Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę wiórową: łatwy przewodnik w 5 krokach

Czy uważasz, że znajomość kroków, jak naprawić zniszczoną przez wodę płytę wiórową, może pomóc przedłużyć jej żywotność? Jeśli nadal nie wiesz, jak to zrobić, napisaliśmy ten artykuł dla Ciebie!

Płyty wiórowe są bardzo popularne w budowie domów, szafek, podłóg i drzwi. Jednak będąc jednym z naszych największych wrogów, woda świetnie radzi sobie z rujnowaniem tych rzeczy.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę wiórową: łatwy przewodnik w 5 krokach

Kilka wycieków wody, pękniętych rur i powodzi może spowodować uszkodzenie przez wodę różnych mebli wykonanych z płyt wiórowych. Niemniej jednak nie martw się więcej, ponieważ możemy Ci pomóc w naprawie tego!

Jakie materiały będą potrzebne?

Zanim zaczniesz cokolwiek, musisz upewnić się, że masz pełną listę materiałów potrzebnych do naprawy. Zbierz wszystkie narzędzia, aby proces naprawy był dla Ciebie mniej kłopotliwy. Oto lista rzeczy, których potrzebujesz:

  • Papier ścierny o średniej ziarnistości
  • Drobnoziarnisty papier ścierny
  • Wodoodporna powłoka (opcjonalnie)
  • Wypełniacze do drewna
  • Odkurzanie lub dowolny materiał czyszczący
  • Nóż
  • Skrobaczka lub szpachelka
  • Podkład
  • Malować
  • Wałek lub pędzel

Po zebraniu tych materiałów możesz teraz przystąpić do naprawiania uszkodzonej przez wodę płyty wiórowej.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę wiórową?

Naprawianie płyty wiórowej może być podobne do sposobu naprawy uszkodzonej przez wodę płyty wiórowej. Będziesz musiał pozostawić do wyschnięcia, usunąć uszkodzone miejsca, spłaszczyć je i nałożyć wodoodporną powłokę lub farbę. Aby dokładniej to wyjaśnić, oto kroki, które możesz wykonać.

Krok 1. Suche mokre plamy w płycie wiórowej

Po pierwsze, musisz upewnić się, że Twoja płyta wiórowa jest całkowicie sucha i czysta z pleśni. Jeśli nadal jest mokry, najpierw pozwól mu wyschnąć. Należy jednak pamiętać, że suszenie uszkodzonej przez wodę płyty wiórowej może zająć zbyt dużo czasu, więc powinno być na to wystarczająco dużo czasu.

Korzystanie z suszarek do włosów może pomóc, jeśli chcesz przyspieszyć proces suszenia lub się spieszysz. Jednak użycie zbyt dużej ilości ciepła do suszenia płyty wiórowej może spowodować dalsze uszkodzenia, dlatego nie używaj zbyt gorących przedmiotów. Mimo to pozostawienie płyty wiórowej do naturalnego wyschnięcia jest najlepszym sposobem.

Krok 2. Spłaszcz uniesione obszary za pomocą papieru ściernego

Gdy płyta wiórowa wyschnie, powierzchnia najprawdopodobniej stanie się nierówna. Dzięki temu zdobądź papier ścierny o średniej ziarnistości, aby wypolerować te części. Upewnij się, że powierzchnia jest odpowiednio wyrównana, aby uzyskać gładsze wykończenie.

Jeśli polerujesz powierzchnię, musisz się spodziewać, że płyta wiórowa odsłoni zaschnięte fragmenty. Poza tym będziesz mógł wybrać, czy chcesz zastosować powłokę wodoodporną, czy nie. Jeśli tak, pozwól płytom wiórowym ponownie wyschnąć po nałożeniu hydroizolacji.

Krok 3. Usuń uszkodzone obszary z płyty wiórowej

Gdy powłoka wodoodporna wyschnie, za pomocą noża wytnij uszkodzone miejsca w płycie wiórowej. Ostrożnie usuń spuchnięte części. Pamiętaj, że nie możesz zrobić sobie krzywdy podczas wykonywania tego procesu.

Upewnij się, że usunięto wszystkie zanieczyszczenia i mokre lub zapylone obszary płyty wiórowej. Możesz użyć odkurzacza lub czegokolwiek, co może zmieść kurz. Wszelkie pozostałości pozostawione na płycie wiórowej mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń.

Krok 4. Zastosuj wypełniacze do drewna

Na tym etapie musisz kupić szpachlówki do drewna w pobliskim sklepie. Wymieszaj je zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie produktu.

Następnie weź szpachlę lub skrobak, aby nałożyć szpachlę do drewna na otwory. Upewnij się, że wyrównałeś i usuń nadmiar mieszanki, aby uzyskać równą powierzchnię.

Krok 5. Przeszlifuj i nałóż ostatnie poprawki

Aby zakończyć proces naprawy, użyj drobnoziarnistego papieru ściernego i spraw, aby płyta wiórowa była gładsza i bardziej równa. Jeśli chcesz pomalować swoją płytę wiórową, musisz najpierw nałożyć podkład. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie nałóż farbę.

Czy Twoje ubezpieczenie może pokryć uszkodzone przez wodę płyty wiórowe?

Jeśli masz jakiekolwiek meble lub części domu wykonane z płyty wiórowej, możesz zapytać swoją firmę ubezpieczeniową, czy ich ochrona ubezpieczeniowa obejmuje te elementy. Pamiętaj jednak, że nie mogą one pokryć wszystkich szkód spowodowanych przez wodę, zwłaszcza jeśli szkody spowodowane przez wodę wynikają z Twojego zaniedbania. W przeciwnym razie, jeśli dzieje się tak z powodu klęski żywiołowej, masz prawo ubiegać się o ubezpieczenie.

Kupując domy z płyt wiórowych musisz upewnić się, że wszystko w Twoim domu jest nowe i nieuszkodzone. Najlepiej sprawdzić, czy nie ma części uszkodzonych przez wodę lub ewentualnych źródeł wycieków wody. Dokładne przejrzenie może pomóc zmniejszyć ryzyko zalania Twojego mieszkania.

Jeśli masz obecnie jakieś pytania na temat „co jeśli kupię dom uszkodzony przez wodę bez wiedzy”, możesz również zapoznać się z naszym artykułem, aby na nie odpowiedzieć.

Wniosek

Naprawa uszkodzonej przez wodę płyty wiórowej może być trudna i kosztowna. Wymaga czyszczenia, suszenia, szlifowania, nakładania szpachli do drewna i malowania. Może to zająć zbyt dużo czasu, ale pomyślne wykończenie może przywrócić jakość i piękno Twojej płyty wiórowej.

Ponieważ w tym artykule omówiono już, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę wiórową, możesz teraz zacząć naprawiać swoją. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami, nie pomijając żadnego procesu.