Jak nazywa się świecznik na Chanukę?

Centralnym rytuałem Chanuki jest zapalenie wyjątkowej dziewięcioramiennej menory. Jak nazywa się świecznik na Chanukę? Większość ludzi, nawet Żydów, błędnie nazywa to menorą.

Chociaż prawdziwym słowem dla świecznika jest Chanuka lub Chanuka menora. Menora z zaledwie siedmioma świecznikami była światłem używanym w starożytnej świętej świątyni w Jerozolimie. Jest dziś symbolem judaizmu, a także symbolem Izraela.

Jak nazywa się świecznik na Chanukę?

Chanuka: co musisz wiedzieć

Z drugiej strony Chanuka zawiera dziewięć świeczników. Jeden na każdą noc Chanuki plus jeden dodatkowy, aby oświetlić pozostałe. Chanuka powinna zawierać osiem świeczników tej samej wysokości; dziewiąta gałąź znajduje się wyżej od pozostałych, zgodnie z prawem żydowskim.

Tradycyjnie do zapalania Chanukiah używano oliwy z oliwek, którą później zastąpiono świecami. Są one wstawiane stopniowo każdej nocy od prawej do lewej, ale podświetlane od lewej do prawej. Od 1998 roku największa na świecie Chanuka.

Jest to rzeźba ze stali o wysokości 32 stóp w kolorze złota. Został wystawiony w Central Parku w Nowym Jorku podczas Festiwalu Świateł. Przejdźmy więc do ogólnego obrazu, jak nazywa się świecznik na Chanukę?

Co to jest świecznik na Chanukę

Chanuka, czyli Święto Świateł, to ważna pora roku w wierze żydowskiej. To dlatego, że upamiętnia ponowne poświęcenie Świętej Świątyni w Jerozolimie. Każdej nocy chanukowej na kandelabrze z dziewięcioma gałązkami, zwanymi menorą, zapalona zostanie jedna świeca. Dlatego odpowiedzią na pytanie, jak nazywa się świecznik na Chanukę, jest Menora.

Jedna gałąź menory wznosi się ponad pozostałe i to jest świeca, która służy do zapalenia pozostałych ośmiu świec. Większość Żydów, którzy świętują Chanukę, uważa, że ​​zapalanie menory jest ich ulubionym aspektem tego święta. Szamasz to centralna świeca, która zapala pozostałe świece.

Każdej nocy szamasz zapala kolejny płomień, aż wszystkie świece będą razem wspaniale świecić w ostatni dzień Chanuki. Każdej nocy, gdy pojawiają się gwiazdy, menora powinna być zapalona. Musi być wykonany w obecności wszystkich członków domu, aby każdy mógł być świadkiem cudu.

W ciągu 30 minut poprzedzających zapalenie menory nie wolno jeść „zestawu” ani spożywać niczego odurzającego. Modlitwy wieczorne należy odmówić, gdy tylko pojawią się nocne gwiazdy, po czym nastąpi zapalenie menory. Światła muszą być włączone przez co najmniej 30 minut.

Aby był koszerny, szamasz musi być nieco wyższy lub niższy niż inne świece lub światła. Wraz z gwiazdą Dawida siedmioramienna menora jest jednym z najbardziej znanych tradycyjnych symboli żydowskich.

Podczas Chanuki wybrani przywódcy często uczestniczą w publicznym oświetleniu menory. Każdego roku Chanuka rozpoczyna się 25 dnia kislew, który według kalendarza hebrajskiego może przypadać w dowolnym miejscu od końca listopada do końca grudnia.

Chanuka jest również znana jako Święto Poświęcenia lub Święto Świateł. Chanuka pochodzi od hebrajskiego czasownika „oddawać”. Chanuka to hebrajskie określenie święta, często pisane Chanuka lub Chanuka. Nie ma poprawnej lub nieprawidłowej pisowni, ponieważ jest tłumaczone na równoważne dźwięki w języku angielskim, a nie konkretną pisownię.

W języku hebrajskim termin Chanuka zawsze zapisywano w ten sam sposób i wymawiano na początku z dźwiękiem „het”. Jest on porównywalny ze szkockim brzmieniem „loch”. Święto Chanuki rozpoczyna się 25 dnia kislew, co ma być dniem, w którym Żydzi przestali walczyć o Jerozolimę.

Menora chanukowa, znana również jako chanukija. Jest to kandelabr z dziewięcioma gałązkami, które zapalają podczas Chanuka, żydowskiego święta, które trwa osiem dni. Z dziewięciu gałązek osiem niedźwiedzi (świece lub lampki oliwne) reprezentuje osiem nocy celebracji.

Każdej nocy włączane jest o jedno światło więcej niż poprzedniej nocy, aż wszystkie osiem gałęzi zostanie zapalonych ostatniej nocy. Świeca szamasz znajduje się na dziewiątej gałęzi. Oznacza „asystenta” lub „sługę” i służy do zapalenia pozostałych ośmiu.

Menora Chanuka jest podobna do siedmioramiennej menory używanej w starożytnej Świątyni w Jerozolimie, ale nie to samo. Jest to jeden z najczęściej tworzonych dzieł żydowskiej sztuki obrzędowej, obok siedmioramiennej menory i gwiazdy Dawida. W okolicach grudniowego sezonu chanukowego chanukija jest często pokazywana publicznie.

Wybranych urzędników często można zaobserwować, gdy publicznie zapalają chanukiję. Ruch Chabad-Lubavitch jest dobrze znany ze swoich publicznych ceremonii oświetleniowych. Odbywa się od 1987 roku, kiedy to ich ostatni rebe, Menachem Mendel Schneerson, wydał rozkaz.

Autor rabin Joshua Plaut, Ph.D. omawia historię publicznych pokazów chanukijów w Stanach Zjednoczonych. Opisuje decyzje sądów związane z tym tematem w jego książce Koszerne Boże Narodzenie: „Nadszedł czas na bycie Żydem. Opisuje, jak prezydenci USA cieszyli się oświetleniem Chanuki podczas Chanuki.

Wniosek na temat tego, co to jest świecznik na Chanukę

Większość przestrzegających Chanuki Żydów twierdzi, że zapalanie menory to ich ulubiona część święta. Jak nazywa się świecznik na Chanukę? Nazywa się menora Chanuka.