Jak opracować plan zintegrowanego zarządzania szkodnikami? 5 łatwych sposobów

Zanim nauczysz się opracowywać plan zintegrowanej ochrony przed szkodnikami, musisz najpierw zrozumieć, czym jest zintegrowana ochrona przed szkodnikami. Opisane poniżej kroki poprowadzą Cię w budowaniu skutecznej strategii IPM w zakresie zwalczania szkodników poprzez operacje oparte na strategii.

Jeśli chodzi o realizację działań zgodnie z Twoimi celami, planowanie powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Jak opracować plan zintegrowanego zarządzania szkodnikami? 5 łatwych sposobów

Przepływ procesu zintegrowanego zarządzania szkodnikami (IPM)

Krok 1. Sprawdź istnienie problemu za pomocątrójkąta szkodnika

Trójkąt szkodnika ma trzy rogi: żywiciela, szkodnika i jego otoczenie. Problem ze szkodnikami pojawi się tylko wtedy, gdy wszystkie te trzy elementy będą obecne.

Niektóre działania mogą zostać uznane za nieskuteczne z powodu błędnej tożsamości. Nadmierne podlewanie może być mylone z infekcją grzybiczą, co skutkuje użyciem sprayu, który zabija roślinę.

Aby wdrożyć właściwy sposób postępowania, zidentyfikuj szkody i stojące za nimi szkodniki.

Krok 2. Miej oko na populację szkodników: monitorowanie i środki ostrożności

Jeśli chcemy, aby środki zapobiegawcze były skuteczne, muszą zostać wdrożone w odpowiednim czasie. Gdy szkodnik zostanie prawidłowo zidentyfikowany, należy rozpocząć monitorowanie go natychmiast, zanim stanie się problemem.

Pułapki można umieszczać w obszarach, w których obserwuje się występowanie szkodników — należy regularnie sprawdzać, czy jesteś świadomy istniejących problemów i czy możesz podjąć działania, zanim sprawy wymkną się spod kontroli. Populacje szkodników można monitorować z różnych powodów, w tym z ich rozmieszczenia i jeśli nastąpi zmniejszenie lub zwiększenie jego ilości.

Krok 3. Zdefiniuj punkt wyzwalający działanie (zdrowotny, ekonomiczny lub estetyczny)

W przypadku obecności określonej liczby agrofagów należy rozpocząć działanie ukierunkowane na szkodniki. Kryteria określające, kiedy należy podjąć działania, obejmują problemy zdrowotne związane ze szkodnikami, straty finansowe spowodowane szkodami spowodowanymi przez szkodniki oraz uszkodzenia estetyczne roślin lub budynków.

Punkt spustowy to stan, w którym szkodnik nie jest już tolerowany. Należy dać pierwszeństwo zagrożeniom zdrowia publicznego przed innymi względami.

Krok 4. Wybierz najlepszą strategię i taktykę

Dziedzina strukturalnej kontroli szkodników nieustannie się zmienia. Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, zobacz odniesienia podane poniżej.

Informacje te mają na celu dać szybki przegląd aktualnych praktyk zwalczania szkodników.

  • Zarządzanie kulturą

    Utrzymanie czystości, recykling, usuwanie odpadów, kontrola produktów, przechowywanie, harmonogramy sprzątania, konserwacja i rejestrowanie obserwacji szkodników są częścią kulturowego zarządzania szkodnikami. Skuteczną formą ubezpieczenia jest pisemna polisa określająca konkretne procedury i określająca, kto jest za co odpowiedzialny.
  • Zarządzanie fizyczne

    Celem IPM jest zapobieganie zadomowieniu się szkodników na danym obszarze. Po inspekcji, odpowiednia kontrola fizyczna jest wybierana na podstawie unikalnych cech witryny.
  • Zarządzanie biologiczne

    Populacje szkodników można kontrolować biologicznie, wykorzystując drapieżniki, parazytoidy i patogeny. Aż do pojawienia się pestycydów chemicznych była podstawą zwalczania szkodników.
  • Zarządzanie chemią

    Ze względu na potencjalne zanieczyszczenie, skutki niezgodne z celem i odporność na szkodniki chemiczne pestycydy są stosowane do zwalczania szkodników strukturalnych od lat 50. XX wieku. Zintegrowane zarządzanie szkodnikami zmniejsza zużycie pestycydów chemicznych, ale przyznaje, że niektóre szkodniki zawsze będą odporne na zwalczanie bez nich.

Musisz również zapoznać się z tym artykułem, aby uniknąć nieodpowiednich strategii zwalczania szkodników.

Krok 5. Ocena wyników

Dalszy sukces każdego leczenia zależy od dokładnej oceny. Upewnij się, że masz oko na szkodniki, jednocześnie śledząc potrzeby w zakresie czyszczenia i konserwacji.

Istnieje wiele narzędzi do śledzenia informacji. Aby wydobyć z nich jak najwięcej, musisz je wykorzystać, uporządkować, przewidzieć przyszłe infestacje i zdecydować się na opcje leczenia.

Pamiętaj o tych wskaźnikach

  • Rozpoznaj, w jaki sposób warunki środowiskowe i praktyki kulturowe w Twoim niszowym środowisku wpływają na szkodnika, którego próbujesz kontrolować, niezależnie od tego, czy jest to choroba, owad czy chwast.
  • Praktyki kulturowe obejmują koszenie, nawożenie, nawadnianie, kultywację i międzysiew. Zobacz, jak możemy zapobiegać szkodnikom w rolnictwie ekologicznym.
  • Chociaż pestycydy są często stosowane, szkodniki nieuchronnie będą się utrzymywać, gdy niewłaściwe warunki środowiskowe lub praktyki kulturowe nie zostaną naprawione.
  • Zapobieganie szkodnikom jest zasadniczą częścią skutecznej strategii IPM. Praktyki kulturowe, regularne zwiady i stosowanie progów działań to przykłady interwencji zapobiegawczych.
  • Poznanie biologii i cyklu życia szkodnika może pomóc w ustaleniu, jak i kiedy należy go leczyć. Nieskuteczne działania mogą być kosztowne.
  • Aby chronić uprawy, zintegrowana ochrona przed szkodnikami (IPM) jest społecznie akceptowalna, odpowiedzialna za środowisko i ekonomicznie wykonalna.
  • Zastosowanie mniejszej ilości pestycydów i niższe koszty to dwie zalety wdrożenia zintegrowanego zarządzania szkodnikami (IPM).

Wniosek

Elementy zaangażowane w opracowanie zintegrowanego planu ochrony przed szkodnikami można podzielić na pięć istotnych etapów. Pierwszym krokiem jest odkrycie szkody przez szkodniki i jej źródła; drugim krokiem jest monitorowanie i podejmowanie środków zapobiegawczych w celu powstrzymania gromadzenia się szkodników; trzecim krokiem jest ustalenie progu podejmowania działań.

Czwartym krokiem jest wybór najbardziej praktycznej kombinacji strategii i narzędzi zarządzania — na koniec ocena całościowego wyniku. To zintegrowane podejście do zwalczania szkodników pomoże ci zrozumieć obecną sytuację, wszelkie niezamierzone konsekwencje i najlepszą strategię rozwoju.