Co powoduje zieloną pleśń? Kompletny przewodnik po naprawach

Kiedy masz do czynienia z pleśnią, możesz się zastanawiać, co powoduje zieloną pleśń. W końcu jest to jeden z najczęstszych rodzajów pleśni, a poznanie przyczyn pomoże mu zapobiec w przyszłości.

Zielona pleśń może rosnąć w miejscach bogatych w wilgoć i może rozprzestrzeniać się z zarodników pleśni z gnijącego jedzenia. Przyjrzyjmy się temu dokładniej, szczegółowo omówiąc wszystko, co musisz wiedzieć o zielonej pleśni.

Co powoduje zieloną pleśń? Kompletny przewodnik po naprawach

Co to jest zielona pleśń i co ją powoduje?

Zielona pleśń nie jest specyficznym rodzajem pleśni, ale obejmuje różne rodzaje grzybów, które wydają się zielone. Najczęstszymi rodzajami wspomnianych grzybów są Penicillium, Cladosporium i Aspergillus. Przeanalizujmy dokładnie, czym one są.

Penicillium pojawia się w niebiesko-zielonych odcieniach. Rośnie w chłodniejszych środowiskach, takich jak gleba, ale może również rozwijać się w wilgotnych obiektach w domu.

Cladosporium ma kolor oliwkowy i zwykle rośnie na roślinach. Czasami może rosnąć na powierzchniach, takich jak małe zakamarki i zakamarki w szafkach, na ścianach, a nawet rozprzestrzeniać się na dywanie.

Aspergillus zwykle rośnie na zepsutym jedzeniu, takim jak gnijący chleb. Może również rosnąć w bardzo wilgotnych miejscach. Twoja piwnica może być doskonałą hodowlą tego rodzaju grzybów.

Należy zauważyć, że te grzyby nie zawsze pojawiają się w odcieniach zieleni. Mogą również wydawać się niebieskie lub czarne.

Co więcej, jedną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o pleśni, jest to, że uwalnia zarodniki, które mogą wylądować w odpowiednich dla jej rozwoju miejscach. Zarodniki mogą pochodzić z zewnątrz i dostać się do twojego domu.

Jeśli zarodniki osiedlą się w miejscach o dużej wilgotności i znikomym świetle, może to spowodować rozwój pleśni w tych obszarach.

W ten sposób może również manifestować się zielona pleśń. Mogą uwalniać zarodniki do powietrza ze swoich głównych źródeł, więc należy uważać na miejsca takie jak zlewy, prysznice, klimatyzatory lub inne obszary podatne na wilgoć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarodnikach pleśni, mamy dla Ciebie przydatny przewodnik na temat długowieczności zarodników pleśni.

Jak zielona pleśń wpływa na Twój dom?

Pleśń może powodować różne problemy zdrowotne. Podsumowując, zarodniki pleśni mogą wpływać na jakość powietrza, powodując różne problemy z oddychaniem lub alergie zarówno Tobie, jak i innym domownikom.

Alergie na pleśń mogą powodować takie objawy, jak kaszel, łzawienie oczu i katar. Osoby z astmą są bardziej podatne na wystąpienie tych objawów, gdy gdzieś występuje pleśń. Należy jednak pamiętać, że te objawy mogą nadal dotyczyć wszystkich domowników.

Nawet Twoja skóra może być podatna na alergie. Zarodniki lądujące na skórze mogą powodować wysypkę.

Niektóre przypadki mogą prowadzić do takich stanów jak łuszczyca. Zmęczenie lub zawroty głowy mogą być również skutkiem pleśni występującej w domu.

Jeśli zauważysz, że te objawy nie stanowią problemu podczas wychodzenia z domu, jest to znak ostrzegawczy, że masz w domu zieloną pleśń lub jakąkolwiek pleśń.

Jak radzisz sobie z zieloną pleśnią?

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie oznak pleśni. Jeśli masz pewność, że w Twoim domu jest pleśń, zacznij szukać źródeł, w których może się ona rozwijać w miejscach narażonych na wilgoć.

Napraw nieszczelności w rurach wokół zlewów, pryszniców, pralek i wanien, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, które mogą przyspieszyć rozwój pleśni.

Pamiętaj również o wytarciu wszelkich rozlanych płynów, nawet jeśli są to powierzchowne plamy z wody. Jeśli istnieją łatwo wykrywalne pleśnie, możesz spróbować samodzielnie pozbyć się widocznych pleśni na kilka sposobów.

Jednym z produktów, których możesz użyć, jest wybielacz chlorowy. Mimo to możesz użyć domowych środków do samodzielnego wykonania, takich jak ocet, nadtlenek wodoru lub soda oczyszczona.

Z sodą oczyszczoną możesz zmieszać połowę sody oczyszczonej i połowę wody. Spryskaj miksturą formę i pozostaw na 10 minut. Możesz to wszystko przetrzeć wilgotną gąbką.

Używając nadtlenku wodoru, poszukaj butelki zawierającej trzyprocentowy roztwór. Podobnie jak sodę oczyszczoną, możesz zostawić ją tam na 10 minut i wytrzeć. Pamiętaj, że powinieneś używać tej metody tylko na powierzchniach, które nie ulegną odbarwieniu.

Ponadto można zmieszać ocet z wodą i spryskać roztworem. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch metod, być może będziesz musiał poczekać godzinę na tę, zanim ją wyczyścisz.

Nawet jeśli pozbędziesz się widocznej pleśni, może pojawić się pleśń w małych zakamarkach, do których nie możesz sięgnąć. Jeśli możesz, możesz wezwać profesjonalistę, aby dokładnie zbadał wszelkie ślady pleśni, których niełatwo zauważyć.

Aby zapobiec pleśni w przyszłości, możesz również zakupić osuszacz. Pleśń rozwija się również w warunkach wysokiej wilgotności, dlatego utrzymanie niskiego poziomu wilgotności jest konieczne w celu zapobiegania pleśni. Osuszacz może nie zabijać pleśni, ale może zapobiegać rozwojowi pleśni gdzieś w domu.

Wniosek

Pleśń może stanowić zagrożenie dla zdrowia i wpływać na stan Twojego domu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje zieloną pleśń i jak sobie z nią radzić. Teraz, kiedy już to omówiliśmy, możesz być pewien, że będziesz wiedział, jak lepiej utrzymać zdrowy dom.