Jak usunąć uszkodzoną przez wodę płytę skalną: 5 przydatnych kroków

Jeśli szukasz pomocy w usuwaniu uszkodzonych przez wodę arkuszy skalnych, trafiłeś do właściwego artykułu. Przeczytaj, a poprowadzimy Cię na każdym kroku.

Sheetrock zawsze był znakiem towarowym płyt kartonowo-gipsowych lub tynku. Składa się z gipsu zamkniętego między ciężkimi arkuszami papieru i jest zwykle używany do konstruowania sufitów i ścian wewnętrznych.

Jak usunąć uszkodzoną przez wodę płytę skalną: 5 przydatnych kroków

Kroki usuwania uszkodzonych przez wodę płyt skalnych

Zwykle po prostu chwytamy młotek i odchylamy go, aby usunąć nasiąkniętą wodą płytę gipsowo-kartonową. Jednak wysiłek włożony w małe planowanie sprawi, że proces usuwania przebiegnie gładko.

Krok 1. Zaznacz obszar, który chcesz usunąć

Za pomocą narzędzia pomiarowego zmierz od podłogi do wysokości płyty gipsowo-kartonowej, którą chcesz usunąć. Połącz znaki kredą, tworząc linię prostą na żądanej wysokości.

Krok 2. Tnij wzdłuż linii za pomocą noża uniwersalnego

Za pomocą noża uniwersalnego przeciąć kredą linię na powierzchni płyty gipsowo-kartonowej. Kontroluj swoją siłę i tnij tylko od połowy do trzech czwartych grubości płyty gipsowo-kartonowej.

Krok 3. Poluzuj i ostrożnie usuń uszkodzoną płytę gipsowo-kartonową Sheetrock

Za pomocą młotka ostrożnie wykonaj otwór w płycie gipsowo-kartonowej tuż poniżej zaznaczonej i wyciętej linii. Upewnij się, że otwór jest wystarczająco duży, aby użyć go jako uchwytu.

Trzymaj się dziury, którą zapukałeś i delikatnie pociągnij płytę gipsowo-kartonową w przód iw tył. Poluzuje materiał z znajdujących się za nim kołków.

Krok 4. Pozbądź się mokrej izolacji

Po całkowitym usunięciu uszkodzonej części płyty gipsowo-kartonowej można przystąpić do usuwania zawilgoconej izolacji. Płyty gipsowo-kartonowe są dobre w oszukiwaniu Cię ilością wilgoci.

Zwykle wydaje się, że jest trochę wilgotny, ale w rzeczywistości należy go natychmiast usunąć. Jeśli masz wątpliwości, co powinieneś zrobić, usuń wszystkie izolacje w ścianie.

Izolacje to jedne z najtańszych rzeczy do wymiany, dlatego warto je usunąć, aby nie dopuścić do pozostawienia wilgoci za ścianami. Uwięziona wilgoć może powodować rozwój pleśni lub innych grzybów, czemu wszyscy chcemy zapobiec.

Krok 5. Suszyć z wentylatorami przez 48 do 72 godzin

Po usunięciu wszystkich uszkodzonych płyt kartonowo-gipsowych i izolacji Sheetrock, czas na dokładne osuszenie ściany. Strategicznie umieść wentylatory, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Pozostaw je włączone przez co najmniej kilka dni, aby upewnić się, że kołki i podłoga dokładnie wyschną, aby nie pozostała wilgoć. Zawsze lepiej jest jeździć dłużej niż zabierać je za wcześnie.

Następnym krokiem po usunięciu uszkodzonych części jest ich naprawa. Zapoznaj się z tym artykułem na temat naprawy uszkodzonych przez wodę Sheetrock, aby poznać szczegółowy proces.

Jak określić, ile płyt kartonowo-gipsowych należy usunąć?

Chociaż dobrze jest usunąć całą płytę gipsowo-kartonową w przypadku powodzi, nadal lepiej jest zaoszczędzić jak najwięcej materiału. Możesz to określić na podstawie ilości wody, która dostała się do przestrzeni lub budynku.

Jeśli mniej niż kilka cali wody dostanie się do twojego obszaru, możliwe jest pozostawienie górnych części płyty gipsowo-kartonowej na ścianach. Należy jednak pamiętać, że dwa do trzech cali wody może spowodować uszkodzenie nawet do dwóch do trzech stóp.

Nawet jeśli płyta gipsowo-kartonowa wydaje się sucha kilka centymetrów nad poziomem wody, izolacje za ścianami można dalej nasączyć. W większości przypadków zaleca się usunięcie co najmniej dwóch do czterech stóp z podłogi, aby całkowicie odsłonić obszary z tyłu.

Pozwoli to na prawidłowy przepływ powietrza i dokładnie wysuszy uszkodzony obszar. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda zniszczona przez wodę płyta gipsowo-kartonowa, mamy przewodnik, który Ci w tym pomoże, więc sprawdź.

Jak chronić uszkodzoną przez wodę płytę gipsową przed pleśnią?

Kluczem do zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, takim jak pleśń, jest całkowite wysuszenie wszystkiego w ciągu 24 godzin. Zarodniki pleśni zaczynają się rozmnażać w ciągu 24 do 72 godzin, co może być szybsze w sprzyjającym środowisku, takim jak mokra płyta gipsowo-kartonowa.

Niewielkie ilości pleśni mogą stanowić niewielkie lub żadne zagrożenie dla zdrowia. Jednak wdychane w dużych ilościach mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne.

Wszelkie materiały nasączone wodą należy jak najszybciej usunąć. Pamiętaj też, że bez względu na to, jak bardzo je wysuszysz, nie możesz ich ponownie użyć.

Dobrze jest również umieścić wentylatory w dotkniętym obszarze, aby przyspieszyć proces suszenia. Możesz również użyć mierników wilgotności, aby określić, czy poziom wilgotności mieści się w zalecanym zakresie procentowym.

Wniosek

Bez względu na rodzaj pracy, należy pamiętać, że podążanie za zsynchronizowanym procesem pozwoli Ci na łatwe wykonanie tego. Ponadto ochrona przed wszelkimi szkodami powinna być najwyższym priorytetem podczas wykonywania wszelkich zadań, takich jak radzenie sobie z uszkodzoną przez wodę płytą gipsowo-kartonową.

Czytając ten artykuł, dowiedziałeś się, że proces usuwania uszkodzonej przez wodę warstwy skalnej jest prosty i łatwy do naśladowania. Możesz teraz skutecznie podejmować natychmiastowe działania na wypadek, gdyby woda niespodziewanie zaatakowała Twoją przestrzeń.