Jak sprawdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny? 3 niesamowite wskazówki!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny? Nie martw się; dotarłeś we właściwe miejsce. Zajrzyj do podgrzewacza wody w poszukiwaniu miotacza ognia po zdjęciu panelu dostępu na dole. Istnienie lampki kontrolnej określa istnienie gazu. Masz grzejnik gazowy, jeśli zauważysz lampkę kontrolną. Lampki kontrolne nie są stosowane w elektrycznych podgrzewaczach wody.

Różnice między podgrzewaczami elektrycznymi i gazowymi dotyczą ich wyglądu. Zarówno energia elektryczna, jak i gaz mogą być wykorzystywane do zasilania tradycyjnych podgrzewaczy akumulacyjnych i podgrzewaczy wody o okresowym zużyciu, jednak rodzaj paliwa ma wpływ na ceny i działanie podgrzewacza.

Jak sprawdzić

Elektryczne podgrzewacze wody są często tańsze niż podgrzewacze gazowe, ze względu na łatwość ich wykonania, która nie wymaga stosowania przewodów gazowych czy mechanizmów odpowietrzających. Ponadto nie ma zagrożenia szkodliwym wyciekiem gazu. Zacznijmy uczyć się więcej!

Zasady działania Elektryczny podgrzewacz wody

Elektryczne podgrzewacze wody, z wyjątkiem gazowych podgrzewaczy wody, wykorzystują energię do podgrzewania wody, często za pomocą elektrycznych przewodów miedzianych. Woda w zbiorniku grzałki jest zimna, dopóki element grzejny urządzenia nie ogrzeje jej. Niezależnie od typu podgrzewacza wody takie elementy grzejne lub przewody cewek mogą być wykonane z cewek ze stali nierdzewnej lub miedzi. Termostaty i mikrokontrolery sterują wszystkimi modułami służącymi do regulacji elementów grzewczych. Nagrzewnice elektryczne zazwyczaj zawierają dwa elementy grzejne, obwód sterujący, a także wyłącznik krańcowy zerowania oraz termostat górny i dolny.

Zasady działania Gazowego podgrzewacza wody

W podgrzewaczach wody gazowej stosuje się gaz ziemny, najczęściej gaz płynny lub propan. Lampka kontrolna uruchamia gaz u podstawy komina, w którym umieszczony jest palnik. W wyniku spalania wytwarzane jest ciepło, które następnie przekazywane jest do wody. Jednak w wyniku tego spalania powstają toksyczne zanieczyszczenia gazowe, takie jak tlenek węgla, dwutlenek węgla i tlenki azotu. Dlatego grzejniki na gaz ziemny są wyposażone w lejki ciągu, kanały i otwory wentylacyjne, aby kierować gazy na zewnątrz i zapobiegać ich cofaniu się do komina. Nagrzewnice gazowe zawierają również „czopuch” lub komin na dnie pojemnika.

Łączy się to z zaworem wlotowym i regulatorem termostatu z przodu zbiornika oraz przewodem doprowadzającym gaz na dnie pojemnika, który łączy się z kranem gazowym i regulatorem termostatu z przodu zbiornika wody. Na wskaźniku zegarowym powinna znajdować się opcja „pilot”, wskazująca, że ​​jest to gazowy podgrzewacz wody. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak naprawić gazowy podgrzewacz wody i jak zainstalować gazowy podgrzewacz ciepłej wody.

Wskazówki, aby stwierdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny

Niektóre podgrzewacze wody są zasilane energią słoneczną, ropą naftową lub propanem; najpopularniejsze typy zasilane są gazem lub energią elektryczną. Woda w elektrycznym podgrzewaczu wody jest podgrzewana, gdy styka się z dużymi wężownicami, które sięgają do zbiornika. Palnik ogrzewa zbiornik wody w podgrzewaczach wody na gaz ziemny. Istnieje wiele sposobów na wykrycie, czy podgrzewacz jest elektryczny czy gazowy, co pomaga ustalić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny. Oto wskazówki, jak sprawdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny:

#1. Dostań się do panelu grzewczego

Zajrzyj do wnętrza podgrzewacza wody, aby zobaczyć niebieską poświatę po zdjęciu panelu dostępu po tej stronie. Pojawienie się lampki kontrolnej oznacza istnienie gazu. Twój podgrzewacz wody jest podgrzewaczem gazowym, jeśli zauważysz lampkę kontrolną. Lampki kontrolne nie są stosowane w elektrycznych nagrzewnicach wodnych.

#2. Sprawdź linię zasilania elektrycznego lub gazowego

Sprawdź, czy w kierunku głowicy nagrzewnicy znajduje się linia zasilania elektrycznego. Ten szeroki przewód elektryczny ma zwykle kolor czarny lub szary. Był to elektryczny podgrzewacz wody, jeśli zauważysz, że wchodzi on w górną część podgrzewacza wody. Następnie poszukaj ciemnego węża prowadzącego do podstawy zbiornika. Zwykle ma około pół cala grubości i jest ciemna. Jest to rura gazowa, co oznacza, że ​​Twój grzejnik jest zasilany gazem. Jeśli nie możesz znaleźć czarnej linii gazu, poszukaj miedzianej rury biegnącej w dnie zbiornika. Ta rura miałaby średnicę cala i grubość 14 cali. Znowu oznacza to, że masz gazowy podgrzewacz wody, jeśli go widzisz.

#3. Sprawdź rurę odpowietrzającą

Przeważnie na górze podgrzewacza wody, sprawdź rurę wydechową. Tak więc, ponieważ wentylator i silnik w nagrzewnicy napędzają spaliny utworzone zarówno przez gaz do otworu wentylacyjnego, jak i na zewnątrz, istnienie trzy- lub czterocalowej rury sugeruje, że gazowy podgrzewacz wody. Ponieważ nie ma spalin, nagrzewnice elektryczne nie wymagają systemu odpowietrzania.

To okładka!

Cieszymy się, że nauczyłeś się rozpoznawać, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny. Nie jest tak trudno znaleźć, czy grzejnik jest gazowy czy elektryczny, omówiliśmy przede wszystkim powiązane rzeczy, które pomagają w znalezieniu elementu gazowego lub elektrycznego podgrzewacza wody. Dziękuję, przyjaciele, za bycie z nami, nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi, jeśli Ci się spodoba. Oto lista kontrolna podgrzewacza wody, którą powinieneś przeczytać!