Jak sprawić, by świeca trwała dłużej?

Wyobraź sobie, że siedzisz na fotelu, czytasz dobrą książkę, a potem rozkoszujesz się zapachem lawendy w swoim pokoju. Co to musi być sen, prawda? Jednak świece zapachowe mogą być drogie, więc jak sprawić, by świeca starczała na dłużej?

Zamiast wydawać zbyt dużo pieniędzy na świece, możesz zaoszczędzić więcej, jeśli wiesz, jak sprawić, by świeca trwała dłużej. Dziś dokładnie ocenimy takie zapytania dotyczące żywotności świecy i tego, co zrobić, aby ją wydłużyć. Ale zanim to nastąpi, najpierw poznajmy podstawy.

Jak sprawić

Istnieje odpowiednia technika zapalania świecy. Są też sposoby na wydłużenie ich trwałości. Jednak podstawową zasadą cieszenia się świecą jest, aby nigdy nie zostawiać zapalonej świecy samej; to jest podstawowe bezpieczeństwo.

Sposoby, jak sprawić, by świeca trwała dłużej

Nie zapalaj nowej świecy na kilka minut.

Pozwól świecy w pojemniku na rozwinięcie całej kałuży stopionego wosku na powierzchni pojemnika, od obrzeża do obrzeża. Więc zrób to za pierwszym razem, gdy go spalisz. To dlatego, że wosk ma pamięć.

Co więcej, przyszłe oświetlenie będzie miało trudności z rozszerzeniem poza obwód pierwszego wypalenia. Od tego momentu świeca najprawdopodobniej będzie przechodzić w głąb wosku. Knot zagłębi się głębiej w świecę, a wosk po bokach nigdy się nie przypali, skracając żywotność świecy.

Utrzymuj knoty przycięte.

Dobrze przycięty knot zapewni lśniący płomień. Krzywy lub długi knot może powodować nierównomierne spalanie, co prowadzi do wybuchów intensywnych płomieni lub dymu. Knoty powinny mieć wysokość około jednej czwartej cala, aby zapewnić optymalne spalanie; nie tnij ich niżej.

Poczekaj, aż świeca całkowicie ostygnie, zanim odwrócisz ją do góry nogami. Następnie usuń spalony fragment chusteczką, a twój knot będzie gotowy do zapalenia. Knot jest również istotną częścią twojej świecy, którą musisz utrzymywać, aby przedłużyć żywotność świecy.

Zachowaj bezpieczną odległość od źródeł ciepła.

Niezależnie od tego, czy Twoje świece są zapalone, czy nie, pamiętaj, że wosk może i stopi się w wysokich temperaturach. Dlatego należy unikać przechowywania świec w pobliżu innych źródeł ciepła, takich jak piece kuchenne, gzymsy kominkowe czy strychy. Zamiast tego powinieneś trzymać świece w środku iz dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Po każdym użyciu użyj wilgotnego wacika i ciepłej wody z mydłem. Oczyści centralną kałużę wosku knota z sadzy lub spalonych zanieczyszczeń. Na koniec zamknij pokrywkę, aby kurz nie zbierał się na powierzchni, i odłóż ją na bok, aby ostygła, aż będzie można ją ponownie zapalić.

Trzymaj płonące świece z dala od otworów wentylacyjnych, wentylatorów i przeciągów.

Prądy powietrza mogą powodować nierównomierne spalanie świec lub tworzenie zbyt dużej ilości dymu lub sadzy, pozostawiając brzydkie czarne plamy na pojemniku. Ponadto, w przypadku zbyt długiego wzrostu knota, mogą wydostać się niewielkie ilości niespalonych cząstek węgla. Dzieje się tak również wtedy, gdy prąd powietrza zaburza kształt łzy płomienia.

Trzymaj wszelkie zanieczyszczenia z dala od kałuży wosku.

Nie zanieczyszczaj basenu świec odciętymi lub spalonymi knotami lub zużytymi zapałkami. Obecność zanieczyszczeń w wosku zaburzy chemię świecy i może spowodować jej nierównomierne spalanie. Dodatkowo może blokować knot oraz uniemożliwiać zaciąganie i rozpraszanie olejku zapachowego.

Dodaj szczyptę soli do wosku.

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojej ulubionej świecy, do roztopionego wosku dodaj posypkę soli. Zrób to po tym, jak go zdmuchniesz, a następnie wymieszaj go wykałaczką lub pałeczkami. Następnie, po ponownym odpaleniu, sól spowolni czas palenia.

Pozwól świecy całkowicie ostygnąć przed ponownym jej zapaleniem.

Całkowite schłodzenie świecy w pojemniku zajmuje około dwóch godzin. Przycinanie knota po zestaleniu się wosku jest znacznie bezpieczniejsze. Jeśli zanurzysz się w gorącej kałuży roztopionego wosku, zanim ostygnie i stwardnieje, ryzykujesz oparzenie opuszków palców.

Czy zamrażanie świec w lodówce w celu przedłużenia ich żywotności to mit?

Założenie jest takie, że umieszczenie świecy w lodówce lub zamrażarce wydłuży czas jej palenia. Jednak może tak nie być. Świeca to nic innego jak dobrze rozpalony ogień.

Wosk przeznaczony jest do palenia w określonej temperaturze. Knot jest wybrany do spalania wosku w optymalnym stosunku. Więc co może pójść nie tak?

  • Jeśli umieścisz świecę w zamrażarce, najprawdopodobniej pęknie.
  • Jeżeli świeca jest pachnąca, aromat może migrować do krawędzi i wierzchu, zamiast być równomiernie rozproszony w wosku.

Więc teraz, gdy zaryzykowałeś zerwanie i utratę aromatu i nie masz nic przeciwko, czy nadal warto spróbować? Niestety nie. Świece na ogół palą się powoli.

Jedyna część świecy, która ma znaczenie, znajduje się najbliżej palącego się na górze knota. Gdy wosk wokół knota jest zapalony, szybko powraca do średniej temperatury pokojowej. Gdy świeca się pali, część wypalanego wosku rozgrzeje się do swojej początkowej temperatury eony temu.

Ciepło z płomienia zajmuje tylko kilka sekund, aby rozmrozić zamrożoną świecę do temperatury pokojowej. Tak więc kilka dodatkowych minut czasu palenia, które można uzyskać, umieszczając świecę w lodówce, to niewiele. Poza tym nie jest to warte wysiłku.

Czas więc wrócić do podstaw! Jeśli kochasz i dbasz o swoje świece, będą one trwać dłużej. Przycinaj więc ich knoty, trzymaj je z dala od przeciągów, gaś je właściwie i pal przez odpowiedni czas.

Wniosek

Jak więc sprawić, by świeca trwała dłużej? Oto siedem różnych sposobów na wypróbowanie w domu. Jeśli teraz wiesz, jak sprawić, by świeca trwała dłużej, możesz jak zwykle cieszyć się ulubioną świecą przez długi czas.