Jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy? 3 proste kroki do naśladowania!

Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy? Niestety, wielu właścicieli pieców opalanych drewnem ograniczy ich użytkowanie teraz, gdy nadeszła wiosna, ponieważ słońce świeci coraz mocniej.

Na powierzchni szkła widoczne są ślady dymu. Używanie mokrego paliwa, słabe rozpalanie ognia lub słaby ciąg w kominie może spowodować zabrudzenie okien. Przez długi czas ludzie używali popiołu z pieca do czyszczenia okien.

Jak sprawić

Aby usunąć sadzę ze szkła, użyj wilgotnej szmatki nasączonej chłodnym popiołem. Obecnie wielu producentów pieców opalanych drewnem oferuje rozwiązania czyszczące zaprojektowane specjalnie dla ich modeli. Jedną z alternatyw jest Aduro Easy Clean; to mocna gąbka zaprojektowana specjalnie do czyszczenia szkła. Nie ma potrzeby używania wody ani czyszczenia przy użyciu gąbki.

Kroki, aby Twój piec na drewno wyglądał na nowy

Utrzymanie pieca na drewno, gdy na zewnątrz jest chłodno, zapewni, że będzie on gotowy do użycia, gdy pogoda znów się ociepli. Spraw, by Twój piec opalany drewnem lśnił tego lata, korzystając z tych pięciu wskazówek. Aby dowiedzieć się więcej, dowiedz się, jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy.

Krok 1. Wyczyść obudowę

Najprostszym sposobem oczyszczenia zewnętrznej części pieca na drewno jest użycie odkurzacza wyposażonego w ustnik i miękkie szczotki. Możesz również użyć miękkiego, suchego ręcznika, jeśli chcesz. Jednak, jeśli użyjesz mokrej szmatki, może powstać rdza. Oto jak wyczyścić zardzewiały piec na drewno.

Krok 2. Maluj rysy i wgniecenia

Jeśli farba ma kilka wgnieceń, można je łatwo naprawić. Do malowania większości pieców opalanych drewnem użyli odpornej na ciepło farby w sprayu, którą zazwyczaj można znaleźć w sklepie, w którym kupiłeś swój piec. Przed malowaniem pieca upewnij się, że jest przypalony, czysty i odtłuszczony. Następnie delikatnie przeszlifuj powierzchnię, jeśli nadal jest pokryta rdzą i wyblakłą farbą. Następnie możesz kontynuować. Najlepiej zrozumieć, jak malować piec.

Krok 3. Napraw wadliwe lub skorodowane uszczelki

Sprawdź stan uszczelek i wymień je w razie potrzeby. Jeśli piec nie pozostanie na swoim miejscu, wymień je. Na koniec usuń cały popiół z popielniczki. Popielnik i palenisko należy opróżniać latem. Korzystając z pieca na drewno należy pamiętać, że warstwa popiołu pomaga izolować ogień, ułatwiając jego uruchomienie.

Utrzymanie nowego wyglądu pieca na drewno

Wystarczy wełna stalowa i dziesięć minut czasu. Najpierw użyj serwetki lub papierowego talerza z około 1/4 szklanki tłuszczu, aby trzymać ręce z dala od przyborów kuchennych. Następnie użyj łyżeczki i trochę wełny stalowej do czyszczenia zewnętrznej części pieca. Możesz użyć wełny stalowej, aby usunąć wszelkie plamy rdzy.

Gdy stara wełna zanika, zacznij od nowa z nowym obszarem powierzchni. Użyj ręczników papierowych lub szmat, aby usunąć wszelkie pozostałości. Jeśli spojrzysz na to z wnętrza domu, piec wydaje się zupełnie nowy i lśni jasno.

Prosimy o usunięcie wszelkich rozprysków natychmiast po użyciu oleju, ponieważ mogą one łatwo się zapalić. Ponadto przy pierwszym ogniu po kondycjonowaniu kuchenki może pojawić się lekki zapach gotowania, ale szybko zniknie, jeśli prawidłowo rozmasujesz kuchenkę po użyciu oleju.

Modele wykonane z czarnego żeliwa dobrze sprawdzają się w tej technice, natomiast emaliowane nie. Aby piec wyglądał jak najlepiej, gdy mam gości, robię to przynajmniej raz w roku, a czasem częściej.

Jak często należy czyścić palniki?

To zależy w dużej mierze od ilości zużytego paliwa. W rezultacie, ponieważ spalają się „czyściej”, niektóre moce wymagają mniej regularnego czyszczenia kuchenki. Z drugiej strony paliwa alternatywne, takie jak torf, wytwarzają więcej popiołu niż drewno, dlatego konieczne jest częstsze czyszczenie palnika torfowego. Za każdym razem, gdy używasz palnika, sprawdź popielnik i opróżnij go, jeśli to konieczne. Zaleca się czyszczenie palnika co najmniej raz na 4-6 tygodni, jeśli jest często używany.

Jak czyścić szklany piec na drewno?

Czyszczenie szyby jest tak proste, jak opłukanie pieca i wytarcie go wilgotną ściereczką. Jaki jest więc najlepszy sposób na utrzymanie szkła w piecu na drewno w czystości? Możliwe jest utrzymanie w czystości szyby pieca opalanego drewnem z systemem czyszczenia powietrzem, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Utrzymuj dobry widok na płomienie palnika, często wycierając szybę. Przed myciem szkła poczekaj, aż dokładnie ostygnie. Szkło w piecu na drewno może stać się kruche i pęknąć w przypadku czyszczenia zimnymi roztworami lub środkami czyszczącymi. Dowiedz się, jak zapobiegać sadzy na szkle pieca na drewno.

To okładka!

Ponownie, aby odpowiedzieć na pytanie: jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy, należy regularnie czyścić swój piec na drewno lub wielopaliwowy, jeśli chcesz, aby był w dobrym stanie i wyglądał świetnie. Oczywiście nie jest konieczne regularne czyszczenie pieca na drewno, ale to doskonały pomysł.

Na wygląd pieca duży wpływ ma to, ile czasu spędzasz na jego użytkowaniu. Jeśli zostawisz go na cały dzień, każdego dnia, będziesz musiał go czyścić przynajmniej raz na dwa dni. Nie będziesz musiał go tak często czyścić, jeśli jest tylko czasami używany. Moi przyjaciele możecie przeczytać, jak uzyskać jak najwięcej ciepła z pieca na drewno.