Jak pozbyć się zapachu pleśni z bagażnika samochodu: 6 prostych kroków DIY?

Odpowiedzią na pytanie „jak pozbyć się zapachu pleśni z bagażnika samochodu” jest usunięcie źródła zapachu i wyczyszczenie bagażnika. Procedury te można wykonać w domu lub u profesjonalnego sprzątacza.

Pozbywanie się zapachu pleśni

Poniżej przedstawiamy kroki w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z Twojego samochodu. Chociaż ten artykuł koncentruje się na bagażnikach samochodowych, procedury mają również zastosowanie, gdy wnętrze pojazdu jest źródłem zapachu pleśni.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z bagażnika samochodu: 6 prostych kroków DIY?

Krok 1. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich akcesoriów i zdejmowanych części z bagażnika. Pozbądź się mat i innych rzeczy w bagażniku i wyczyść je osobno.

Krok 2. Osusz bagażnik z płynów lub wilgoci za pomocą chłonnych szmat lub ubrań. Ręcznik z mikrofibry jest idealny, aby nie pozostawiać w środku żadnych kłaczków.

Krok 3. Po wysuszeniu pnia zetrzyj pleśń za pomocą nylonowej podkładki do szorowania. Tylko wyszoruj dotknięty obszar i powstrzymaj się od nadmiernego zarysowania powierzchni.

Krok 4. Ponownie osusz bagażnik za pomocą suszarki do włosów na małych powierzchniach lub odkurzacza na większych mokrych obszarach. Upewniając się, że powierzchnia jest sucha, możesz zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni.

Krok 5. Po osuszeniu obszaru nałóż roztwór przeciw pleśni, pochłaniacze zapachów lub enzymatyczne środki czyszczące. Niektóre przykłady tych zabiegów chemicznych omówiono w dalszej części tego artykułu.

Krok 6. Wyczyść i osusz maty. Najlepiej powiesić je pod słońcem na kilka godzin lub do zniknięcia zapachu.

Asystenci usuwania zapachu pleśni

Zgodnie z obietnicą, oto kilka substancji, które pomogą pozbyć się zapachu pleśni, nie tylko w bagażniku, ale także w kabinie.

  • Prześcieradła do suszenia — Jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się pleśni i innych nieprzyjemnych zapachów z samochodu jest użycie prześcieradeł do suszenia. Pozostawiając pojemnik tego niezawodnego produktu, wilgoć z powietrza jest pochłaniana, jednocześnie wydzielając przyjemny aromat.
  • Ocet z białego wina – Zastosuj roztwór octu z białego wina i wody, aby wyeliminować wszelkie niepożądane zapachy. Substancja ta jest również doskonałym środkiem czyszczącym, który można nakładać na tapicerkę.
  • Ziarna kawy – Ziarna kawy są doskonałymi pochłaniaczami zapachów. Umieść pojemnik z około siedmiu uncjami ziaren (kawa mielona jest również użyteczna, ale może być trudniejsza do czyszczenia) w bagażniku i pozwól jej działać magicznie.
  • Soda oczyszczona – Spróbuj posypać matę do bagażnika sodą oczyszczoną. Zmiana pH jest niekorzystna dla rozwoju pleśni i zmniejszy nieprzyjemny zapach.
  • Brykiety z węgla drzewnego – Węgiel drzewny służy również do pozbycia się zgniłego zapachu w lodówkach. Dlatego z pewnością będą doskonałymi pochłaniaczami zapachów w bagażnikach samochodowych.

Zapobieganie zapachowi pleśni

Jeśli dowiedziałeś się, że źródło zapachu pleśni nie znajduje się w Twoim bagażniku i nadal zastanawiasz się, dlaczego mój samochód pachnie jak pleśń, możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby zapobiec rozwojowi zapachu.

Nie zostawiaj jedzenia w samochodzie

Jest to szczególnie ważne, jeśli zapomnisz, że masz żetony i pamiętasz je dopiero po kilku dniach. Nie tylko sprzyja rozwojowi pleśni, ale pozostawiona żywność jest atraktantem szkodników.

Usuń rozlany płyn

Niezależnie od tego, czy jest to napój, czy ładunek, rozlana ciecz jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju pleśni. Pamiętaj, aby jak najszybciej wysuszyć dotknięte obszary za pomocą czystej szmatki lub suszarki.

Włóż brudne ubrania do prania

Wszyscy jesteśmy winni wkładania naszych strojów gimnastycznych do bagażnika, aby zapach spoconego potu nie przedostawał się do kabiny. Jednak ta praktyka stwarza idealne środowisko dla rozwoju nieprzyjemnego zapachu w twoim bagażniku.

Dlatego pamiętaj, aby natychmiast przenieść zużyte ubrania do pralni i spryskać bagażnik roztworami przeciwzapachowymi.

Używaj wkładów do przechowywania brudnych przedmiotów

Inną praktyką, której dopuszcza się większość właścicieli samochodów, jest wkładanie butów do bagażnika, aby ziemia nie dostała się do kabiny. Robiąc to, upewnij się, że wyłożyłeś bagażnik tekturowymi arkuszami, aby zapobiec gromadzeniu się brudu na macie.

Mogłeś mieć problemy z pleśnią i pleśnią w swoim samochodzie, jeśli jesteś jednym z tych, którzy mieli ograniczoną mobilność w okresie kwarantanny. Przedłużający się okres postoju zmusił nas do przechowywania pojazdów w garażu, co może być okazją do rozwoju pleśni.

W artykule „Jak zapobiegać pleśni w przechowywanym samochodzie” przedstawiono kilka bardzo pomocnych wskazówek, które pomogą rozwiązać ten dylemat.

Inną możliwą przyczyną przedostawania się wilgoci do bagażnika są uszkodzone uszczelki. Pamiętaj, aby wymienić uszkodzone uszczelki, gdy tylko je zauważysz.

Wniosek

Większość z nas czuje się bezradna, gdy napotkamy nieprzyjemne zapachy w naszych samochodach, które nie znikną. Szukamy w Internecie odpowiedzi, jak pozbyć się zapachu pleśni z bagażnika samochodu, ale jesteśmy zdezorientowani różnorodnością informacji.

W tym utworze zachowaliśmy prostotę. Utrzymuj samochód i bagażnik w czystości, usuwaj wilgoć i spryskuj lub używaj dezodorantów.