Jak naprawić uszkodzony przez wodę marmur: przydatny przewodnik dla majsterkowiczów

Aby odpowiedzieć, jak naprawić marmur uszkodzony przez wodę, musisz najpierw zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia marmuru przez wodę. W tym artykule zajmiemy się tym, a także krokami, które należy podjąć, aby poradzić sobie z marmurem uszkodzonym przez wodę.

Zrozum, jak na marmurze dochodzi do zalania wodą

Pomimo tego, że marmur jest twardy jak skała, nadal jest porowaty. W związku z tym może wchłaniać wodę i być na nią podatny.

Jak naprawić uszkodzony przez wodę marmur: przydatny przewodnik dla majsterkowiczów

Jest szczególnie podatny na osady mineralne w twardej wodzie, które prowadzą do plam lub plam na marmurze. Nazywa się to również wykwitami i jest wynikiem przenikania wilgoci.

Odpryski to kolejny skutek zalania. W szczególności dzieje się tak, gdy wilgoć jest wchłaniana i akumulowana w marmurze, powodując naprężenia w porach kamienia.

Wreszcie, niektóre rodzaje marmuru są podatne na wżery przy regularnym kontakcie z wodą. Wżery są jak odprysk w marmurze, który może się zdarzyć, gdy temperatura otoczenia zmienia się dramatycznie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jako właściciel domu przed stwierdzeniem stanu marmuru, jest ocena uszkodzeń. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej.

Krok 1. Oceń szkody

Wiemy już, że wilgoć jest główną przyczyną uszkodzeń marmuru przez wodę, dlatego należy ocenić poziom wilgoci w kamieniu. Podczas testowania poziomu wilgotności marmuru musisz użyć prometru.

Do odczytu poziomu wilgotności drewna i płyt kartonowo-gipsowych używany jest standardowy protimeter. Zwykle mają dwie sondy, które można włożyć do płyty gipsowo-kartonowej lub drewna.

Nie możesz jednak zrobić tego samego dla marmuru. Możesz je tylko umieścić na kamieniu, a to da ci względny odczyt. Niestety nie można uzyskać bezpośredniego odczytu ze standardowego protimetera.

Dla porównania, odczyt od 0% do 6% jest uważany za stosunkowo suchy, podczas gdy wynik od 7% do 20% za mokry. Jeśli odczyt przekracza 20%, to jest uważany za bardzo mokry.

Inną metodą testowania poziomu wilgoci w marmurze jest sprawdzenie ilości skondensowanej wody, która gromadzi się przez noc. Zrób to, biorąc kawałek plastiku i mocując go na marmurze.

Następnie zostaw go tam na dwanaście godzin lub na noc. Jeśli jest wilgoć, znajdziesz na to dowód w postaci kondensacji. Jeśli podejrzewasz, że Twój marmur zawiera rozpuszczalne sole, które mogą prowadzić do wykwitów, przetestuj go również na obecność soli.

Krok 2. Oczyść uszkodzenia spowodowane wodą

Uszkodzenie marmuru przez wodę może być generalnie spowodowane drastycznymi zmianami wilgotności w środowisku, ale może to być również spowodowane zalaniem lub rozlaniem. Kwaśne płyny, takie jak sok z cytryny lub napoje gazowane, są szczególnie szkodliwe dla powierzchni marmuru. To dlatego, że mogą powodować przebarwienia na twoim marmurze.

Powódź jest również problemem, ponieważ jest to zwykle zanieczyszczona woda i może zawierać minerały, które mogą powodować zasolenie. Ponieważ może to prowadzić do poważniejszych problemów, należy jak najszybciej wyczyścić zalanie. A może po udokumentowaniu tego, jeśli chcesz ubiegać się o roszczenie ubezpieczeniowe.

Jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, zwłaszcza po wypadku z powodu powodzi, upewnij się, że masz uporządkowane rachunki. Upewnij się również, że twoje ubezpieczenie od powodzi jest nadal aktywne i że wypadek jest częścią twojego ubezpieczenia.

Skontaktuj się z prawnikiem, aby wzmocnić swoje roszczenie ubezpieczeniowe. Mogą również służyć jako strona trzecia, która zajmie się Twoim problemem, jeśli Twoja firma ubezpieczeniowa odrzuci Twoje roszczenie ubezpieczeniowe.

Krok 3. Zrób to sam lub profesjonalista

Po dokonaniu oceny, oczyszczeniu i skontaktowaniu się z ubezpieczycielem musisz zdecydować, czy powinieneś zrobić to samodzielnie, czy zlecić to profesjonaliście. Musisz wziąć pod uwagę rozmiar uszkodzeń i swoją wiedzę na temat naprawy podłóg.

Co więcej, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze, udaj się do zaufanego specjalisty. Eliminuje to miejsce na błędy, które mogą się zdarzyć, jeśli samodzielnie wykonasz naprawy.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie usunąć plamy, możesz użyć mieszanki sody oczyszczonej z acetonem, aby usunąć przebarwienia. W przypadku poważniejszych problemów, takich jak wykwity, radzimy skontaktować się z profesjonalistą.

Jak zapobiec ponownemu wystąpieniu szkód

1. Podkładki

Zapobiegaj porysowaniu marmuru lub zabrudzeniu, umieszczając maty przy wejściach do domu i w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Coś tak prostego może zapobiec wżeraniu się marmuru.

2. Usuń wycieki

Wyciekom nigdy nie da się całkowicie zapobiec, więc musisz je jak najszybciej usunąć. Podczas czyszczenia wycieku na marmurowej podłodze, zmyj go papierowym ręcznikiem. Nie wycieraj go, ponieważ spowoduje to rozlanie.

3. Nie używaj detergentów

Detergentów nie należy używać na marmurowej podłodze, ponieważ może to spowodować zmatowienie kamienia i może być szkodliwe dla jego wykończenia. Detergenty z kwasem mogą również powodować przebarwienia i wytrawienia. Z drugiej strony roztwory czyszczące zawierające zasady mogą pozbawić podłogę połysku.

Wniosek

Marmur jest twardy jak skała, ale delikatny. Ten artykuł jest tego świadectwem i chociaż czytanie o usuwaniu plam jest dość łatwe, utrzymanie go to zupełnie inny problem. Mimo to mamy nadzieję, że zdobyłeś wiedzę, aby wiedzieć, jak naprawić uszkodzony przez wodę marmur z tego artykułu.