Jak usunąć wosk ze świecy z obrusu?

Świece bez wątpienia w dużym stopniu stanowią element centralny, ale mogą również rozlewać wosk i robić bałagan na obrusie. Chociaż Twoim pierwszym impulsem może być wyrzucenie obrusu, usunięcie wosku nie jest tak trudne, jak się wydaje. Czy jesteś nowy w tych rzeczach? Nie martw się, nauczymy Cię prostych sposobów usuwania wosku ze świecy z obrusu.

Kroki, jak usunąć wosk ze świecy z obrusu

Zamrażanie wosku

Zamroź rozlany wosk. Najprostszą metodą jest zagięcie obrusu z woskiem na wierzchnią warstwę zewnętrzną i zamrożenie całej tkaniny. Ewentualnie, gdy szmatka nadal leży na stole, napełnij worek lodem i umieść worek na wierzchu wosku.

Jak usunąć wosk ze świecy z obrusu?

Zeskrob zamrożony wosk z obrusu tępym narzędziem. Możesz użyć noża do masła lub paznokcia. Jeśli obrus jest wykonany z koronki, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić go podczas zeskrobywania wosku.

Podgrzewanie wosku

Ciepło służy do usuwania wosku. Po obu stronach zaplamionego obszaru połóż ręczniki papierowe lub kawałki brązowej papierowej torebki. Jeśli używasz papierowej torby, upewnij się, że nie ma na niej żadnych napisów.

Podgrzej lub wyśrodkuj żelazko i wyprasuj na papierze. Podczas prasowania unikaj używania pary. Resztki wosku stopią się z obrusu i wsiąkają w papier pod wpływem ciepła żelazka.

W razie potrzeby powtórz procedurę prasowania ze świeżymi ręcznikami papierowymi lub brązowymi papierowymi torebkami. Kontynuuj zmianę papieru i prasowanie, aż cały wosk zostanie usunięty. Po usunięciu wosku wypierz obrus jak zwykle.

Rozpuszczanie wosku

Ponieważ wosk ze świecy jest plamą na bazie oleju, będziesz potrzebować rozpuszczalnika usuwającego olej. Istnieje wiele różnych rozpuszczalników, których można użyć, ale w domu można znaleźć tylko garstkę. Aceton stosowany w zmywaczu do paznokci oraz alkohol izopropylowy, używany do wcierania alkoholu, są najczęściej używane.

Przed rozpoczęciem należy sprawdzić na metce produktu instrukcje dotyczące czyszczenia. Aceton nigdy nie powinien być używany na modakrylu, octanie lub trioctanie, ponieważ spowoduje rozpad tkaniny. Umieść przedmiot odwrócony do dołu na złożonym ręczniku.

Za pomocą wacika wetrzyj w plamę zmywacz do paznokci lub wcieraj alkohol. Obserwuj, jak tłusta, woskowa plama się rozpływa. Kontynuuj, aż plama zniknie.

Osuszyć wszelkie pozostałości. Paruj plamę, aby usunąć wszelkie pozostałości acetonu z szmatki, jeśli używałeś zmywacza do paznokci. Przedmiot należy następnie wyprać jak zwykle.

Pranie obrusu

Jeśli wosk całkowicie zniknął, po prostu wypierz obrus jak zwykle. Jednak może pozostać ślad wosku na powierzchni, wskazujący, że należy go poddać obróbce przed praniem. Ze względu na właściwości wosku standardowe pranie może nie być odpowiednie.

Dlatego będziesz musiał użyć rozpuszczalnika, aby całkowicie usunąć wosk ze świecy z obrusu. Może to być aceton lub alkohol do nacierania, więc pomiń ten krok, jeśli pracujesz z delikatnymi tekstyliami. Wykonaj test płatkowy za pomocą wacika nasączonego rozpuszczalnikiem po sprawdzeniu instrukcji pielęgnacji pod kątem wszelkich ostrzeżeń.

Jeśli to zadziała, użyj wacika nasączonego rozpuszczalnikiem, aby usunąć plamę. Następnie wypierz obrus ręcznie lub w delikatnym cyklu ze zwykłym detergentem. Następnie omówmy usuwanie wosku ze świecy w zależności od tego, jak duży lub mały jest.

Jak usunąć wosk ze świecy z obrusu w zależności od rozmiaru

Usuwanie plam z wosku z małych świec

Małe plamy zestalonego wosku ze świecy na tkaninie można usunąć dużą kroplą oleju roślinnego. Wytrzyj nadmiar oleju ręcznikiem papierowym przed praniem, jak zwykle. Inną metodą usuwania niewielkich ilości wosku z obrusu jest umieszczenie go w zamrażarce.

Gdy wosk stanie się kruchy, zdejmij obrus i odłam większość z niego. Rozłóż dotknięty obszar na szerokiej misce. Zwiąż go gumkami, aby usunąć pozostały wosk z obrusu.

Następnie zalej wosk gorącą wodą, aby go stopić. Obrus ​​należy następnie wyprać jak zwykle. W ten sposób radzisz sobie z bardzo małymi plamami wosku ze świec na obrusie.

Usuwanie dużych plam woskowych ze świec

Chcesz wiedzieć, jak usunąć wosk ze świecy z ubrań? Aby usunąć duże plamy wosku świecowego z odzieży, zeskrob nadmiar tępym nożem. Następnie umieść dotknięty obszar między dwoma papierowymi ręcznikami lub brązowymi papierowymi torebkami i prasuj na niskim poziomie.

Jeśli tkanina jest tą, którą zwykle prasujesz w niskiej temperaturze. Uważaj, aby go nie przypalić podczas usuwania wosku. W takim scenariuszu po prostu przesuwaj żelazko tam i z powrotem nieco nad papierem.

Stopienie i przeniesienie wosku na papier nie wymaga dużo ciepła. Wymień ręczniki papierowe lub torby, ponieważ wchłaniają wosk, a następnie wypierz, aż papier przestanie wchłaniać wosk. Za pomocą odplamiacza usuń wszelkie pozostałości plam.

Dodatkowe wskazówki dotyczące usuwania wosku ze świecy z obrusu

A co, jeśli twoja tkanina jest jasna i nadal są na niej pozostałości oleju ze świecy? Cóż, ten scenariusz jest prawdopodobny, ponieważ wosk ze świecy jest plamą na bazie oleju. Rozważ posypanie solą morską przebarwionego obszaru.

Unikaj używania soli koszernej, ponieważ jest bardzo ścierna. Może skończyć się rozerwaniem włókien obrusu, zwłaszcza delikatnej tkaniny. Zamiast tego użyj drobniejszego zmielenia, takiego jak sól kuchenna.

Wniosek dotyczący usuwania wosku ze świecy z obrusu

Nie musisz się już martwić o plamy ze świec na obrusie. Po prostu zwróć uwagę na te proste sposoby usuwania wosku ze świecy z obrusu. Możesz łatwo usunąć takie plamy i używać obrusu tak, jakby nic się nie stało. Aby dowiedzieć się więcej wskazówek dotyczących usuwania wosku ze świec lub czegokolwiek związanego ze świecami, odwiedź naszą stronę.