Jak prać szydełkowy koc w 3 szybkich krokach

Możesz zrozumieć, jak prawidłowo prać szydełkowy koc w trzech krokach. Po pierwsze, nasz przewodnik zapewni, że utrzymasz swój koc szydełkowy w czystości, nie niszcząc przy tym swojej ciężkiej pracy. Poniżej dowiesz się nawet, jak przetestować swoją włóczkę, aby dowiedzieć się, jak najlepiej prać koc.

Nie mylić z tym, jak zablokować koc szydełkowy, należy go również wyprać. Być może potrzebuje z powrotem swojego koloru lub jest świeżo zrobiony i zamierzasz go podarować. Kontynuuj czytanie poniżej, aby dowiedzieć się, czy koc należy prać ręcznie, czy w pralce.

Jak prać szydełkowy koc w 3 szybkich krokach

Jak prać szydełkowy koc w domu

1. Przeczytaj etykietę i poznaj swój rodzaj przędzy

Przed praniem samego koca szydełkowego należy określić odpowiednie instrukcje dotyczące pielęgnacji koca szydełkowego. Ci, którzy kupili koc, mogą sprawdzić na metce instrukcje prania, a ci, którzy go wykonali, powinni znać rodzaj użytej przędzy. Przędza powinna mieć metkę z instrukcją prania lub może wskazywać rodzaj włókna, abyś mógł zobaczyć, czy koc szydełkowy należy prać ręcznie, czy w pralce w kroku drugim.

2. Zdecyduj, czy możesz użyć maszyny, czy prać ręcznie

Znając materiał, z którego wykonany jest koc szydełkowy, możesz zdecydować, czy najlepiej jest prać w pralce, czy ręcznie. Musisz użyć idealnego detergentu, aby koc nie uległ uszkodzeniu ani nie wyblakł. Na przykład przędzę syntetyczną i bawełnianą można prać łagodnym detergentem, ale bez problemu można używać zimnej lub ciepłej wody.

Z drugiej strony włókna wełniane należy prać odpowiednim detergentem bezpiecznym dla wełny. Możesz sprawdzić, czy detergent zawiera lanolinę, ponieważ jest to korzystne dla wełny na dłuższą metę. Nie wolno jednak prać wełnianego koca szydełkowego w ciepłej lub gorącej wodzie, ponieważ może się skurczyć.

Pranie maszynowe

Pranie maszynowe koca szydełkowego należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością, aby zachować jego integralność. Dlatego proszę włożyć koc do worka na pranie i używać tylko delikatnego cyklu maszyny. Najlepiej byłoby również użyć pralki ładowanej od przodu lub od góry, ponieważ nie ma ona pośrodku mieszadła, które może ograniczać ruch koca.

Mycie rąk

Jeśli zdecydowałeś się na ręczne pranie szydełkowego koca, napełnij zlew wystarczającą ilością wody, aby zanurzyć koc. Dodaj trochę łagodnego detergentu i przesuwaj koc tam iz powrotem w mydlinach. Namocz go w wodzie na około 15 minut, a następnie wymień na czystą wodę, aby usunąć detergent.

Przenieś koc do czystej wody, aby usunąć mydliny, spuść wodę i włóż z powrotem. Powtarzaj proces, aż twój szydełkowy koc będzie wolny od mydła. Po zakończeniu nigdy nie wykręcaj koca, ponieważ może rozciągnąć materiał.

3. Dokładnie wysusz koc

Najczęstszym problemem, którego należy unikać podczas suszenia szydełkowego koca, jest to, że może się rozciągać podczas wykręcania lub wieszania. Po wypraniu ręcznie szydełkowego koca nałóż go na kilka ręczników i zrób rolkę, aby wycisnąć nadmiar wody. Powtórz ten proces przed rozłożeniem koca w większej ilości ręczników, aby jeszcze bardziej usunąć wilgoć.

Możesz użyć tej instancji, aby zmienić kształt koca i wyprostować krawędzie. Pamiętaj o ponownym rozłożeniu włóczki, która mogła się przemieścić podczas prania. Następnie pozostaw koc do wyschnięcia na powietrzu przez cały dzień, upewniając się, że obie strony dokładnie wyschły.

Czy możesz użyć suszarki do szydełkowego koca?

Podobnie jak w przypadku prania, prosimy o zapoznanie się z metką koca lub włóczki, jeśli można skorzystać z suszarki. Niektóre przędze syntetyczne są kompatybilne z suszarką, o ile używasz najniższego ustawienia temperatury. Najlepiej jednak wyjąć wilgotny koc i dokończyć suszenie w sposób naturalny.

Pamiętaj, że niektóre materiały są bardziej podatne na przypalanie i nie należy ich przesuszać ani wystawiać na działanie wysokiej temperatury. Zalecamy korzystanie z suszarki tylko wtedy, gdy masz pewność, że jest kompatybilna. Jeśli uważasz, że naturalna metoda suszenia jest zbyt wolna, zawsze możesz umieścić wentylator w pobliżu koca, aby przyspieszyć proces.

Czy koce szydełkowe można prać w pralce?

Koce szydełkowe można prać w pralce, jeśli pozwala na to używana przędza. Na przykład koce szydełkowe wykonane z przędzy bawełnianej, poliestrowej lub akrylowej można prać w pralce. Wręcz przeciwnie, lepiej prać ręcznie szydełkowy koc, jeśli używa się wełny, moheru lub kaszmiru, ponieważ te naturalne materiały mogą ulec uszkodzeniu w pralce.

Ale co, jeśli nie znasz włókna swojego szydełkowego koca? Najbezpieczniejszym sposobem prania koca z nieznanej przędzy jest pranie ręczne łagodnym detergentem i zimną wodą. Możesz jednak przetestować włóczkę również ogniem.

Jak rozpoznać włóczkę w kocu szydełkowym

Odetnij kawałek włóczki i podpal ją ogniem. Przędza syntetyczna powinna pachnieć jak chemikalia i roztapiać się w kulki poliestru lub twardnieć w przypadku akrylu. Włókna bawełny pachną jak spalone liście i zamieniają się w popiół, podczas gdy wełna pachnie jak spalone włosy i bardziej się kruszy.

Wniosek

Nie daj się zastraszyć, utrzymując swoje projekty szydełkowe w czystości. Na przykład właśnie nauczyłeś się, jak bezpiecznie prać szydełkowy koc, znając odpowiednie instrukcje dotyczące pielęgnacji oparte na jego materiale. Pamiętaj o naszych wskazówkach, aby poznać idealny detergent, rodzaj prania, temperaturę wody i metodę suszenia, aby zapewnić, że Twój koc szydełkowy nie zostanie uszkodzony.