Jak usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań: 6 prostych kroków

Pleśń nie wybiera powierzchni, niszczy prawie wszystko, nawet ubrania. Oto jak usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań w zaledwie sześciu prostych krokach.

Zapomnienie mokrej odzieży w torbie spowoduje nagromadzenie się pleśni, zwłaszcza podczas wilgotnej, ciepłej pogody, a także pozostawienie suchych ubrań w praniu na długi czas.

Jak usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań: 6 prostych kroków

Nie musisz się jednak martwić, ponieważ istnieje sposób na pozbycie się uporczywych plam pleśni na ulubionej czerwonej koszuli. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Pozbywanie się plam pleśni w kolorowych ubraniach

Pozbywanie się plam pleśni na kolorowych ubraniach obejmuje tylko sześć prostych kroków, które są łatwe do wykonania.

Krok 1. Wynieś uszkodzoną odzież na zewnątrz

Zabierz kolorowe ubrania na zewnątrz. Jeśli nadal są wilgotne, pozwól im usiąść na słońcu, aż całkowicie wyschną, zanim przejdziesz do następnych kroków.

Krok 2. Usuń luźną pleśń z ubrań

Po wyschnięciu chwyć starą szczoteczkę do zębów i użyj jej do usunięcia luźnych zarodników pleśni z ubrania. Następnie strzepnij ubranie i wyrzuć zużytą szczoteczkę do zębów.

Krok 3. Włóż ubrania do pralki

Włóż kolorowe ubrania do pralki. Pamiętaj, aby nie prać go razem z innymi ubraniami, chyba że chcesz, aby zarodniki pleśni i zapach rozprzestrzeniły się między nimi.

Użyj gorącej wody i zwykłego detergentu, którego używasz. Dodaj również szklankę białego octu do wody do mycia.

Po praniu przystąp do płukania kolorowych ubrań. Ponownie upewnij się, że używasz gorącej wody.

Krok 4. Wysuszyć ubrania

Po wypłukaniu wyjąć kolorowe ubrania z pralki. Powiesić je na zewnątrz w miejscach, w których wysychają bezpośrednio promienie słoneczne. Jeśli pogoda nie jest słoneczna, możesz po prostu wysuszyć je w domu.

Zwróć uwagę, aby nie używać suszarki, ponieważ ciepło spowoduje osadzanie się pozostałych plam na tkaninie.

Krok 5. Sprawdź, czy nie ma pozostałych plam pleśni

Po całkowitym wyschnięciu sprawdź, czy ubrania nie pozostały plamy. Jeśli zauważysz jakieś, możesz spróbować bardziej agresywnego podejścia, aby je usunąć.

Przygotuj roztwór pasty, mieszając sól i sok z cytryny. Użyj starej szczoteczki do zębów, aby nałożyć go na plamy na odzieży i pozostaw na co najmniej 15 do 30 minut, najlepiej na słońcu.

Krok 6. Usuń nadmiar soli i usuń zapach pleśni

Usuń nadmiar soli z ubrania i ponownie wypierz gorącą wodą. Jeśli nadal czujesz zapach pleśni, możesz ponownie dodać biały ocet do wody do mycia.

Po wypłukaniu ponownie wysusz kolorowe ubrania. Plamy i zapach pleśni powinny już całkowicie zniknąć, ale po całym praniu i szczotkowaniu mogą pojawić się niewielkie przebarwienia, zwłaszcza jeśli pleśń pozostała wystarczająco długo w tkaninie.

Krok 7. Umyj odzież ponownie

Ponieważ kilka razy użyłeś białego octu, prawdopodobnie twoje ubrania pachną nieco kwaśno. Teraz możesz je wyprać w regularnym cyklu następnego dnia i użyć detergentów i płynów do zmiękczania tkanin, aby nadać ubraniom świeży i pachnący zapach.

Jeśli chodzi o ręczniki, oto artykuł o tym, jak usunąć zapach pleśni z ręczników, który możesz przeczytać.

Wskazówki, jak chronić ubrania przed pleśnią

Choć może to zabrzmieć banalnie, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie i tak samo jest z pleśnią na ubraniach. Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby chronić swoje ubrania przed pleśnią.

 • Wyeliminuj wilgoć – pleśń rośnie tylko wtedy, gdy występuje wilgoć na tyle, na ile to możliwe, utrzymuj ubrania w suchości.
 • Trzymaj brudne ubrania z dala od czystych ubrań – Ponieważ pleśń żywi się brudem, Twoje brudne ubrania są bardziej podatne na rozwój pleśni. Dlatego ważne jest, aby przechowywać pranie z dala od nienoszonych ubrań.
 • Utrzymuj dobry przepływ powietrza – ponieważ Twoje ubrania są zwykle przechowywane w szafach razem z pudełkami po butach i innymi przedmiotami do przechowywania, przepływ powietrza wewnątrz jest ograniczony. Aby zapewnić dobry przepływ powietrza, możesz spróbować użyć do przechowywania koszy i pojemników o otwartym splocie.
 • Pozwól na trochę światła – Pleśń uwielbia ciemne obszary. Dlatego, jeśli to możliwe, użyj w środku energooszczędnej i niskowatowej żarówki.
 • Regularnie czyść swoje szafy – Regularne czyszczenie zapobiegnie gromadzeniu się brudu, a także pozwoli sprawdzić ubrania pod kątem śladów pleśni. Po wyczyszczeniu spróbuj wpuścić świeże powietrze do szafy, nawet przez krótki czas, zanim odłożysz swoje rzeczy.
 • Aby uzyskać więcej informacji na temat utrzymywania pleśni w szafach, zapoznaj się z tym artykułem o tym, co powoduje pleśń w szafach.

  Wniosek

  Niestety, podobnie jak inne powierzchnie i inne rzeczy, nasze ubrania nie są bezpieczne przed pleśnią. Dobrą rzeczą jest to, że istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec i skutecznie się go pozbyć.

  Teraz, gdy już wiesz, jak usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań, będziesz mieć luksus ubierania się w wolne od pleśni i pachnące żywe ubrania, ile tylko zechcesz.