Jak usunąć pleśń z zamszu: skuteczny przewodnik w 6 krokach

Czasami twój zamsz może wejść w kontakt z jakąkolwiek formą płynu; po pozostawieniu go może rozwinąć się pleśń. Jak zatem usunąć pleśń z zamszu?

Wyrzucić go, czy wezwać pomoc profesjonalisty? Może możesz zacząć od samodzielnego oczyszczenia pleśni.

Jak usunąć pleśń z zamszu: skuteczny przewodnik w 6 krokach

Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z zamszu i kilka wskazówek, jak odpowiednio o nie dbać.

Co to jest zamsz?

Według MasterClass zamsz to rodzaj skóry wykonanej ze spodniej strony skóry zwierzęcej, która nadaje jej miękką powierzchnię. Zamsz jest delikatniejszy i cieńszy w porównaniu do tradycyjnej skóry.

Powstaje z wielu rodzajów sierści zwierzęcej, zazwyczaj jest miękka i gładka, ale podatna na uszkodzenia. Może być stosowany do mebli, butów, toreb i kurtek.

Definiowanie pleśni

Często myli się pleśń i pleśń. To dlatego, że oba są powszechnymi grzybami domowymi, które rozwijają się w wilgotnym i wilgotnym środowisku.

Pleśń wygląda jak plamy od bieli do szarości i jest pudrowata, sucha i płaska. W porównaniu do pleśni łatwiej jest wyczyścić pleśń, ponieważ rośnie tylko na powierzchni przedmiotów.

Pachnie nieprzyjemnie, stęchlizną i ziemistą. Dla porównania i zapoznania się, zobacz ten artykuł o tym, jak pachnie pleśń w domu.

Kroki usuwania pleśni z zamszu

Naprawdę trudno jest usunąć pleśń z zamszu. Nie można używać żrących chemikaliów ani środków czyszczących bez wpływu na materiał.

Dobrze, że w Twojej kuchni są takie, które możesz wykorzystać jako alternatywę do czyszczenia pleśni. Zobacz następujące kroki, które możesz wykonać:

Krok 1. Suszenie na słońcu

Zacznij od pozostawienia uszkodzonego materiału na słońcu przez godzinę. Tylko upewnij się, że jest słoneczny dzień bez cienia deszczu.

Krok 2. Pędzel

Po wysuszeniu na słońcu delikatnie wyszoruj pędzelkiem dotknięty obszar. Zetrzyj tyle pleśni, ile możesz.

Użyj odkurzacza, aby zassać pozostałe zarodniki pleśni. O ile to możliwe, rób to na zewnątrz, aby zapobiec ucieczce zarodników pleśni do narożników w domu.

Upewnij się, że zawartość worka próżniowego została właściwie zutylizowana.

Krok 3. Wazelina

Nałóż niewielką porcję wazeliny na czystą tkaninę. Wykorzystaj tę tkaninę, aby delikatnie pocierać wazelinę na dotkniętym obszarze zamszu.

Krok 4. Pocieranie alkoholu wodą

W tym kroku musisz wymieszać te same porcje alkoholu i wody. Weź gąbkę i pozostaw ją w miksturze przed wyżymaniem, aby zamsz nie był zbyt zwilżony.

Użyj gąbki, aby przetrzeć i delikatnie wyszczotkować dotknięty obszar. Zrób to wielokrotnie, aż nie będzie już widocznych narośli pleśni.

Krok 5. Wchłonąć nadmiar wody

Aby wykonać ten krok, przygotuj kolejny zestaw czystych tkanin. Umieść jeden na powierzchni, na której umieścisz zamsz; użyj innego, aby położyć na wierzchu zamszu.

Dociśnij górną szmatkę i wyciągnij nadmiar wody z materiału. Kontynuuj to, aż nie będzie już więcej wody.

Krok 6. Suszenie

Po tym wszystkim nadszedł czas, aby całkowicie wysuszyć zamsz. Możesz użyć wentylatora lub suszarki do włosów, ale wentylator suszy materiał dłużej.

Jeśli chodzi o suszarkę do włosów, nie używaj jej zbyt blisko zamszu, aby uniknąć pogorszenia jakości, a następnie ostrożnie przewietrz materiał za pomocą suszarki. Pozwól suszarce przejść przez materiał, nie przepuszczając żadnych odsłoniętych obszarów.

Po dokładnym wyschnięciu zamszu użyj pędzla do zamszu, aby przejść po powierzchni, aby ją uporządkować. Szczoteczka do zębów może wykonać swoje zadanie, jeśli nie masz szczoteczki do zamszu.

Najlepiej od razu podjąć działania po zauważeniu narośli pleśni, aby łatwiej było wyczyścić i mniejsze uszkodzenia materiału.

Pielęgnacja zamszu

Aby powstrzymać pleśń przed rozwojem zamszu lub wydłużyć czas jego użytkowania, musisz wiedzieć, jak prawidłowo się nim zająć. Oto kilka rad, których możesz przestrzegać:

 • Nie dopuść do kontaktu z jakąkolwiek cieczą.
 • Użyj wodoodpornego sprayu do zamszowych butów. Zobacz ten artykuł, aby poznać 10 najlepszych wodoodpornych sprayów do butów.
 • W przypadku zaschniętych plam możesz użyć gumki do ołówka lub odrobiny octu.
 • Po założeniu zamszowych przedmiotów użyj czystej szczoteczki do zębów do wyczyszczenia brudu i kurzu.
 • Właściwie przechowuj zamszowe przedmioty, gdy nie są używane. Możesz go przechowywać w torbach lub pudełkach.
 • Przechowuj go w miejscu o odpowiedniej wentylacji i oświetleniu.
 • Używaj osuszaczy w miejscach, w których znajdują się Twoje magazyny.
 • Możesz również odwiedzić ten artykuł o tym, jak zapobiegać pleśni w szafach, aby uzyskać więcej informacji.

  Wniosek

  Czy wiesz już, jak usunąć pleśń z zamszu? Wiedza o tym może uratować życie, a także jest bardziej dostępna, niż można by się tego spodziewać.

  Przy odpowiedniej opiece i wiedzy możesz przedłużyć żywotność swoich zamszowych artykułów bez stresowania się, jak i od czego zacząć. Zamszowe przedmioty są nieco delikatne, ale dzięki odpowiednim działaniom możesz zapobiec uszkodzeniom i używać ich tak beztrosko, jak powinieneś.