Co to jest maszyna do szycia z wolnym ramieniem: zastosowania i więcej

Odpowiedzią na pytanie, czym jest maszyna do szycia z wolnym ramieniem, jest to, że jest to typ z wolnym ramieniem, stąd nazwa. W szczególności ramię lub łóżko jest zawieszone w powietrzu. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo poniżej, a także dowiesz się, jak z niego korzystać.

Ale skoro istnieją różne typy, czy wiesz już, jak kupić maszynę do szycia? Następnie przeczytaj ten oddzielny przewodnik zakupu, aby wybrać najlepszy typ dla swoich potrzeb.

Co to jest maszyna do szycia z wolnym ramieniem: zastosowania i więcej

Co to jest maszyna do szycia z wolnym ramieniem i jej zalety?

Maszyna do szycia z wolnym ramieniem to rodzaj maszyny z łożem zawieszonym w powietrzu, stąd nazwa „wolne ramię”. Dlatego możesz nałożyć projekty do szycia w kształcie rurki na to wolne ramię. Obszar, w którym znajduje się szpulka, czółenka i ząbki transportowe, również rozszerza się w razie potrzeby, dzięki czemu można manipulować materiałem pod igłą.

Czy maszyna do szycia z wolnym ramieniem jest taka sama jak przenośna maszyna do szycia? Niestety odpowiedź brzmi nie, mimo że wolne ramiona są powszechną cechą przenośnych maszyn do szycia, ponieważ zwykle nie można ich umieścić w szafce. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przenośne maszyny do szycia mają wolne ramię.

Zalety maszyny do szycia z wolnym ramieniem

 • Łatwiejsze manipulowanie tkaniną pod igłą niż maszyny do szycia w szafce
 • Idealny do szycia rurek, takich jak rękawy i spodnie, bez obawy o zbijanie się materiału
 • Ułatwia szycie, np. w kołnierzach i kajdankach
 • Łatwiejsze przechowywanie, gdy nie jest używane, zwłaszcza gdy nie masz dużo miejsca

Wady maszyny do szycia z wolnym ramieniem

 • Ograniczony obszar roboczy
 • Proste szycie jest trudniejsze do wykonania

Kiedy używać maszyny do szycia z wolnym ramieniem?

 • Naprawianie odzieży, takiej jak spodnie, które mają kształt rurki, którą można nasunąć na wolne ramię
 • Szycie małych projektów, takich jak artykuły dziecięce
 • Zapinanie i podwijanie rękawów
 • Obrębianie i dodawanie mankietów do spodni
 • Obszycie kołnierzyków

Maszyna do szycia z wolnym ramieniem a maszyna do szycia z płaskim stołem

Maszyna do szycia z wolnym ramieniem oferuje węższą przestrzeń roboczą, ponieważ usuwasz tacę na akcesoria. Większość kanałów uważa również, że nie jest konieczne kupowanie maszyny do szycia z wolnym ramieniem, ponieważ projekty do tego przeznaczone można wykonywać również na płaskiej maszynie do szycia. Ale oczywiście wygodniejsze może być szycie na wolnym ramieniu.

Maszyna do szycia z wolnym ramieniem a maszyna do szycia z długim ramieniem

Maszyna do szycia z wolnym ramieniem będzie znacznie mniejsza niż maszyna do szycia z długim ramieniem. Dlatego najlepiej nadaje się do tkanin rurowych niż większa maszyna do szycia z długim ramieniem. Jak na długoramienną maszynę do szycia, daje ona większą przestrzeń roboczą, więc jest idealna do pikowania i innych masywnych projektów.

Jak uszyć wolne ramię?

 • Zdejmij przystawkę płaską z maszyny do szycia, aby uzyskać dostęp do wolnego ramienia
 • Przesuń materiał, np. nogawkę spodni, przez wolne ramię
 • Rozpocznij szycie i prowadzenie materiału, aby nie tworzył fałd
 • Jeśli robisz proste ściegi do swojego projektu, po prostu przymocuj płytkę zatrzaskową do maszyny do szycia z wolnym ramieniem, aby rozszerzyć obszar roboczy
 • Wręcz przeciwnie, zdejmij płytki zatrzaskowe podczas pracy na ściegach rurkowych
 • Co to jest owerlok z wolnym ramieniem?

  Maszyny do szycia to nie jedyne urządzenia, które posiadają funkcję wolnego ramienia. Istnieją również overlockery z wolnym ramieniem, które mają wolne ramię, aby umożliwić użytkownikowi obszycie i ukończenie trudnych projektów, takich jak nogawki spodni, sukienki i rękawy. Wystarczy sprawdzić żądany serger, jeśli jest to styl z wolnym ramieniem.

  Mówiąc o overlockerach, możesz przeczytać więcej o tym, czym jest maszyna do szycia serger. Z tego artykułu dowiesz się również, czy warto zaopatrzyć się w osobny serger.

  Kto wynalazł maszynę do szycia z wolnym ramieniem?

  Pierwszą maszynę do szycia z wolnym ramieniem zawdzięcza hiszpańskiemu inżynierowi dr Ramonowi Casasowi Robertowi. Pomysł stworzenia pierwszej nowoczesnej domowej maszyny do szycia z wolnym ramieniem zainspirował go, gdy zobaczył przemysłowe maszyny do szycia z cylindryczną częścią i jak gospodyni domowa, która ma tendencję do naprawiania rękawów i nogawek spodni, może skorzystać z tego projektu. Prototyp maszyny do szycia z wolnym ramieniem został ukończony w 1934 roku, a jej futerał do przenoszenia ma wycięty z boku kształt wolnego ramienia, dzięki czemu można rozszerzyć obszar szycia.

  Co to jest szycie na wolnym ramieniu?

  Szycie na wolnym ramieniu odnosi się do szycia na maszynie do szycia z wolnym ramieniem. Oznacza to, że umieszczasz materiał w postaci rękawa wokół wysuniętego ramienia maszyny, aby proces ten był znacznie łatwiejszy. Ale jeśli pracujesz nad większym projektem, powinna być płytka, którą możesz przymocować, aby powiększyć obszar roboczy.

  Wniosek

  I to wszystko! Podsumowując, czym jest maszyna do szycia z wolnym ramieniem, jest to maszyna z łóżkiem zawieszonym w powietrzu. Dzięki temu idealnie nadaje się do szycia materiałów cylindrycznych, takich jak spodnie i rękawy.

  Nie musisz jednak kupować osobnej maszyny do szycia z wolnym ramieniem. W końcu możesz po prostu manipulować tkaniną na płaskiej maszynie do szycia podczas szycia projektów rurowych. Jeśli jednak większość Twoich projektów ma kształt rury, lepiej zainwestować w jednostkę z wolnym ramieniem, aby ułatwić sobie pracę.