Jak usunąć dane z uszkodzonego przez wodę dysku twardego: 6 prostych kroków

Woda i dysk twardy nigdy nie są dobrym połączeniem. Przejdźmy przez proces usuwania danych z uszkodzonego przez wodę dysku twardego w zaledwie siedmiu krokach.

Nie jest poza naszą wiedzą, że woda jest niebezpieczna dla urządzeń elektronicznych i cyfrowych. Dlatego podejmujemy niezbędne środki ostrożności, trzymając nasze urządzenia, takie jak laptopy, telefony komórkowe i aparaty fotograficzne, jak najdalej od wody.

Jak usunąć dane z uszkodzonego przez wodę dysku twardego: 6 prostych kroków

Jeśli woda najlepiej wykorzysta Twoje gadżety, możesz przeczytać ten przewodnik, jak czyścić elektronikę uszkodzoną przez wodę.

Czasami jednak zdarzają się wpadki i przypadkowo wylewamy wodę lub ulubione napoje na nasze urządzenia. W takich sytuacjach istnieje ryzyko utraty naszych danych, ale nadal możemy je odzyskać, wykonując krok po kroku proces opisany w poprzedniej sekcji.

7 kroków do odzyskania danych z uszkodzonego przez wodę dysku twardego

Krok 1. Zachowaj spokój

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w przypadku zalania, jest powstrzymanie paniki. Zachowaj spokój, ponieważ nadal istnieje sposób na odzyskanie danych z dysku twardego.

Krok 2. Czas ma kluczowe znaczenie

Jeśli Twój dysk twardy jest uszkodzony przez wodę, powinieneś wiedzieć, że czas nie jest po Twojej stronie i musisz natychmiast podjąć działania, aby mieć większe szanse na odzyskanie danych. Nigdy nie wybiegaj przed siebie i zostawiaj urządzenie bez opieki na kilka dni, ponieważ zmniejszy to szansę na zapisanie danych.

Krok 3. Zachowaj szczególną ostrożność

Dyski twarde są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu nawet przy niewielkich upadkach lub uderzeniach. Podczas wyjmowania go z komputera upewnij się, że odłączyłeś wszystko od gniazdek elektrycznych i zachowaj ostrożność podczas wyjmowania.

Krok 3. Odetnij zasilanie

Zdecydowanie zaleca się odłączenie urządzeń elektronicznych od gniazdek elektrycznych w przypadku zalania wodą. W przypadku laptopa wyjmij baterię.

Należy również pamiętać, że nigdy nie należy podłączać nośników danych uszkodzonych przez wodę do komputera lub laptopa.

Krok 4. Nie otwieraj urządzenia

Jeśli kiedykolwiek przyszło ci do głowy otwarcie uszkodzonego przez wodę dysku twardego, natychmiast zamknij tę myśl. Spowoduje to narażenie urządzenia na zanieczyszczenia z powietrza i utratę szansy na odzyskanie danych.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to trzymać się od tego z daleka i pozwolić profesjonalistom rozwiązać problem.

Krok 5. Nie susz dysku twardego

Gdy dysk twardy zamoczy się, jest bardzo prawdopodobne, że pierwszą rzeczą, o której myślisz, jest wysuszenie go przez trzymanie go na słońcu lub użycie suszarki. Musisz wiedzieć, że może to pogorszyć sytuację, zamiast znaleźć rozwiązanie.

Suszenie uszkodzonego przez wodę dysku twardego może prowadzić do osadzania się zabrudzonych resztek talerza. Najprawdopodobniej spowoduje to uszkodzenie danych znajdujących się na talerzach.

Choć może to wydawać się dziwne, najlepiej pozostawić dysk twardy w stanie mokrym, aby zapobiec korozji. Eksperci ds. odzyskiwania danych wiedzą dokładnie, co zrobić z tymi talerzami, więc zostaw to im.

Krok 6. Ufaj tylko wykwalifikowanym specjalistom

Jeśli naprawdę potrzebujesz odzyskać dane z uszkodzonego przez wodę dysku twardego, zawiń go w papierowy ręcznik i umieść w plastikowej torbie. Następnie zanieś go do wykwalifikowanego eksperta ds. odzyskiwania danych.

Upewnij się, że nie udajesz się do niewykwalifikowanych specjalistów, ponieważ możesz na stałe utracić swoje dane. Nie próbuj też naprawiać tego samodzielnie, chyba że wiesz dokładnie, co robisz.

Jak zapisać dane z mokrego dysku twardego?

Najbezpieczniejszym sposobem na uratowanie danych z mokrego dysku twardego jest jak najszybsze zabranie ich do specjalisty. Ekspert dokładnie wie, jak przeanalizować dysk i upewnić się, że nie ma zwarcia, co ochroni Twój sprzęt i dane, które przetrwały zalanie.

Załóżmy, że nie możesz iść do specjalisty; to, co możesz zrobić, to podłączyć dysk twardy do starego komputera, który nigdy nie miał żadnych potencjalnych zwarć. Uszkodzenie innego sprzętu w urządzeniu może również zniszczyć dysk twardy podczas jego włączania.

Jeśli dysk przeszedł test POST, prawdopodobnie nie doznał żadnych szkód i możliwe jest również skopiowanie danych na inny nośnik pamięci. Najlepszym scenariuszem jest to, że możesz nadal korzystać z dysku twardego, jakby nic się nie stało.

Podobnie jak dyski twarde, inne nośniki pamięci są również podatne na działanie wody. Możesz zapoznać się z tym artykułem, jak odzyskać uszkodzoną przez wodę kartę SD na wypadek takiej samej sytuacji.

Wniosek

Woda stanowi bardzo poważne zagrożenie dla urządzeń elektronicznych i cyfrowych, zwłaszcza komputerów i dysków twardych. Jednak mogą się zdarzyć nieoczekiwane okoliczności i możesz skończyć z najgorszymi scenariuszami.

Dobrze jest mieć pomocny przewodnik, jak usunąć dane z uszkodzonego przez wodę dysku twardego, takiego jak ten. Nauczenie się tego da ci większe szanse na odzyskanie danych, a nawet ponowne użycie dysku twardego.