Jak usunąć zapach pleśni z mebli: 8 pomocnych sposobów?

Jak usunąć zapach pleśni z mebli? Cóż, pleśń zaczął tworzyć się wewnątrz poduszek i tkaniny, powodując stęchły zapach w całym meblach.

Jeśli to tylko zapach, bardzo łatwo się go pozbyć.

Jak usunąć zapach pleśni z mebli: 8 pomocnych sposobów?

Jeśli pleśń zacznie rosnąć, problem może stać się znacznie większy i trudniejszy do rozwiązania. Oto zalecany artykuł o tym, jak długo trwa rozwój pleśni, aby zapobiec ich rozwojowi.

Pozbywanie się zapachu pleśni z mebli

Chociaż stare drewniane meble są solidne i atrakcyjne, mogą mieć stęchły zapach. W zależności od wieku mebli antycznych i rodzaju użytego drewna, wyeliminowanie zapachów stęchlizny może być trudne.

Przyczyna zapachu może decydować o tym, które lekarstwo będzie skuteczne.

Na szczęście masz możliwość wypróbowania więcej niż jednego podejścia. Oto siedem rozwiązań problemu, jak usunąć zapach stęchlizny z mebli.

Pracując z drewnianymi meblami pamiętaj, że mają one historię, którą chcesz zachować i cieszyć się nią przez lata. Sprawdź ten artykuł pełen pomocnych wskazówek, jak naturalnie pozbyć się zapachu pleśni.

1. Osuszaj

Ponieważ drewno jest niezaprzeczalnie porowate, pochłania wilgoć, powietrze i zapachy z otoczenia. Jeśli twoje meble były przechowywane w starym domu, strychu, piwnicy lub garażu, najprawdopodobniej jest to wynikiem stęchłego zapachu.

Krok 1. Umieść meble w klimatyzowanym pomieszczeniu o niskim poziomie wilgotności.

Krok 2. Włącz osuszacz i zamknij drzwi.

Krok 3. Rób to przez kilka dni, jednorazowo przez kilka godzin.

2. Usiądź na zewnątrz w słońcu

Pozostaw meble na zewnątrz na słońcu, jeśli nie masz osuszacza i mieszkaj w suchym środowisku o niskiej wilgotności względnej. Dobrze jest umieścić go pod zadaszoną lub osłoniętą werandą, ale nie na długo.

Jeśli zapach stęchlizny nie jest zbyt obrzydliwy, może to zadziałać.

3. Piaskować i wykańczać

Kolejnym krokiem w usuwaniu zapachu stęchlizny z mebli jest przeszlifowanie oryginalnego wykończenia i pozostawienie drewna do oddychania przez kilka dni. Mebel ponownie zostaw w klimatyzowanym pomieszczeniu, aby uniknąć wchłaniania dodatkowych zapachów i wilgoci.

Nałóż 2-3 aplikacje bejcy na powierzchnię, pozwalając każdej warstwie całkowicie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Użyj przezroczystego płaszcza, aby uszczelnić kolor i utrzymać wilgoć i powietrze na zewnątrz.

4. Maluj za pomocą solidnego podkładu

To jest ten, którego użyjesz, gdy masz silny zapach stęchlizny, który nie zniknie. Jeśli chcesz przemalować mebel, nawet jeśli jest to tylko wnętrze, podkład jest prawdopodobnie wart wypróbowania.

Jeśli Twój mebel ma duży problem z zapachem, jest to świetne rozwiązanie. To bardzo korzystna technika dla nas wszystkich!

5. Mydło do drewna lub detergent

Zarazki i bakterie znajdujące się w drewnie są często źródłem zapachów stęchlizny. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy meble drewniane były narażone na wysoki poziom wilgoci przez dłuższy czas.

Użyj mydła do drewna przeznaczonego do czyszczenia i zabijania mikroorganizmów w drewnie. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją producenta dotyczącą użytkowania i pielęgnacji drewna.

Aby upewnić się, że całe drewno zostało dobrze przykryte, dokładnie wyczyść wszystkie krawędzie, rogi, pod uchwytami i pod meblami. Następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

6. Fusy z kawy lub węgiel

Jeśli masz dużą komodę lub szafę z szufladami, niektóre inne sposoby mogą utrudnić dotarcie do wszystkich powierzchni. Zamiast tego napełnij otwarty pojemnik fusami z kawy lub węglem drzewnym i zamknij szuflady.

Po kilku dniach wróć i uzupełnij w razie potrzeby świeżą kawę lub węgiel drzewny. Węgiel drzewny to naturalny składnik, który może pomóc w pozbyciu się zapachu stęchlizny z mebli.

7. Wybielacz

Wybielacz jest jednym z najbardziej znanych uniwersalnych środków dezynfekujących na rynku. Ważne jest, aby go odpowiednio rozcieńczyć — użyj jednoczęściowego wybielacza na dziesięć części roztworu wodnego.

Aby zabić wszystkie bakterie, które mogą wytwarzać smród, utrzymuj powierzchnię mebli wilgotną, ale nie moczoną przez 30 minut.

8. Roztwór wody i octu

To wypróbowana i prawdziwa metoda na pozbycie się tych nieprzyjemnych zapachów. Najlepszym octem do użycia jest ocet biały, ale jeśli nie masz go pod ręką, wystarczy ocet jabłkowy.

Wymieszaj ocet i wodę w proporcji 1:1 i dobrze wytrzyj meble przed pozostawieniem do wyschnięcia na powietrzu. Alternatywnie możesz umieścić roztwór w butelce z rozpylaczem i nałożyć go tam, gdzie zechce Twoje małe serduszko.

Ta rzecz jest całkiem skuteczna. Ocet to doskonałe naturalne czyszczenie, które wystarczy!

Wniosek

Przypuszczamy, że nie jest to najbardziej ekscytujący temat do dyskusji, ale jest to coś, co wiąże się z posiadaniem wielu starych mebli. Musisz sobie z tym poradzić!

Masz to, fantastyczni ludzie, najlepsze wskazówki i triki, jak usunąć zapach pleśni z mebli.