Czym jest świecki ślub: wszystko, co trzeba wiedzieć

Odpowiedzią na to, czym jest świecki ślub, jest związek, który nie ma żadnych konotacji religijnych. Z tego powodu ślub świecki jest często wybierany przez pary, które mogą mieć różne przekonania lub wolą mieć własną symboliczną ceremonię bez ograniczeń i zasad, którymi należy się kierować.

Poniżej omówimy, czego można się spodziewać na ślubach świeckich, aby pomóc Ci zdecydować, czy jest to odpowiednie dla Ciebie i Twojego partnera. I podobnie można przeczytać, czym jest ślub bezwyznaniowy, ponieważ jest to termin używany przez pary do opisu ślubu świeckiego lub niereligijnego.

Czym jest świecki ślub: wszystko

Śluby niereligijne 101: co to jest ślub świecki

Śluby świeckie można określić jako rodzaj ślubu niereligijnego. Świecka ceremonia ślubna pozwala parze na dostosowanie elementów do włączenia bez ograniczania się lub konieczności podążania za tradycyjnymi elementami religijnymi.

To sprawia, że ​​świeckie wesele jest idealne dla par o różnym pochodzeniu religijnym lub uważających się za duchowe bez żadnej religii. Ta ceremonia jest również idealna dla tych, którzy nie uważają się za religijnych ani duchowych, ale nadal chcą symbolicznego związku.

Czy świecki ślub jest legalny?

Ślub świecki może być legalny, o ile skompletujesz dokumenty i przestrzegasz przepisów stanowych dotyczących małżeństwa. Ponieważ w świeckiej ceremonii ślubnej nie ma żadnych religijnych ani administracyjnych konotacji, większość par decyduje się na związek prawny poprzez wcześniejszy ślub cywilny z samym sobą.

Następnie mogą odbyć bardziej symboliczną i sentymentalną świecką ceremonię z przyjaciółmi i rodziną. W ten sposób nie musisz się martwić, że związek jest nieważny, ponieważ uzyskałeś licencję i certyfikat małżeństwa.

Możesz również spersonalizować niereligijną ceremonię ślubną za pomocą preferowanych rytuałów jedności, odczytów i innych praktyk bez potencjalnego naruszania zasad. Podobnie nie poczujesz się ograniczony miejscami, w których chcesz odbyć swoją świecką ceremonię ślubną.

Co się dzieje podczas świeckiej ceremonii ślubnej?

Śluby świeckie i inne wesela niereligijne nie mają ścisłych zasad dotyczących tego, jakie elementy para może mieć w swojej ceremonii ślubnej. Dlatego możesz postępować zgodnie z typowym szablonem ceremonii ślubnej bez czytań i modlitw.

A ponieważ ceremonię może przeprowadzić przyjaciel, krewny lub profesjonalny opiekun, możesz również współpracować z nimi przy planowaniu przebiegu wydarzeń związanych ze świeckim ślubem.

Oto jak wygląda większość świeckich ślubów:

 • Processional, który może być tak krótki lub tak długi, jak chcesz; możesz również zdecydować, kto przejdzie do ołtarza i czy chcesz, aby wesele towarzyszyło Ci na froncie
 • Powitanie gości przez opiekuna i gości weselnych
 • Deklaracja intencji i część ceremonii, podczas której para wymienia się swoimi dos
 • Wymiana ślubów i pierścionków
 • Rytuał jedności według wyboru pary
 • Oświadczenie urzędnika o uznaniu pary za męża i żonę
 • Recesja lub wyjście

Jeśli chcesz opuścić miejsce weselne w stylu, przeczytaj, co rzucić na wesele po wyjściu.

Przykładowy scenariusz świeckiej ceremonii ślubnej

Prowadzący: Zebraliśmy się tutaj dzisiaj, aby świętować związek [pary] [Możesz również porozmawiać o małżeństwie i zaangażowaniu]

Prowadzący do pana młodego: Czy weźmiesz [pannę młodą] jako swoją prawnie poślubioną żonę?

Pan młody: Tak.

Prowadzący do panny młodej: Czy weźmiesz pana młodego jako swojego prawnie poślubionego męża?

Panna młoda: Tak.

[Wymiana przysięgi pary]

[Wymiana pierścionków lub wybór ceremonii jedności przez parę, prowadzona przez prowadzącego]

Prowadzący: Ogłaszam was teraz mężem i żoną!

Jak długo trwa świecka ceremonia ślubna?

Śluby niereligijne, takie jak świeckie, mogą być tak krótkie, jak i tak długie, jak para lubi, ponieważ mogą dostosować tradycje i elementy. Może być nawet bardziej zwięzły niż ślub religijny, ponieważ nie ma mszy, odczytów ani modlitw.

Ale generalnie świecka ceremonia ślubna może trwać od 25 do 30 minut. A jeśli chcesz wyjątkowej, ale sentymentalnej alternatywy dla wymiany pierścionków, wypróbuj te rytuały jedności na swój świecki ślub:

Ceremonia i rytuały jedności, których możesz spróbować na swoim świeckim ślubie

 • Poczta ręczna

Para będzie miała ręce związane liną.

 • Skacząc na miotle

Po ceremonii para przeskoczy przez miotłę.

 • Wylewanie piasku

Para Młoda będzie trzymać pojedyncze naczynia z piaskiem o różnych kolorach i wlewać je do jednego pojemnika.

 • Oświetlenie świec

Para będzie miała świece pojedynczo i razem zapali jedną większą.

Kto może zorganizować świeckie wesele?

Niereligijny urzędnik zazwyczaj poślubia parę podczas świeckiej ceremonii ślubnej. Panna młoda i pan młody mogą również zdecydować się na celebransa odprawiającego wesele.

W przypadku związku prawnego para niereligijna może zawrzeć związek małżeński przez burmistrza, urzędnika państwowego, sędziego pokoju lub sędziego. Jeśli krewny lub przyjaciel jest chętny, mogą również zostać wyświęceni do odprawiania ślubu.

Aby dowiedzieć się więcej o celebransach i ich roli w ślubach świeckich i innych niereligijnych, przeczytaj, czym jest celebrans weselny.

Wniosek

Czy ta dyskusja była pomocna? Właśnie dowiedziałeś się, czym jest świecki ślub, który jest niereligijną ceremonią idealną dla par, które chcą dostosować swój związek.

W ceremonii ślubnej nie należy uwzględniać żadnych konotacji religijnych ani tradycji. Więc jeśli chcesz symbolicznego związku, świeckie wesele jest idealne.