalanie w piecu na drewno przekształca dym w paliwo w komorze spalania, umieszczonej w strumieniu dymu. Większość energii w kłodzie może zostać przekształcona w ciepło w piecu opalanym drewnem, a nie wypuszczona do atmosfery jako zanieczyszczenie. Poznaj różnicę między katalitycznym a niekatalitycznym piecem na drewno.

#3. Elektryczny piec na drewno

Dostępna jest również wersja hybrydowa z systemem spalania i komorą spalania katalitycznego dla zwiększenia mocy i niższej emisji. To łączy w sobie cechy dwóch powyższych pieców na drewno. Możesz chcieć wiedzieć, jak czyścić wężownice kuchenki elektrycznej.

Jakie są materiały użyte do budowy pieca na drewno?

Piece na drewno mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są wykonane z żeliwa, stali lub steatytu. Omówmy każdy z nich poniżej, aby wiedzieć, który z nich powinieneś otrzymać.

#1. Żeliwo

Piece na drewno wykonane z żeliwa mają więcej możliwości projektowych, ponieważ są wlewane do form. Jeśli wybierzesz to, będziesz w stanie stworzyć oszałamiający wygląd, który będzie zupełnie nietypowy. Kilka rodzajów pieców jest pokrytych porcelanową powłoką nabłyszczającą, dzięki czemu piec wydaje się gładki i błyszczący. Sprzątanie po użyciu kuchenki wykonanej z tego materiału to pestka.

#2. Stal

Proste i proste, te piece na drewno są wykonane ze stalowych płyt skręconych w kształt paleniska. Ponieważ są prostsze w wykonaniu, generalnie są tańsze.

#3. steatyt

Ponieważ steatyt jest tak gęsty, ten styl pieca utrzymuje dużo ciepła. Dla niektórych lity steatyt w tych piecach sprawia, że ​​są one lepsze, ponieważ zapewniają ciepło nawet po wygaśnięciu ognia.

Co wziąć pod uwagę, aby wybrać piec na drewno

Wybierając piec na drewno, należy pamiętać o kilku innych czynnikach niż rodzaj i użyty materiał. Poniżej wymieniliśmy je, więc pamiętaj o nich przy zakupie.

#1. Estetyka

W zależności od modelu piec na drewno może być wsparty na czterech nogach lub na postumencie. Nogi można zmieniać w różnych wersjach. Dzięki nogom znacznie łatwiej jest sprzątać dookoła i pod nim. Wszystko sprowadza się do Twojego osobistego gustu.

#2. Kształt

Obecnie klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy stylowych opcji. Oprócz kwadratu i koła dostępne są również projekty prostokątne, a nawet pionowe.

#3. Funkcjonalność

Sprawdź jego zdolność do przechowywania logów. Upewnij się, że długość drewna opałowego, którego zamierzasz użyć, zmieści się w Twoim piecu. Jeśli masz tłumik lub otwory wentylacyjne, użyj ich. Otwór wentylacyjny Twojego pieca na drewno kontroluje ilość wpuszczanego powietrza. Przepustnica dla każdego pieca będzie miała swoje własne miejsce. Niektóre są schowane w rurach, podczas gdy inne są wystawione.

To okładka!

Mamy nadzieję, że znajdziesz ten post o tym, jak wybrać piec na drewno. Użyj tego jako przewodnika, jeśli planujesz kupić go do swojego domu. W ten sposób możesz mieć pewność, że dostaniesz to, czego potrzebujesz. Przeczytaj, jak zbudować piec na drewno i jak zainstalować piec na drewno w garażu.