Jak długo działa podgrzewacz wody? 4 zaskakujące oznaki, że to się nie uda!

Czy wiesz, jak długo działa podgrzewacz wody? Jeśli jeszcze nie, to nie martw się. Trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Żywotność standardowego podgrzewacza wody w zbiorniku wynosi od 8 do 12 lat, w zależności od kilku warunków.

Bezzbiornikowe podgrzewacze wody działają z grubsza znacznie dłużej niż tradycyjne podgrzewacze wody, około 20 lat, ale ich zakup jest znacznie wyższy. Inne kwestie obejmują twardą wodę i oczywiście zużycie.

Jak długo działa podgrzewacz wody? 4 zaskakujące oznaki

Wspaniale może być znalezienie odpowiedniego czasu na aktualizację podgrzewacza wody, zanim pęknie i spowoduje bałagan lub kosztowne naprawy. Domowy podgrzewacz wody zwykle wystarcza na 6 do 13 lat. Masz pożyczony czas po 12 latach! Średnia długość życia podgrzewacza wody różni się znacznie w zależności od podgrzewacza i zależy od wielu czynników. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej. Poniżej omówimy wszystko dogłębnie.

Czynniki, które wpływają na żywotność podgrzewacza wody

Kilka elementów wpływa na to, jak długo wytrzyma standardowy podgrzewacz wody. Pierwszym czynnikiem wpływającym na czas wymiany zbiornika gazowego i elektrycznego podgrzewacza wody jest rodzaj wody. Jeśli woda zawiera znaczną ilość chemikaliów, w zbiorniku podgrzewacza wody mogą gromadzić się osady, powodując jego rozkład. Wreszcie decydujące znaczenie ma wydajność ciepłej wody w zespole grzewczym.

Dobrej jakości podgrzewacz wody będzie żył znacznie więcej niż tylko kiepskiej jakości. Doświadczeni technicy mogą zainstalować wysokiej jakości podgrzewacz wody za mniej więcej taką samą cenę jak podgrzewacz wody niskiej jakości lub przeciętny.

Żywotność podgrzewacza wody

Więc jak długo działa podgrzewacz wody? Zazwyczaj podgrzewacze wody wytrzymują około 8 i 12 lat. Niezależnie od tego, czy grzałka sprawia kłopoty, czy nie, należy się zastanawiać nad jej wymianą po ukończeniu dziesięciu lat. Należy pamiętać, że regularna konserwacja może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu podgrzewacza wody. Regularne czyszczenie podgrzewacza wody pomoże mu dłużej działać. W przeciwnym razie będziesz musiał wydać dużo pieniędzy na naprawy i wymiany.

Oznaki, że Twój podgrzewacz wody wkrótce ulegnie awarii

Istnieje kilka symptomów podczas obliczania żywotności podgrzewacza wody. Poniżej znajdują się najbardziej widoczne wskazania.

#1. Zardzewiała woda

Czy Twoja woda ma pomarańczowy lub brązowy odcień? Jeśli tak jest, istnieje duża szansa, że ​​wina leży po stronie podgrzewacza wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli po podgrzaniu zmienia kolor na brązowy lub pomarańczowy. Wnętrze podgrzewacza wody może z czasem ulec korozji. Jeśli tak się stanie, rdza może odpaść i zmienić kolor wody. Chociaż zardzewiała woda rzeczywiście nie jest szkodliwa w użyciu, sugeruje to, że podgrzewacz wody szybko się psuje. Podgrzewacz wody może zacząć przeciekać, jeśli nic nie zostanie podjęte, aby naprawić sytuację. Może to spowodować mnóstwo dodatkowych problemów. W rezultacie, jeśli Twój podgrzewacz wody rdzewieje, powinieneś go wymienić tak szybko, jak to możliwe.

#2. Brak ciepłej wody

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że w środku prysznica zabraknie ciepłej wody? Czy masz trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości ciepłej wody do prania? Jeśli tak jest, prawdopodobnie Twój podgrzewacz wody na pewno działa nieprawidłowo.

Jedną z najbardziej typowych przyczyn tego problemu jest gromadzenie się osadów we wnętrzu grzejnika. Gdy woda przepływa przez podgrzewacz wody, jony (wapń, żelazo, magnez itd.) mogą z czasem przywierać do wewnętrznych elementów podgrzewacza. Może to powodować przeszkody, przez co podgrzewacz wody będzie mniej funkcjonalny. Więc jaki był wynik? Za mało ciepłej wody. W konsekwencji, w większości przypadków, nie da się tego naprawić. Prawie na pewno będziesz musiał zaktualizować swój podgrzewacz wody.

W każdym razie, oto jak wyregulować temperaturę na podgrzewaczu wody.

#3. Podgrzewacz wody wydaje dźwięki

Nagromadzenie osadów może powodować nie tylko brak ciepłej wody i dziwne odgłosy z podgrzewacza wody. Uderzenia i dudnienia to znane dźwięki związane z tymi dźwiękami. Warto zauważyć, że mogą również pojawić się odgłosy bulgotania i gwizdania. Niestety nie była to sytuacja do rozwiązania. Jeśli masz problemy z podgrzewaczem wody, prawie na pewno będziesz musiał go wymienić. Dowiedz się, dlaczego podgrzewacz ciepłej wody wydaje dźwięki podczas ogrzewania.

#4. Woda zbierająca się wokół podgrzewacza wody

Obecność wody gromadzącej się wokół podgrzewacza wody była najbardziej oczywistym objawem, że wymaga naprawy. W Twoim podgrzewaczu wody doszło do wycieku, jeśli tak się dzieje.

Gdzie jest przeciek, jest jednak najważniejsza rzecz. Powinien być w zbiorniku, czy jest gdzieś indziej? W takim przypadku musisz kupić nowy podgrzewacz wody.

Jeśli jednak problem dotyczy rurociągów lub armatury, naprawa najprawdopodobniej będzie wystarczająca. W każdym razie powinieneś skontaktować się z hydraulikiem w Twojej okolicy. Oceni sytuację, dokonując wszelkich wymaganych korekt.

To okładka!

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu będzie dla Ciebie przyjemnością i że po jego przeczytaniu będziesz lepiej wiedział, jak długo działa podgrzewacz wody. Należy pamiętać, że większość podgrzewaczy wody ma żywotność od 10 do 12 lat. Jeśli Twój grzejnik zacznie działać nieprawidłowo, będziesz musiał go wymienić, zamiast marnować pieniądze i wysiłek na jego konserwację. Dziękujemy za trzymanie się z nami do mety! Możesz również przeczytać o tym, ile czasu zajmuje podgrzewanie wody.