Dom DIY: 5 pomocnych kroków, jak pozbyć się roztoczy pleśni

Musisz usunąć pleśń w swoim domu, aby zabić małe owady. Ten proces to najlepszy sposób na pozbycie się roztoczy pleśni. Te stworzenia mogą wydawać się małe, ale mogą powodować problemy, jeśli się nimi nie zajmiesz.

Co to są roztocza pleśni?

Wiesz, że pleśń rośnie w najbardziej wilgotnych częściach domu. Te grzyby żywią się wilgocią w słabo wentylowanym pomieszczeniu.

Dom DIY: 5 pomocnych kroków

Z kolei roztocza pleśni są dostarczane wraz z grzybem. Te małe włochate owady żywią się pleśnią rosnącą w twoim domu.

Roztocza pleśni są malutkie, więc nie można ich zobaczyć gołym okiem. Po prostu spodziewaj się, że dopóki jest plama pleśni, prawdopodobnie będą to roztocza.

Możesz również zauważyć brązowawe plamy na plamie pleśni. Cóż, patrzysz na całą kolonię roztoczy!

Czy są niebezpieczne?

Zanim wpadniesz w panikę i zadzwonisz do tępiciela, pamiętaj tylko, że roztocza pleśni nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Są zadowoleni, że po prostu zostają na swojej małej plamce pleśni, nie przeszkadzając nikomu.

Roztocza pleśni również nie gryzą ludzi, w przeciwieństwie do pluskiew i innych roztoczy. Oto pomocny przewodnik, który pomoże Ci rozróżnić rodzaje szkodników domowych.

Niestety roztocza pleśni mogą powodować alergie. Ta reakcja ma miejsce, gdy ich włosy odpadają i unoszą się w powietrzu.

Dlatego lepiej pozbyć się tych roztoczy przed plagą. Możesz chronić wszystkich, na których Ci zależy w domu, w tym siebie.

Proces krok po kroku usuwania roztoczy pleśni

Należy wyczyścić pleśń, aby pozbyć się tych szkodników. Należy również dobrze chronić żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i białka, aby roztocza się nimi nie żywiły.

Krok 1. Poszukaj formy

Pleśń jest zwykle dość łatwa do znalezienia. Wyróżnia się duża czarna plama na ścianie.

Czasami jednak pleśń można znaleźć w bardziej ukrytych miejscach, takich jak ściany. Oto pomocny przewodnik, jak radzić sobie z pleśnią w twoich ścianach.

Możesz użyć wybielacza, aby znaleźć ukrytą pleśń. Nanieś obfitą ilość na podejrzane obszary, a jeśli się rozjaśni, znalazłeś swoją pleśń.

Krok 2. Szukaj roztoczy

Te owady są zbyt małe, aby je zauważyć, więc użyj aparatu, aby zrobić zbliżenie miejsca pleśni.

Krok 3. Usuń formę

Użyj dowolnego z typowych majsterkowiczów domowe środki zaradcze. Możesz spróbować octu, wybielacza lub mydła, aby usunąć całą pleśń.

Krok 4. Osusz obszar

Upewnij się, że wilgoć nie gromadzi się ponownie w czyszczonym obszarze. Otwórz wszystkie okna i drzwi, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Możesz również użyć wentylatora elektrycznego, aby osuszyć obszar.

Krok 5. Pozbądź się roztoczy

Teraz, gdy pleśń zniknęła, nadszedł czas, aby usunąć szkodniki. Możesz wypróbować kilka majsterkowiczów środki czyszczące do tej pracy.

Najlepsze środki czyszczące do roztoczy pleśni

W szafce kuchennej znajdziesz najlepsze środki do czyszczenia roztoczy pleśni. Jest tak wiele rodzajów do wyboru na różne powierzchnie!

1. Wybielacz

Ta substancja chemiczna działa najlepiej na roztocza pleśni na materacach i nieporowatych powierzchniach. Umieść filiżankę wybielacza w galonie wody i spryskaj nim cały obszar.

2. Soda oczyszczona i ocet

To delikatniejsza mieszanka, która może również pochłaniać wilgoć. Wymieszaj sodę oczyszczoną, biały ocet i wodę, a następnie wyczyść powierzchnię.

3. Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek eteryczny może zabijać grzyby i doskonale nadaje się do łazienki lub pod prysznic. Jest dość silny, więc zawsze używaj rękawiczek. Połącz jedną łyżeczkę tego oleju z filiżanką wody i wlej do butelki z rozpylaczem.

4. Boraks

Ten proszek mineralny może zabić pleśń na płytach kartonowo-gipsowych i drewnie. To słynny środek czyszczący z placówek handlowych.

Połącz filiżankę boraksu i galon wody i użyj go do wyczyszczenia ściany. Pamiętaj tylko, aby poprosić o pomoc profesjonalistę, jeśli uważasz, że zadanie jest zbyt ciężkie.

Jak zapobiegać powracaniu roztoczy

Skoro wyczyściłeś już wszystkie szkodniki, w jaki sposób upewnisz się, że nie wrócą? Cóż, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że warunki nie są odpowiednie dla pleśni.

Monitoruj temperaturę i wilgotność

Utrzymuj niską temperaturę w domu i obniż poziom wilgotności. Zamknij wszystkie niepotrzebne szczeliny, w których może rozwijać się pleśń.

Utrzymuj swój dom w czystości

Miej regularny harmonogram sprzątania i skup się na rogach i półkach. Nadaj priorytet obszarom podatnym na wilgoć, takim jak łazienka, piwnica, pralnia i kuchnia. Wytrzyj wszystkie rozlane i mokre miejsca.

Sprawdź szczelność

Czasami wadliwe rury mogą być przyczyną gromadzenia się pleśni. Uważaj na dach, piwnicę, ścianę i rynny. Postaraj się o coroczną kontrolę domu przez profesjonalistów, aby uzyskać odpowiednią ocenę.

Wniosek

Pleśń to irytująca skaza w każdym domu. Jest ohydny, okropnie pachnie, a także może przyciągać roztocza pleśni.

Te robaki nie są niebezpieczne, ale mogą powodować alergie, gdy wypadną z włosów. Możesz zachować zdrowie swojej rodziny, gdy wiesz, jak pozbyć się roztoczy pleśni.