Jak odpowietrzyć piec na drewno bez komina? 4 ważne czynniki do rozważenia

Jeśli Twój dom nie ma komina, być może zastanawiasz się, jak przewietrzyć piec na drewno bez komina? Czy to możliwe? Tak, zdecydowanie. Po prostu konieczne jest podjęcie odpowiednich środków, aby zapewnić bezpieczną instalację. Można to zrobić za pomocą systemu kominowego zwanego bliźniaczymi ścianami.

Chociaż dostępne są kuchenki elektryczne i gazowe, możesz preferować spalanie paliwa stałego, ponieważ prawdziwy piec na drewno jest tańszy, niezawodny, łatwy do znalezienia i oczywiście prawdziwy.

Jak odpowietrzyć piec na drewno bez komina? 4 ważne czynniki do rozważenia

Wyobraź sobie siebie, siedzącego przy piecu, tak jak w filmach. Czy to nie jest przyjemna scena? Przeczytaj więc cały przewodnik, aby znaleźć sposób na odpowietrzenie pieca na drewno, jeśli mieszkasz w domu bez komina. Zamieścimy wszystko, co musisz wiedzieć podczas całego procesu instalacji, więc bądź na bieżąco!

Podwójny system odprowadzania spalin

Jak wspomniano wcześniej, kluczem do posiadania pieca na drewno nawet bez komina jest system podwójnych ścian. Zasadniczo obejmuje to podłączane rury wykonane ze stali nierdzewnej, które będą odprowadzać opary z pieca. Rury te są owinięte grubą izolacją. Następnie są one dodatkowo obudowane zewnętrzną rurą, która pomaga utrzymać wystarczająco wysoką temperaturę wewnątrz komina, aby odprowadzić opary ze stalowych rur, a następnie odprowadzić je na zewnątrz.

Czynniki, które wpływają na sposób wentylacji pieca na drewno bez komina

Jak przewietrzyć piec na drewno bez komina? Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby określić, czy w Twojej przestrzeni jest odpowiednia instalacja pieca. Poniżej znajduje się lista czynników, które odgrywają ważną rolę w osiągnięciu tego systemu.

#1. Komin

Przede wszystkim musisz się zastanowić, gdzie będzie wylot spalin w Twoim miejscu. Możesz uruchomić go wewnętrznie, co będzie po prostu wyglądać jak przedłużenie twojego pieca, lub chcesz, aby działał poza twoim miejscem. Będzie to w dużej mierze zależeć od struktury architektonicznej domu.

Możesz wybierać spośród różnych części, takich jak obróbki blacharskie, wsporniki, zagięcia i długości, aby podłączyć piec na drewno do bezpiecznego punktu, z którego przewód kominowy może wychodzić z budynku. Zalecana wysokość komina dla pieca opalanego drewnem wynosi co najmniej 4,5 metra od płyty kuchennej w kierunku komina. Sprawdź materiał punktu końcowego i ustal, czy nadaje się do montażu zestawu do obróbki blacharskiej i komina.

Cegła, metal i drewno to najbardziej idealne opcje. Z drugiej strony plastik i szkło nie byłyby idealne. Na pewno wiesz dlaczego!

Możesz się również zastanawiać, czy w Twojej oranżerii można zainstalować piec na drewno. Tak, możesz, ale oznacza to, że będziesz musiał wymienić część szklaną na panel, który jest bardziej odpowiedni, aby przewód kominowy, który będzie stamtąd wychodził, był doprowadzony.

#2. Kominek

Jeśli chodzi o ochronę ciepła pieca przed otaczającą go konstrukcją, główną kwestią powinno być bezpieczeństwo. W szczególności, jeśli materiał jest łatwopalny, taki jak tkanina lub drewno.

W takim przypadku należy postawić piec na drewno na palenisku, które nie jest palne. Można to zrobić na szkle hartowanym lub kamieniu o grubości co najmniej 12 mm. W idealnym przypadku powinien on również rozciągać się od około 225 do 300 mm w kierunku przedniej części drzwi pieca.

#3. Komin dwuścienny

Teraz, jeśli chodzi o sam komin, powinien on obejmować izolowany system z podwójnymi ścianami, a nie tylko pojedynczą rurę spalinową. Konstrukcja dwóch rur ze stali nierdzewnej jest podzielona warstwą izolacyjną. Zapewni to, że zewnętrzna ściana nie będzie zbyt gorąca, aby uszkodzić otaczającą konstrukcję lub zranić dotykających ją osób.

Ponieważ jest on wbudowany w konstrukcje bez murowanego komina, odsłonięty przewód kominowy może być prowadzony zewnętrznie lub wewnętrznie, w zależności od preferencji. Jeśli chodzi o wybór pieca, możesz wybrać górny i tylny wylot spalin, aby uzyskać ostateczny wygląd, którego szukasz. Dotyczy to również klimatyzatorów, zwłaszcza gdy jest to najlepszy czas na zakup klimatyzatora.

#3. Osłona termiczna

Należy nie tylko chronić palenisko, ale także pionowe powierzchnie otaczające urządzenie przed gorącem. W odniesieniu do instalacji pieca na drewno w istniejącym otworze paleniska, prawnie nie jest wymagana minimalna odległość między urządzeniem a otaczającym go materiałem.

Może tak być, ponieważ mur lub cegła nie są palne i nie stwarzają zagrożenia pożarowego, w przeciwieństwie do materiałów palnych. Z drugiej strony, jeśli chcesz zainstalować wolnostojący piec na drewno bez komina, należy wziąć pod uwagę odległość urządzenia od otaczającej powierzchni palnej.

Odległość będzie zależeć od modelu pieca oraz jego mocy cieplnej. Zaleca się zachowanie odległości około 150 mm z każdej strony i 75 mm z tyłu, aby urządzenie mogło efektywnie działać.

Możesz kupić niepalne osłony, które możesz umieścić po bokach lub z tyłu kuchenki, aby zapewnić dodatkową ochronę. Oprócz zmniejszenia zagrożenia pożarowego, zapewnienie większej przestrzeni wokół urządzenia pozwoli na lepsze rozpraszanie ciepła w pomieszczeniu. Dowiedz się, jak zbudować osłony termiczne do swojego pieca na drewno!

To okładka!

Biorąc pod uwagę cztery powyższe czynniki dotyczące wentylacji pieca opalanego drewnem bez komina, będziesz mógł bezpiecznie cieszyć się ciepłem dostarczanym przez Twój piec opalany drewnem. Zimą Twoim priorytetem jest ogrzanie się, a kiedy nadejdzie pora snu, utrzymanie ciepła przy zwykłych kocach może być wyzwaniem, więc czy podgrzewany koc działa? Jeśli tak, chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat!