Co umieścić w nawilżaczu, aby zapobiec pleśni: 4 najlepsze opcje

Ocet i woda destylowana to przydatne dodatki do Twojego urządzenia. Teraz już wiesz, co włożyć do nawilżacza, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

Nawilżacze to przydatny gadżet, który warto mieć w domu. Sprawi, że otoczenie będzie komfortowe, a Twoja skóra będzie zdrowa.

Co umieścić w nawilżaczu

Korzyści z używania nawilżacza

Nawilżacze uwalniają wilgoć do powietrza i sprawiają, że zamknięte pomieszczenie jest komfortowe. Zwalczają suche powietrze, więc są niezbędne dla osób z astmą i problemami z oddychaniem.

Czy zauważyłeś, że podczas zimnych pór roku Twoje usta pękają, a nos wysycha? Cóż, nawilżacz może rozwiązać wszystkie te problemy i nawilżyć powietrze. Ludzie kochają nawilżacze z kilku powodów:

1. Utrzymuje nawilżenie skóry i włosów

Pęknięte usta i suche dłonie są częstym zjawiskiem w zimie. Ludzie uciekają się do używania grzejników, ale uwalniają one do pokoju ciepłe i suche powietrze. Nawilżacze rozprowadzają wilgoć i sprawiają, że warunki w pomieszczeniach są bardziej znośne.

2. Pomaga radzić sobie z suchym kaszlem

Ludzie zwykle rozwijają bezproduktywny kaszel, gdy powietrze jest suche. Nawilżacz może pomóc w rozluźnieniu dróg oddechowych.

3. Jest dobry na chrapanie

Suche powietrze zapobiega smarowaniu dróg oddechowych, więc istnieje większe prawdopodobieństwo chrapania. Nawilżacz może rozluźnić powietrze i złagodzić objawy.

4. Jest to korzystne dla Twojego domu

Nawilżacz jest dobry nie tylko dla Ciebie; może to również przynieść korzyści Twojemu domowi. Rośliny doniczkowe rosną lepiej dzięki nawilżaczowi, a tapeta nie jest podatna na pękanie.

Należy jednak również zachować ostrożność podczas korzystania z nawilżacza. Nie umieszczaj go zbyt blisko łóżka, ponieważ może to prowadzić do problemów z oddychaniem. Oto przewodnik dotyczący tego, jak blisko łóżka powinien znajdować się nawilżacz.

Brudne nawilżacze również mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Musisz upewnić się, że wszystko w środku jest czyste, aby nie zachorować.

Teraz dochodzimy do głównego problemu; Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest tworzenie się pleśni w nawilżaczu.

Jak tworzy się pleśń w środku?

Nawilżacze to zamknięte zbiorniki, które rozprowadzają wilgoć w powietrzu, więc są idealną pożywką dla pleśni, gdy nie są odpowiednio czyszczone. Czarne, zielone, białe lub brązowe plamy jako oznaka pleśni.

Gdy je zobaczysz, musisz natychmiast wyczyścić urządzenie. Pozostawienie nawilżacza bez nadzoru może prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma lub alergie.

Proces krok po kroku czyszczenia spleśniałego nawilżacza

Po zauważeniu pleśni na urządzeniu należy je wyczyścić. Czyszczenie jest proste i nie zajmie dużo czasu.

Krok 1. Opróżnij nawilżacz.

Krok 2. Do przepłukania nawilżacza użyj gorącej wody i białego octu.

Krok 3. Wyczyść wszystko. Użyj szczotki o miękkim włosiu, aby zeskrobać pleśń lub łuski.

Krok 4. Użyj ciepłej wody, aby zmyć całą pozostałą pleśń.

Krok 5. Upewnij się, że części są suche, zanim złożysz je z powrotem. Zapobiegnie to ponownemu wzrostowi pleśni. Oto kilka informacji o tym, jak pleśń umiera, gdy wysycha.

Przydatne dodatki, które mogą zapobiegać pleśni

Teraz, po zakończeniu czyszczenia nawilżacza, możesz go ponownie złożyć. Kilka przydatnych dodatków może zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni w urządzeniu.

1. Ocet

Ten płyn jest antybakteryjny, więc dodaj jedną filiżankę do nawilżacza, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek eteryczny jest naturalnym środkiem dezynfekującym, dzięki czemu zarodniki pleśni nie będą się rozwijać w twoim urządzeniu. Dodaj kilka kropli do nawilżacza, aby chronić go przed pleśnią. Olejek ten może być również wspomaganiem oddychania dla osób z astmą.

3. Nadtlenek wodoru

Dodaj kilka kropli tej substancji chemicznej do zbiornika, a pleśń nie będzie już rosła w Twoim nawilżaczu!

4. Tabletki nawilżające

Istnieje kilka produktów zaprojektowanych specjalnie w celu zapobiegania rozwojowi pleśni w nawilżaczu. Możesz kupić te tabletki i włożyć jedną do nawilżacza, aby utrzymać go w czystości.

Jak zapobiegać bakteriom w nawilżaczu

Czasami dodanie dodatków do nawilżacza nie wystarczy. Powinieneś mieć regularne praktyki sanitarne, aby Twoje urządzenie było wolne od bakterii.

Regularnie zmieniaj wodę

Nie pozwól, aby woda zbyt długo pozostawała w nawilżaczu. W przypadku zbyt długiego pozostawania wody w wodzie mogą powstawać osady mineralne.

Użyj wody destylowanej

Woda destylowana ma mniejszą zawartość minerałów niż woda z kranu. Te osady mineralne mogą przekształcić się w bakterie lub pleśń, jeśli zostaną pozostawione bez opieki.

Regularnie czyść urządzenie

Przestrzegaj harmonogramu czyszczenia, aby w nawilżaczu nie rozwijała się pleśń. Czyść pojemnik raz w tygodniu, zgodnie z powyższymi instrukcjami, a raz w miesiącu przeznacz czas na dogłębne czyszczenie zbiornika.

Utrzymuj otoczenie w stanie suchym

Twój nawilżacz uwalnia wilgoć, ale upewnij się, że obszar wokół niego nie jest zbyt wilgotny. Nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii.

Upewnij się, że Twoje powietrze jest czyste

Ogólna jakość powietrza musi być czysta, aby nawilżacz działał prawidłowo. Regularnie wymieniaj filtr w systemie ogrzewania i klimatyzacji.

Aktualizuj nawilżacz

Stare nawilżacze mogą nie działać tak dobrze i zaczną się psuć. Urządzenia te mogą zwykle działać do pięciu lat, zanim będą wymagały wymiany.

Przechowuj urządzenie prawidłowo

Upewnij się, że wszystkie części są suche i wyrzuć wszystkie zużyte filtry i wkłady wodne.

Wniosek

Nawilżacze są przydatnymi gadżetami, ale są podatne na rozwój pleśni. Możesz utrzymać urządzenie w czystości, gdy wiesz, co włożyć do nawilżacza, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Teraz będziesz mieć doskonałą jakość powietrza w domu!