Jak prać wstępnie tkaninę do szycia: zrób to najpierw

Z tego artykułu dowiesz się, jak prać wstępnie materiał do szycia w trzech krokach. Zaczynamy od rozróżnienia materiałów, a następnie decydujemy, czy można je prać ręcznie, czy w pralce. Dowiesz się również, dlaczego pranie wstępne jest ważne przed szyciem.

Inną praktyką, którą możesz również wykonać przed szyciem, jest sprawdzanie igieł. Musisz wymienić złamane igły lub zastanowić się, jak ostrzyć igły do ​​szycia, gdy się stępią.

Jak prać wstępnie tkaninę do szycia: zrób to najpierw

Jak prać tkaninę przed szyciem?

Krok 1. Określ materiał

Sprawdź, czy tkanina jest syntetyczna, czy naturalna, ponieważ włókna naturalne będą się kurczyć, a włókna syntetyczne mają skłonność do zaciekania kolorów, zwłaszcza w przypadku tkanin czerwonych. Następnie sprawdź na etykiecie tkaniny instrukcje dotyczące prania lub sam przetestuj mały skrawek. Wytnij próbną tkaninę o wymiarach 4 na 4 cale i wypierz ręcznie lub w pralce z białym skrawkiem tkaniny, aby sprawdzić, czy nie ma transferu koloru.

Tkanina o wymiarach 4 na 4 cale może zachować swój wymiar, co oznacza, że ​​nie ma skurczu. Z drugiej strony może zmienić się w rozmiar 6 na 3,6 cala, co oznacza, że ​​skurcz wynosi 10% lub 25%, jeśli ma tylko 3 na 3 cale. Pamiętaj, które tkaniny się kurczą i pierz je osobno, podobnie jak materiały, które odbarwiają białą ściereczkę.

Krok 2. Pranie ręczne lub pranie w pralce

Bawełnę można prać w pralce na ciepło, a poliester i sztuczny jedwab można prać w pralce na zimno. Jedwab należy prać ręcznie w ciepłej wodzie, natomiast materiały rozciągliwe, takie jak Spandex i Lycra, należy prać ręcznie na zimno. I wreszcie, pościel można prać ręcznie lub prać w pralce na zimno.

Krok 3. Wysuszyć tkaninę

Unikaj używania suszarki do suszenia wstępnie wypranych tkanin, ponieważ może je nadmiernie skurczyć, chyba że etykieta wskazuje, że jest to bezpieczne. Najbezpieczniejszym sposobem suszenia wstępnie wypranych tkanin do szycia jest suszenie ich na powietrzu na sznurze. Następnie delikatnie dociśnij materiały strumieniem wody, aby usunąć zmarszczki.

Na koniec odetnij strzępienie przed cięciem materiału do szycia. Przeczytaj, czym jest ziarnistość w szyciu, aby jeszcze bardziej pomóc w cięciu materiałów do szycia.

Co to jest pranie wstępne?

Pranie wstępne tkaniny oznacza pranie ręczne lub pranie mechaniczne materiału przed szyciem. Czasami jest to również równoznaczne ze wstępnym obkurczeniem tkaniny, ponieważ pranie pokaże, czy materiał się skurczy. Jest to krok przed szyciem, który musisz zrobić, aby gotowy projekt miał Twój planowany rozmiar lub dopasowanie.

Czy powinienem prać tkaninę przed szyciem?

Aby wstępnie zmniejszyć

Włókna naturalne mogą się kurczyć od 5 do 10%, co oznacza, że ​​ostateczny rozmiar projektu może się zmienić, jeśli nie wyprałeś materiału przed szyciem. Jest to szczególnie ważne przy szyciu odzieży i odzieży. Ale chociaż niektóre materiały nie kurczą się o więcej niż 10%, ich pranie wstępne nadal może przynieść korzyści, takie jak rozwiązanie problemu rozmycia kolorów i czyszczenie tkaniny z brudu i chemikaliów.

Zapobiegaj plamieniu

Tkaniny syntetyczne, zwłaszcza te, które występują w odważnych kolorach, takich jak czerwony, są podatne na krwawienie. Oznacza to, że podczas prania z nimi ryzykujesz poplamienie lub zmianę jaśniejszych rzeczy. Niektóre mogą nawet wyglądać na wyblakłe po praniu, więc oszczędź sobie kłopotów, wstępnie określając, które tkaniny krwawią.

Aby usunąć chemikalia

Wreszcie pranie wstępne oczyści materiał przed szyciem. Może być poddawany różnym zabiegom chemicznym i barwiącym lub gromadzić brud podczas całego procesu. Chociaż chemikalia do tkanin nie są niebezpiecznie szkodliwe, niektórzy ludzie mają wrażliwą skórę i nadal mogą na nie reagować.

Czy używasz detergentu podczas wstępnego prania tkanin?

Tkaniny, które można prać w pralce, powinny być bezpieczne do prania z detergentem. Jednak użyj mniejszej ilości niż zwykle lub przetestuj tkaninę z detergentem pod kątem blaknięcia i innych reakcji. A jeśli chodzi o materiały, które trzeba prać ręcznie, delikatnie myj je odrobiną łagodnego mydła.

Jak prać tkaninę bawełnianą przed szyciem

Bawełna ma tendencję do kurczenia się, można ją prać w pralce na ciepło. Można go również wyprać ręcznie w zimnej wodzie, a następnie wysuszyć tkaninę na sznurku, aby usunąć zagniecenia. Inne materiały, które są podatne na kurczenie się, to flanela i dzianiny, dlatego do prania wstępnego używaj ciepłej wody.

Jak zapobiec strzępieniu się tkaniny podczas prania wstępnego?

Obszyj brzegi tkaniny przed praniem wstępnym, aby zapobiec nadmiernemu strzępieniu się materiału. Aby uniknąć marszczenia się materiału, możesz użyć sergera lub szyć szerokimi ściegami zygzakowatymi lub zygzakiem 3-stopniowym. Zmniejsz strzępienie się za pomocą nożyc do różu lub samodzielnie wstępnie postrzęp tkaninę, pociągając ⅜ cala krajki wątku do krajki.

Jeśli nie masz sergera, przeczytaj ten samouczek na temat serge na maszynie do szycia.

Jakiego ściegu używam, aby materiał nie strzępił się?

Wykańczanie szwów ściegiem zygzakowym może zapobiec strzępieniu się. Możesz również wykonać ściegi obrzucające na surowej krawędzi materiału, aby zapobiec jej rozplataniu, jeśli szyjesz ręcznie. A jeśli nie chcesz szyć, możesz zakleić brzegi taśmą skośną.

Wniosek

Czy ten artykuł był pomocny? Aby podsumować, jak prać wstępnie materiał do szycia, musisz przetestować kwadratowy kawałek i określić, czy możesz prać ręcznie lub w pralce. Pamiętaj, aby użyć również łagodnego mydła, a następnie wysuszyć wyprane tkaniny.

Jeśli chodzi o strzępienie, przed szyciem obszyj brzegi lub zszyj zygzakiem. Mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś; zostaw nam pytanie, jeśli je masz.