Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę ścienną: łatwy przewodnik w 3 krokach

Woda jest bez wątpienia koniecznością, ale staje się wrogiem, gdy stajemy przed pytaniem, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę ścienną. Jednak to nie czas na niepokoje. Ten przewodnik pomoże Ci przywrócić wewnętrzne ściany i sufity do najlepszego stanu dzięki tym łatwym do wykonania instrukcjom.

Zanim zaczniesz naprawiać

Widok uszkodzonej przez wodę płyty ściennej mógł sprawić, że poczujesz swędzenie, aby natychmiast ją naprawić. Chociaż jest to główny powód, dla którego się tu udałeś, są niezbędne kroki, które musisz podjąć, aby zapewnić naprawę, która z pewnością spełni swoje zadanie.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę ścienną: łatwy przewodnik w 3 krokach

Krok 1. Znajdź przecieki

Aby wiedzieć, jak rozwiązać problem, należy najpierw znaleźć jego ślady i prześledzić jego źródło. Byłoby frustrujące powtarzanie tych samych kroków i nierozpoznawanie źródła szkód spowodowanych przez wodę. W takim przypadku, bez względu na to, jak wielkie byłyby naprawy, nic to nie da.

Chociaż niektóre wycieki wody mogą ukryć się przed wzrokiem, są takie, które można łatwo zauważyć jednym spojrzeniem. Być może wróciłeś do domu z kapiącą wodą na suficie lub rażącymi oznakami utraty integralności strukturalnej ściany. Tak czy inaczej, zanotuj w pamięci, aby zlokalizować ich źródło, ponieważ woda mogła już podróżować daleko od wycieku.

Krok 2. Sprawdź inwazję pleśni

Jeśli przeciek utrzymuje się od dłuższego czasu, istnieje duża szansa na rozwój pleśni w uszkodzonych przez wodę płytach ściennych. Zanim znajdziesz jakiekolwiek nagromadzenie, podejmij środki ostrożności, zakładając rękawiczki, maskę przeciwpyłową i okulary ochronne. Dzięki temu unikniesz wdychania części pleśni.

Jeśli to, co złapałeś w swojej małej eksploracji, jest czarną pleśnią, pozostaw to w rękach profesjonalistów, szczególnie jeśli pojawia się w dużych ilościach. Mówi się, że ten rodzaj pleśni jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli jednak występuje tylko w niewielkiej ilości, możesz samodzielnie wykonać zadanie usunięcia spleśniałego obszaru.

Krok 3. Odłóż płytę ścienną uszkodzoną przez wodę

Płyty ścienne nasiąknięte wodą łatwo się kruszą przy lekkim dotyku, zwłaszcza jeśli uginały się pod wpływem dużej ilości wody. Aby ostrożnie usunąć uszkodzoną płytę ścienną, użyj narzędzi, takich jak końcówka młotka z pazurami lub drążek do wybijania.

Jeśli nie zostały zniszczone w takim stopniu, spróbuj wyciąć zniszczony obszar na kształt kwadratu lub prostokąta za pomocą piły do ​​​​dziurki od klucza. Podobnie jak w przypadku gromadzenia się pleśni, ubierz się w sprzęt ochronny, taki jak gogle i maski przeciwpyłowe. Nie ma potrzeby narażania zdrowia podczas drobnych napraw w domu.

Podczas naprawy

Teraz, gdy drobne przygotowania są już załatwione, czas na samodzielną naprawę. Przede wszystkim ten proces będzie wymagał nieco innych kroków dla różnych rozmiarów otworów. To jest powód, dla którego konieczne jest wykonanie poprzedniego kroku.

Do otworów mniejszych niż 6 cali

Zmierz kwadratową lub prostokątną część ściany, którą wcześniej wycięłeś. Użyj tych szczegółów wymiarów, aby wyciąć kawałek płyty ściennej, który jest 2 cale dłuższy i 2 cale szerszy niż rozmiar otworu. Ułóż ten kawałek tyłem do góry i zmierz 1 cal na wszystkich krawędziach.

Następnie narysuj linię, aby wyraźnie zobaczyć wymiary i przecinaj tylko warstwy papieru od tyłu i gipsu. Na koniec oderwij te warstwy, unikając rozdarcia papieru z przodu.

Do otworów większych niż 6 cali

Weź wiertło i wykonaj dwa małe otwory na nowym kawałku płyty ściennej. Przełóż przez niego sznurek i przywiąż oba końce do środka kija.

Sznurek powinien mieć długość 8 cali między deską a kijem. Strona z kijem będzie służyć jako przednia.

Aby wywrzeć nacisk na tył deski, przekręć kij. Następnie nałóż gładko klej cementowy na krawędzie. Przełóż łatkę przez otwór i umieść ją w taki sposób, aby klej cementowy mógł mocno trzymać twardą część wokół tylnej części otworu.

Na koniec obróć drążek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby skręcić sznurek i ostatecznie zwiększyć nacisk na płytkę krosową. Będzie służyć jako mocny uchwyt deski podczas oczekiwania na wyschnięcie kleju cementowego.

Po naprawie

Aby wykończyć, nałóż gładką warstwę farby z podkładem na szerokość deski, wykonując ruch zygzakowaty. Aby uzyskać równomierne pokrycie, maluj od dołu do góry każdej ściany, wykonując lekkie pociągnięcia. W miejscach, do których wałek nie może sięgnąć, takich jak narożniki i przestrzenie przy drzwiach, najlepiej użyć małego, kanciastego pędzla, aby stworzyć pędzel ścienny.

Wniosek

Woda może czasem okazać się wrogiem w naszej domowej dekoracji. Jednak nie ma nic, czego pomocny przewodnik z sieci nie może naprawić. Jeśli znowu coś pójdzie nie tak na ścianach wewnętrznych, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę ścienną.