Jak uzyskać najwięcej ciepła z pieca na drewno? 6 prostych sposobów na zrobienie tego!

Podczas okropnej pogody na zewnątrz chcesz wiedzieć, jak uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca opalanego drewnem. Korzystanie z pieca na drewno najlepiej jest używać zimą, aby zapewnić ciepło w domu, a aby uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca, będziesz musiał regularnie umieszczać co najmniej 3 polana w piecu na drewno, aby uzyskać jak najwięcej ciepła i go trwa dłuzej.

A jeśli chcesz, aby piec palił się goręcej, wystarczy wyregulować wyrzutnik znajdujący się na górze pieca. W ten sposób zwiększy się przepływ powietrza, wzmacniając ogień. Jednak dla ułatwienia można by wydać na nowy piec z palnikiem katalitycznym, ale ma to wysoką cenę. Więc trzymajmy się pieca na drewno. Niezależnie od tego czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak uzyskać najwięcej ciepła z pieca na drewno? 6 prostych sposobów na zrobienie tego!

Sposoby na uzyskanie jak największej ilości ciepła z pieca na drewno

Jak wydobyć najwięcej ciepła z pieca na drewno? Ponieważ opcja, o której wspomnieliśmy powyżej, jest kosztowna, chcielibyśmy znaleźć inne sposoby. Na szczęście możesz to zrobić na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które można podjąć, aby poprawić wydajność pieca na drewno.

#1. Czyszczenie komina i pieca

Czyszczenie i zamiatanie wnętrza paleniska może znacznie pomóc w poprawie wydajności pieca na drewno. W ten sposób możesz usunąć kreozot, który prawdopodobnie utrudnia przepływ powietrza. To również stwarza zagrożenie pożarowe dla twojego komina. Przepływ powietrza jest niezbędny dla dobrego ciepła i spalania. Jeśli Twój komin jest wykonany z cegły, upewnij się, że uszczelniłeś pęknięcia.

To nie tylko pozwoli uniknąć potencjalnego pożaru, ale także pomoże w poprawie przepływu powietrza.

#2. Zieleń a drewno sezonowane

Greenwood często zawiera od 30 do 60 procent wilgoci. Może to spowodować słabe spalanie z dużą ilością kreozotu i dymu.

Te o dużej wilgotności wymagają również więcej energii do spalania niż do uwalniania ciepła. Mając to na uwadze, lepiej jest wykorzystać sezonowane drewno. Inną kwestią jest to, czy używasz drewna twardego czy miękkiego. Te ostatnie są dobre w rozpoczynaniu jodły, ponieważ łatwo palą się na gorąco. Następnie dodaj warstwy kłód z twardego drewna. Palą się również na gorąco, gdy są dobrze podpalone. Poza tym palą się długo. Upewnij się, że nie przeciążasz paleniska. W razie potrzeby usuń popiół.

#3. Ostrożnie uszczelnij klapę i piec

Możesz kontrolować przepływ powietrza w piecu na drewno na dwa sposoby. Jeden, przez amortyzator, który jest głównym sterowaniem. Znajduje się na górze Twojego pieca na drewno lub w Twoim kominie. Drugi to małe aplikacje, które można zamknąć lub otworzyć w dolnej części przodu pieca.

Problem może powstać, jeśli w piecu na drewno jest szczelina. Zwykle dzieje się to wokół drzwi paleniska. Dostępne są niektóre zestawy, których można użyć do wymiany uszczelki. Aby to zrobić, musisz jednak zdjąć jego drzwi i pozwolić mu ostygnąć. Zimą może to być trudne.

Inne zestawy pozwolą ci łatwo wypełnić luki, ale ta poprawka jest tylko krótkoterminowa. Tak czy inaczej, każda niechciana szczelina może wpłynąć na przepływ powietrza. Może to nawet spowodować pożar, który będzie płonął zbyt długo.

Możliwe jest również, że klapa przepuszcza powietrze lub ulatnia się dym w miejscu, w którym trzpień wychodzi z pieca lub komina. Wrzeciono jest zawieszone na klapie wytwornej. W tym celu możesz skorzystać z różnych rozwiązań do szybkiego stosowania, które możesz kupić w sklepach zaopatrzeniowych.

#4. Dodano żelazko

Żeliwo można położyć na piecu na drewno. Gdy się nagrzewają, piec może zwiększać ciepło poprzez prezentowanie szerszej gorącej powierzchni. Niektóre kawałki żelaza mają również łopatki wentylatora, które obracają się powoli wraz ze wzrostem ciepła i spływają na łopatki. Choć mały, może pomóc w rozprowadzaniu gorącego powietrza.

#5. Komora katalityczna

Najnowsze modele pieców na drewno mają funkcję spalania katalitycznego, która jest zintegrowana w celu zwiększenia wydajności. Możesz również kupić tę funkcję osobno i zainstalować ją w swoim starszym modelu pieca na drewno. Komory katalityczne to ceramiczne dyski, które zwykle mają około 2 cale grubości i 6 cali średnicy.

Jest on pokryty palladem, który jest rzadkim metalem i wygląda jak plaster miodu. Umieszcza się go na szczycie pieca na drewno, z którego dym unosi się w kierunku komina. Zadaniem komory spalania katalitycznego jest w zasadzie spalanie dymu. Dym wydobywający się z pieca to gaz, który się nie spalił. Najczęściej wymaga minimum 1000 stopni F, aby całkowicie się zapalić.

Ale z katalityczną komorą spalania, dym będzie spalany w temperaturze co najmniej 500 stopni F. W rezultacie. Ogień będzie palić się goręcej i lepiej. Pozostający dym, który może powodować gromadzenie się kreozotu, zostanie zmniejszony. Komora katalityczna może zmniejszyć gromadzenie się kreozotu nawet o 90%.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że naturalne drewno powinno być palone tylko w ten sposób. Nie należy używać impregnowanego drewna, papieru i tarcicy. W przeciwnym razie zmniejszy się wydajność i żywotność komory spalania katalitycznego.

#6. Dmuchawa wymuszona

Lepszym rozwiązaniem do dystrybucji powietrza jest dmuchawa z wymuszonym obiegiem powietrza. Spowoduje to wydmuchanie powietrza z powierzchni pieca w kierunku pomieszczenia. Ale to rozwiązanie nie jest tak dobre, ponieważ potrzebuje prądu. Na szczęście do zasilania tego wystarczyłoby panele słoneczne. Teraz, gdy skończyliśmy omawiać wszystkie sposoby na uzyskanie jak największej ilości ciepła z Twojego pieca na drewno, możesz zapoznać się z tym artykułem „Dlaczego Twój klimatyzator wydaje głośny dźwięk podczas uruchamiania?”

To okładka!

Masz to, ludzie! Sześć sposobów na uzyskanie jak największej ilości ciepła z pieca opalanego drewnem. Postępowanie zgodnie z nimi z pewnością może poprawić wydajność Twojego pieca podczas zimnej pogody. Z drugiej strony możesz być ekspertem w wyborze najlepszego wina, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wybrać najlepszą lodówkę na wino? Jeśli nie, to możesz to przeczytać!