Co to jest promiennik ciepła? 4 najlepsze typy!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest promiennik ciepła? Nigdy więcej cudów. Jesteś we właściwym miejscu. System ogrzewania promiennikowego dostarcza ciepło promieniowania do podłóg domu oraz paneli w sufitach i ścianach. Takie systemy w dużej mierze opierają się na radiacyjnej wymianie ciepła, która polega na promieniowaniu podczerwonym dostarczającym promieniowanie cieplne z gorącej powierzchni na przedmioty i ludzi w okolicy.

Ocieplenie promieniste to wrażenie, jakie można uzyskać, gdy wejdziesz do pokoju i poczujesz ciepło ciepłego elementu płyty kuchennej.

Ogrzewanie podłogowe lub po prostu ogrzewanie podłogowe to nazwa ogrzewania promiennikowego znajdującego się na podłodze. Ogrzewanie promiennikowe, wbrew tytułowi, opiera się głównie na konwekcji, czyli naturalnym ruchu ciepła wewnątrz przestrzeni w miarę unoszenia się powietrza ogrzewanego przez podłogę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa promiennik ciepła?

Fale elektromagnetyczne służą do przenoszenia ciepła promieniowania. Fale elektromagnetyczne są wychwytywane i asymilowane, zamieniając ich energię w ciepło. Rzeczy przenoszą w przestrzeń olśniewające promieniowanie, które ogrzewa otoczenie w taki sam sposób, w jaki pochłania ciepło ubrania. Promienniki, takie jak słońce, mogą się nagrzewać pomimo kontaktu ze źródłem ciepła. Ta forma ogrzewania jest pomocna w środowisku produkcyjnym, jeśli ludzie nie chcą bezpośrednio dotykać ogrzewanego przedmiotu lub nawet wtedy, gdy nie nie chcę go zanieczyścić.

Zalety ogrzewania promiennikowego

Ogrzewanie promiennikowe daje wiele korzyści. Ponieważ usuwa nieefektywność rur, jest znacznie bardziej skuteczny niż ogrzewanie listew przypodłogowych i zazwyczaj jest bardziej wydajny jako ogrzewanie z wymuszonym obiegiem powietrza. Alergicy na ogół preferują promieniowanie cieplne, ponieważ nie rozprzestrzenia ono zarazków w sposób, w jaki robią to urządzenia z wymuszonym obiegiem powietrza. Systemy wodne wymagają tak małej ilości energii, co jest korzystne dla gospodarstw domowych poza siecią lub w miejscach, w których energia elektryczna jest droga. Metody wodne mogą ogrzewać ciecz za pomocą kilku źródeł energii, takich jak zwykłe kotły olejowe, kotły na drewno, słoneczne systemy ciepłej wody lub ich mieszanina.

Rodzaje promienników

Promienniki są różnych typów, a każdy ma swoją specyfikację i zastosowanie. Te grzejniki są bardziej wydajne niż inne grzejniki konwekcyjne. Wymienione poniżej typy promienników pomogą Ci znaleźć różnicę między każdym promiennikiem i dowiesz się, czym jest promiennik.

#1. Promiennik ścienny naścienny

Promienniki ścienne są rzeczywiście stosunkowo nowym dodatkiem na rynku i mają tę zaletę, że są małe i nie zajmują miejsca na podłodze. Te grzejniki ścienne zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła od stóp do głów. Dzięki zainstalowaniu i nad podłogą urządzenia te są całkowicie bezpieczne do użytku w gospodarstwach domowych ze zwierzętami lub dziećmi. Możesz także nabyć grzejnik w stylu kominka, który wisi na ścianie. Przeczytaj więcej o promiennikach ściennych.

#2. Stałe promienniki podłogowe

Takie promienniki są umieszczane bezpośrednio pod podłogą. Chociaż zimą płytki mogą być dość chłodne, grzejniki promieniujące na podłogę są częstym wyborem do zastosowania w łazience. Te grzejniki zawsze utrzymują ogrzewanie podłogi w chłodniejszych czasach.

#3. Promienniki sufitowe

Promienniki tego typu montowane są wewnątrz dachu. Ciepło to jest następnie przekazywane osobom lub rzeczom znajdującym się pod sufitem pomieszczenia. Promieniujący grzejnik surround to kolejny przykład tej techniki. Grzejniki wnękowe łączą jasne efekty tych działań i odprowadzają je z powrotem na ziemię z dachu. Urządzenia te rozprowadzają w przestrzeni ciepłe powietrze o niskiej temperaturze, aby uzyskać możliwie najniższy stopień przenikania ciepła. Ta metoda zmniejsza straty energii, jednocześnie oszczędzając.

#4. Samodzielne promienniki ciepła

Samodzielne promienniki ciepła to kompaktowe, przenośne promienniki, które można nosić ze sobą lub zabrać ze sobą. Wiele osób nazywa je po prostu „przenośnymi podgrzewaczami przestrzeni”. Główną zaletą tych urządzeń jest to, że możesz nosić ze sobą ciepło, gdziekolwiek się wybierasz. Są szczególnie idealne do szop i małych pomieszczeń jako promiennik ciepła. Takie wolnostojące grzejniki, podobne warianty naścienne, mogą również przypominać ognisko.

Kiedy promiennik ciepła jest odpowiedni?

Ilekroć promiennik po obu stronach zostanie podłączony do osób lub przedmiotów, które mają być ogrzane, będzie działał znacznie wydajniej. Nie wydaje się, czy przestrzeń jest w tym przypadku otwarta, czy zamknięta, bo to konkretni ludzie lub przedmioty są ogrzewane, a nie samo powietrze.

Co więcej, ponieważ promienniki ciepła nie wykorzystują nadmuchu powietrza do ogrzewania pomieszczeń, a tym samym nie tworzą przeciągów, mogą być ratunkiem dla osób cierpiących na alergie, płuca lub inne problemy z oddychaniem. Wreszcie grzejniki promiennikowe nadają się do mieszkań o określonej funkcji, są znacznie mniejsze, ale mogą być pozostawione bez nadzoru przez dłuższy czas lub w ciągu dnia w nocy.

Instancje wnętrza tego stylu obszaru obejmują toalety i szafy. Piwnice, piwnice, magazyny z kontrolowaną temperaturą, tarasy i sklepy to wszelkiego rodzaju miejsca, w których promieniowanie cieplne jest fantastyczną, energooszczędną opcją.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się, czym jest promiennik. Te grzejniki są przeznaczone do małych pomieszczeń i są bardzo energooszczędne. Promienniki są łatwe w obsłudze, jeśli cały czas utrzymujesz swój grzejnik w czystości; jego żywotność rośnie i możesz używać grzejnika przez dłuższy czas. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami.

Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak wyczyścić grzejnik ścienny i jak ogrzać pomieszczenie bez grzejnika.