Co to jest pleśń Koji: najlepszy przewodnik po definicji, typach i zastosowaniach

Czy słyszałeś kiedyś o pleśni, którą możesz zjeść? Cóż, w tym artykule dowiesz się, czym jest pleśń koji i wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Odrzuć latte z jednorożcem, ponieważ największym przełomem w żywności jest jedzenie pleśni. Pleśń Koji została nazwana narodową pleśnią Japonii, ale jest również szeroko stosowana w innych kuchniach azjatyckich.

Co to jest Koji?

Robienie koji to pierwszy krok do zrobienia japońskiego sfermentowanego jedzenia, takiego jak miso, mirin, shoyu i sake. Koji odnosi się po prostu do ziaren gotowanych na parze, takich jak jęczmień, ryż lub soja, które są zaszczepiane pleśnią koji.

Koji wytwarza się najpierw przez namoczenie ryżu lub innych ziaren w wodzie, a następnie na parze. Następnie jest schładzany, zaszczepiany i inkubowany przez około 36 do 48 godzin w temperaturze od 80 do 95 stopni.

Koji ma trzy typy. Pierwszy to ryż koji (forma koji + ryż gotowany na parze), następnie koji jęczmienne (forma koji + jęczmień gotowany na parze), a na końcu koji sojowe (forma koji + gotowana soja).

Możesz pomyśleć, że koji smakuje i pachnie obrzydliwie, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Ma zwykle przyjemną mieszankę słodkich, pikantnych i słonych smaków z orzechowo-kwiatowym zapachem.

Chociaż pleśń koji jest bezpiecznie używana do żywności, takiej jak zboża, niektóre jej rodzaje mogą być groźne. Spróbuj przeczytać ten artykuł na temat „jak wygląda pleśń na płatkach owsianych”, aby zachować bezpieczeństwo.

Forma Koji

Tak, pleśń koji to dosłowny rodzaj pleśni. Jest to słodko pachnąca pleśń, która jest zwykle używana do robienia marynat, napojów i innych produktów fermentowanych.

To bardzo wyjątkowa pleśń, która rośnie w wyjątkowym klimacie Japonii. Ma zdolność rozkładania skrobi i przekształcania jej w glukozę, białko w aminokwas i rozkłada tłuszcz.

Te niesamowite właściwości sprawiają, że koji jest królem orientalnych mikroorganizmów. Jest to całkowicie bezpieczna i jadalna pleśń znacznie różniąca się od innych rodzajów pleśni.

Podczas gdy pleśń koji jest bezpieczną pleśnią, możesz chcieć dowiedzieć się, jaka jest najbardziej niebezpieczna pleśń, czytając ten przewodnik bezpieczeństwa.

3 rodzaje pleśni Koji

1. Żółta pleśń koji (aspergillus oryzae)

Ten rodzaj pleśni koji ma silną moc rozkładu. Jest niezbędnym składnikiem w produkcji japońskich fermentów, takich jak sos sojowy, miso i sake.

2. Czarna pleśń koji (aspergillus awamori)

Kolor jej zarodników jest czarny, stąd nazwa. Jego siła rozkładu nie jest tak silna jak żółta pleśń koji.

Ma jednak silną moc rozkładania białka. Czarna pleśń koji jest niezbędna do robienia awamori, mocnego likieru z Okinawy destylowanego z prosa lub ryżu.

3. Biała pleśń koji (aspergillus kawachii)

Aspergillus kawachii nosi imię osoby, która go odkryła, pana Kawachi. Jego cechy są prawie podobne do czarnej pleśni koji, z wyjątkiem tego, że jej zarodniki są białe.

Biała pleśń koji nadaje się do warzenia sake. Jest również często używany w shochu (likierze), warzony razem z czarną pleśnią koji.

Dlaczego powinieneś jeść koji?

Ponieważ pleśń koji wytwarza około 100 enzymów, spożywanie żywności z niej wykonanej jest dobrym suplementem enzymatycznym dla osób, które mają niezrównoważoną dietę i niedobór enzymów.

Enzymy są bardzo istotne w rozkładaniu, syntezie, transporcie i wydalaniu składników odżywczych w naszym ciele. Mówi się, że nawet przy wystarczającej ilości minerałów, witamin i białek nasza funkcja metaboliczna może nie działać dobrze bez wystarczającej ilości enzymów.

Koji jest również dobrym źródłem probiotyków, które pomagają w poprawie zdrowia naszych jelit i poprawiają wchłanianie składników odżywczych. Probiotyki mogą również wpływać na nasz poziom cholesterolu, zdrowie serca, funkcje odpornościowe, a nawet nastrój.

Żywność z koji

Oto pięć japońskich sfermentowanych potraw zrobionych z koji.

  • Miso – jest wytwarzany przez zmieszanie soi, soli i koji. Miso jest bardzo popularną przyprawą w Japonii i jest używane do wszelkiego rodzaju potraw, takich jak smażone na wskroś, gulasz i zupa miso.
  • Sos sojowy – Koji posypany soją i jęczmieniem jest używany do robienia sosu sojowego. Podobnie jak miso, jest to również jedna z najczęściej używanych przypraw w Japonii, która pasuje do wszystkich rodzajów potraw.
  • Mirin – to słodkie wino ryżowe używane do gotowania. Jest zrobiony z klarownego likieru zwanego shochu, kleistego ryżu i ryżu koji.
  • Sake – jest to wino ryżowe zrobione z mieszanki szubo (zacieru drożdżowego), wody, ryżu gotowanego na parze i ryżu koji. Sake jest również lekko słodka, ponieważ rozkłada ryż na parze na cukier.
  • Amazake – to sfermentowany słodki napój ryżowy z ryżu na parze i ryżu koji. Amazake jest popularnym napojem zimą i latem, ponieważ można go spożywać na ciepło lub na zimno.

Wniosek

Wiadomość o obecności pleśni jako składnika żywności nie jest czymś, co słyszymy codziennie. Pleśń jest zwykle uważana za coś problematycznego i niebezpiecznego, nie wiedząc, że istnieje jej wyjątkowy rodzaj.

Teraz, gdy już wiesz, co to jest pleśń koji i poznałeś jej zastosowania i rodzaje, być może możesz spróbować żywności wykonanej z pleśni. Wraz z rozwojem technologii i życia, żywność, którą jemy, nadąża i nie można wykluczyć możliwości jedzenia rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy.