Jak naprawić uszkodzone przez wodę laminowane drzwi szafki: 2 sposoby

Szafki z laminatu wyglądają na czyste i fantazyjne, ale dopiero wtedy, gdy woda przejmie kontrolę. Przeczytaj i dowiedz się, jak naprawić uszkodzone przez wodę laminowane drzwiczki szafek

Z biegiem czasu woda może spowodować uszkodzenia i rozbić zewnętrzną powłokę. Jest to szczególnie możliwe w przypadku szafek kuchennych, ponieważ znajdują się one w pobliżu źródła wody. Woda może przyciemnić drewno i zepsuć wykończenie, co nie jest zbyt przyjemne.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę laminowane drzwi szafki: 2 sposoby

Jakie uszkodzenia spowodowane przez wodę wpływają na szafki?

Woda jest świetna, ale jej nadmiar może uszkodzić szafki. Mocno przemoczone mogą się kruszyć, zniekształcać i puchnąć.

Uszkodzenia mogą również rozprzestrzenić się na inne szafki, ściany i podłogi. Ta wilgotna i ciemna przestrzeń jest idealna dla rozwoju pleśni i pleśni.

Dlatego, gdy zauważysz oznaki uszkodzenia na szafkach lub innych typach mebli i częściach domu, powinieneś natychmiast zareagować. Rozprzestrzenianie obrażeń zajmuje tylko 24 godziny, więc czekanie nie pomoże.

Naprawa uszkodzonych przez wodę drzwi szafek z laminatu

Generalnie laminat jest trwały, ale może zacząć pękać i łuszczyć się pod wpływem wody i starzenia. W zależności od stopnia uszkodzenia, możesz naprawić istniejący laminat lub wymienić całość bez ponownego instalowania całkowicie nowych szafek.

Metoda nr 1. Odrywane drzwi szafki laminowanej

Krok 1. Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, że szafka jest całkowicie sucha. Praca na przemoczonych i mokrych drzwiach nie jest najlepszym pomysłem.

Krok 2. Wyszlifuj podstawę drzwi szafki tuż za oderwanym laminatem. Spowoduje to usunięcie pozostałego kleju, dzięki czemu nowy klej będzie bardziej trzymał laminat.

Krok 3. Nałóż niewielką ilość wodoodpornego kleju między laminat a podstawę. Wciśnij i spłaszcz laminat w kleju, upewniając się, że każda część jest całkowicie sklejona.

Krok 4. Użyj wytrzymałej taśmy maskującej, aby utrzymać laminat na miejscu, aż klej wyschnie. Jeśli dostępny jest zacisk, będzie to lepsza i łatwiejsza opcja w użyciu.

Metoda nr 2. Łuszczące się i pęknięte drzwi szafki laminowanej

Krok 1. Upewnij się, że laminowane drzwi szafki, które zamierzasz odzyskać, są całkowicie suche.

Krok 2. Odłącz drzwi od szafki i umieść je w dobrze wentylowanym miejscu, bez otwartego ognia. Używając łatwopalnego rozpuszczalnika do kleju, poluzuj cement kontaktowy, który utrzymuje laminat na miejscu. Spryskaj odsłonięty róg, używając noża, aby oddzielić laminat od podstawy.

Upewnij się, że nosisz rękawiczki, kiedy to robisz, aby się chronić. W razie potrzeby można zastosować więcej rozpuszczalnika, aż do oderwania się całego uszkodzonego laminatu. Uważaj na wymontowane części, ponieważ mogą być ostre.

Krok 3. Zmierz obszar, który chcesz ponownie pokryć i wyciąć kawałek laminatu, który jest od 1 do 2 cali dłuższy i pół cala szerszy niż obszar, który pokrywasz płaską powierzchnią. Z drugiej strony, w przypadku zagłębionej powierzchni, wytnij kawałek o takim samym rozmiarze jak obszar.

Krok 4. Przed montażem wyszlifuj podstawę i wytrzyj ją wilgotną szmatką, usuwając kurz. Niech wyschnie.

Krok 5. Gdy całkowicie wyschnie, możesz teraz zainstalować nowy laminat. Zacznij od oderwania krawędzi tylnej okładki i delikatnie dociśnij laminat do podstawy. Zdejmij resztę pokrywy, naciskając, aby zainstalować całość.

Upewnij się, że jest idealnie wyrównany i użyj wałka do laminatu na całej powierzchni, aby go ustawić. Następnie poczekaj, aż klej wyschnie.

Krok 6. Przytnij nadmiar materiału z krawędzi. Delikatnie przeszlifuj gładkie ślady i przetrzyj drzwi wilgotną szmatką.

Krok 7. Zawieś i przymocuj drzwi z powrotem do szafki.

Jak chronić szafki przed zalaniem?

Ponieważ wykonałeś dużo pracy naprawiając uszkodzone przez wodę drzwi szafy, lepiej będzie zapobiec występowaniu tego samego problemu. Dzięki temu powinieneś chronić swoje szafki na wszystkie możliwe sposoby, w tym następujące.

  • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków – Jeśli to możliwe, rób to tak często, jak to możliwe.
  • Usuń rozlane płyny – W przypadku rozlania wody szybko je wyczyść, aby nie dostały się do szafek.
  • Popraw wentylację – Wilgotność może wytworzyć wilgoć, która z czasem uszkodzi szafki, więc zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.
  • Uszczelnij szwy – Uszczelnij szwy między blatem a krawędziami zlewu, aby zapobiec przeciekaniu zlewu do szafki.
  • Uszczelnij luzy – Uszczelnij cały obszar, uszczelniając szczeliny między blatami i luzami.

Te wskazówki pomogą Ci kontrolować wodę i zapobiec uszkodzeniu szafek i innych części domu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?

Wniosek

Szafki, zwłaszcza wykonane z MDF i sklejki, mogą być trudne w utrzymaniu. Dlatego opłacalny sposób ich laminowania ma na celu ich ochronę. Jednak w odpowiednim czasie laminaty mogą się kruszyć i pękać i będą wymagały naprawy.

Może wydawać się to uciążliwe, ale warto nauczyć się, jak naprawić uszkodzone przez wodę laminowane drzwiczki szafek. Twój wysiłek z pewnością sprawi, że szkody spowodowane przez wodę nie będą brane pod uwagę.