Jak pozbyć się pleśni w przyczepie: szczegółowy przewodnik dla majsterkowiczów

Właściciele przyczep kempingowych prawdopodobnie powinni wiedzieć, jak pozbyć się pleśni w przyczepie, aby utrzymać swoje miejsce w czystości i zdrowiu. Może Cię zaskoczyć, że do pozbycia się pleśni możesz używać przedmiotów codziennego użytku. Oto krótki przewodnik po tym, co musisz wiedzieć o pleśni w domach mobilnych.

Czy pleśń jest powszechna w domach mobilnych?

Każdy dom może być podatny na inwazję pleśni, ale przyczepy są zwykle bardziej zagrożone. Ryzyko to jest szczególnie widoczne na obszarach zalewowych podczas burz.

Jak pozbyć się pleśni w przyczepie: szczegółowy przewodnik dla majsterkowiczów

Powódź może nie dotrzeć do wnętrza pierwszych pięter domów, ale podłogi przyczep są zbudowane nieco niżej i stają się bardziej podatne na uszkodzenia przez wodę. Tego rodzaju uszkodzenie przez wodę może stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju pleśni.

Instalując naczepę, musisz upewnić się, że masz licencjonowanego instalatora, który ją obsłuży. Jeśli nie zainstalowałeś go we właściwy sposób, na przykład na nierównym podłożu, pleśń może pojawić się pod podłogą i możesz mieć dużo pleśni do wyczyszczenia.

Jak natychmiast pozbyć się pleśni?

Ustaliliśmy wcześniej, w jaki sposób uszkodzenie przez wodę może być przyczyną rozwoju pleśni. To powiedziawszy, musisz szukać oznak uszkodzenia przez wodę, aby śledzić, gdzie może rosnąć pleśń. Jeśli masz problemy, nie martw się, ponieważ mamy dla Ciebie przydatny przewodnik po kamperach uszkodzonych przez wodę.

Gdy już zajmiesz się uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, nadszedł czas, aby sprawdzić swoją przyczepę stacjonarną pod kątem jakichkolwiek śladów pleśni. Na początek będziesz musiał polegać na swoim wzroku i węchu.

Pleśń może występować w różnych kolorach. Aby ułatwić śledzenie tych kolorowych plam, przedstawiamy przewodnik po kolorach pleśni, które należy wykryć.

Pleśń również wydziela zapach stęchlizny. Jeśli wykryjesz taki zapach, możesz być pewien, że w pobliżu rośnie pleśń.

Sprawdź wszystkie zakamarki i zakamarki, ponieważ pleśń może rozwijać się w ukrytych lub trudno dostępnych miejscach. Sprawdź w pobliżu kuchenki, za lodówką, w otworach wentylacyjnych oraz na ścianach i drzwiach. Szukaj miejsc, w których zwykle niczego nie zobaczysz.

Musisz również sprawdzić w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak prysznice, wanny i umywalki. Sprawdź również, czy wewnątrz lodówki nie ma widocznych plam.

Jeśli zauważysz pleśń w swojej izolacji, może być trudno pozbyć się jej w tym obszarze. Dobrym pomysłem jest jego wymiana po wykryciu pleśni.

Pozbywając się pleśni, możesz mieć wątpliwości co do silnych chemikaliów, zwłaszcza jeśli masz zwierzęta lub dzieci. Nie martw się, ponieważ oto lista artykułów codziennego użytku, których możesz użyć.

Prawdopodobnie zaskakuje fakt, że ocet można używać jako środka czyszczącego w gospodarstwie domowym. Wlej ocet do butelki z rozpylaczem (nie musisz mieszać z wodą) i spryskaj dotknięte obszary. Pozostaw ocet na około godzinę, a następnie ostrożnie wytrzyj wilgotną gąbką.

Innym domowym lekarstwem, które możesz wypróbować, jest nadtlenek wodoru. Podobnie jak ocet, możesz wlać 3% stężenie do butelki z rozpylaczem i rozpylić nadtlenek wodoru na spleśniały obszar. Tym razem możesz pozostawić go na 10 do 15 minut przed spłukaniem.

Olejek z drzewa herbacianego to również dobra alternatywa. Wymieszaj około 10 do 15 kropli lub jedną łyżeczkę olejku w jednej filiżance wody w sprayu. Może to być trochę trudne w zależności od tego, jak dużo pleśni rośnie, ale nadal jest bardzo skuteczne.

Oprócz tych alternatyw możesz również użyć sody oczyszczonej. Możesz stworzyć roztwór, mieszając ¼ łyżki stołowej z wodą w butelce ze spryskiwaczem i spryskując spleśniały obszar. Pozostaw pastę z sody oczyszczonej na dwie minuty przed wyszorowaniem obszaru.

Mniej znanym lekarstwem jest destylowany etanol. Możesz spryskać go bezpośrednio za pomocą butelki z rozpylaczem lub najpierw wymieszać z wodą, jeśli zapach jest zbyt silny.

Co więcej, możesz również użyć ekstraktu z pestek grejpfruta. W butelce z rozpylaczem ponownie wymieszaj dwie szklanki wody z 20 kroplami ekstraktu z pestek grejpfruta i spryskaj dotknięty obszar.

Pamiętaj, aby podczas czyszczenia pleśni założyć maskę na twarz, rękawiczki i okulary ochronne. Będziesz chciał zapobiec wszelkim zagrożeniom dla zdrowia w kontakcie z pleśnią.

Jak zapobiegać pleśni w zwiastunie?

Aby zapobiec pleśni w przyczepie stacjonarnej, upewnij się, że wnętrze jest dobrze wentylowane. Od czasu do czasu otwieraj okna i otwory wentylacyjne. Nawet jeśli używasz pieca, możesz trzymać je częściowo otwarte, aby pleśń nie rosła tak bardzo.

Co więcej, staraj się jak najbardziej nie dopuszczać wilgoci do przyczepy. Napraw wszelkie rury i natychmiast usuń plamy z wody.

Jeśli możesz, zainwestuj w osuszacz. Pleśń rośnie w warunkach dużej wilgotności, więc musisz kontrolować poziom wilgotności. Wilgotność od 30% do 50% to dobry zakres, który pomaga hamować rozwój pleśni.

Wniosek

Dzięki wszystkim wymienionym przez nas domowym środkom będziesz miał lepszy pomysł na pozbycie się pleśni w przyczepie. Pleśń może być uciążliwa, ale dzięki tym wskazówkom pokonasz ją.