9 szybkich kroków, jak wykonać zasłony izolacyjne

Możesz zrobić projekt DIY polegający na zrobieniu zasłon izolacyjnych w godzinę, tak, to wszystko. Pamiętaj, że nie musisz nawet być profesjonalistą w szyciu.

Każdy, od nowicjusza po eksperta, może wykonać te izolacyjne zasłony DIY. Ten artykuł zawiera przewodniki krok po kroku, jak wykonać zasłony izolacyjne.

9 szybkich kroków

Straty ciepła i pozyskiwanie go przez okna zdarza się dziesięć razy częściej niż przez ściany w dokładnej lokalizacji. Okna jednoszybowe w starszych tradycyjnych domach mogą tracić jeszcze więcej energii cieplnej niż w nowszych domach z ocieplonymi oknami, które często są dwuszybowe.

Jednak te dwa typy pozwalają również na odejście mroźnego powietrza, co daje odwrotny efekt latem. Próba kontrolowania utraty energii będzie wymagała kilku zasłon izolacyjnych. Zamiast kupować z półki zasłony okienne, możesz zaoszczędzić pieniądze i zrobić własne.

Procedura krok po kroku, jak wykonać zasłony izolacyjne

Pomogłoby, gdybyś zaczął od przygotowania następujących materiałów i narzędzi:

 • Izolacyjny materiał mrugnięcia
 • Dekoracyjny materiał na okładkę
 • Drewniany lub metalowy karnisz lub kołek (możesz wybrać pasek świetlny o średnicy od ćwierć do pół cala. Uwaga: nie potrzebujesz tego, jeśli tworzysz projekt z bocznym rysunkiem.
 • Wsporniki karnisza lub wsporniki kołków
 • Pierścienie do zasłon lub pierścienie do zasłon prysznicowych
 • Rzepy
 • Maszyna do szycia,
 • Wątek
 • Szpilki
 • Nożyczki
 • Taśma miernicza
 • Zestaw stempli i przelotek
 • Płyta montażowa (równa długość pozioma jak kurtyna, 1 „x 2” będzie dobrze działać. Nie potrzebujesz tego również, jeśli tworzysz projekt z bocznym rysunkiem).
 • Czapka (działa, aby zapobiec prądowi konwekcji) zapobiega przepływowi powietrza w górnej części okna. Uwaga: potrzebujesz tego tylko wtedy, gdy używasz projektu narysowania bocznego).

Krok 1: Zmierz swoje okna, aby wymagać zabiegów związanych z używaniem zasłon izolacyjnych. Upewnij się, że dokładnie wykonujesz pomiary, aby określić stocznię tkaniny zasłonowej.

Krok 2: zdobądź wybrany materiał mrugnięcia, w tym materiał dekoracyjny. Najlepiej, jeśli użyjesz trwałego i pochodzącego z recyklingu materiału, ponieważ idealne jest użycie wytrzymałego materiału, który nie będzie się łatwo rozciągał ani nie rozdzierał. Pamiętaj, aby najpierw wyprać tkaninę dekoracyjną, zanim zrobisz z niej zasłony izolacyjne.

Krok 3: dokładnie wytnij materiał i zasłonę z tkaniny, zgodnie z tym, co zmierzyłeś na oknie. Daj naddatek do 2 cali wokół obszaru dekoracyjnego materiału tkaniny. Pamiętaj, że lepiej mieć trochę więcej materiału niż za mało.

Krok 3: Jak zrobić zasłony izolacyjne wymaga szycia. Aby rozpocząć szycie, przypnij tkaninę zasłonową do materiału mrugnięcia. W ten sposób szycie może być łatwiejsze. Należy pamiętać, że na tym etapie materiał do odbijania musi być skierowany do dekoracyjnej strony materiału.

Krok 4: Za pomocą maszyny do szycia przyszyj tkaniny zasłonowe do materiału mrugnięcia. Połącz trzy krawędzie, zszywając je razem; następnie odsłaniasz zewnętrzną stronę zasłony, odwracając zasłonę.

Krok 5: na krawędzi, której nie zasiałeś, wsuń resztę materiału pod odwróconą zasłonę i zszyj je razem. Dzięki temu szew znajdzie się w środku, a zasłona będzie pięknie wykończona.

Krok 5: Utwórz otwory w materiale zasłonowym wzdłuż górnej części przelotek, w które go wkładasz, i wbij przelotki, aby zabezpieczyć je na miejscu.

Krok 6: Teraz przyszyj rzepy po obu stronach paneli zasłonowych, które wymagają uszczelnienia na ścianie. Umieść i przymocuj rzep na ścianach zgodnie z jego działaniem na panelach kurtynowych. Proces ten skutkuje lepszą izolacją zasłon.

Krok 7: Zamocuj karnisze, wsuń kilka pierścieni na karnisz.

Krok 8: Zawieś nowo wykonane zasłony izolacyjne.

Krok #9: Możesz dodać dodatkowy materiał używany do produkcji opasek do zasłon, jeśli masz jeszcze trochę do zawiązania zasłon, gdy ich nie używasz.

Czy izolowane zasłony chronią przed zimnem?

Postępując zgodnie z instrukcjami, jak wykonać zasłony izolacyjne, zaprojektujesz zasłony izolacyjne, które pomogą skutecznie blokować zimne powietrze z zewnątrz, nie pozwalając im przeniknąć do domu.

Zasłony izolacyjne mają również powłokę paroizolacyjną, dekoracyjną zewnętrzną tkaninę zasłonową zawierającą odblaskową warstwę folii, która odbija ciepło do pomieszczenia.

Jaka jest różnica między zasłonami izolacyjnymi a termicznymi?

Jeśli chodzi o kurtyny termiczne, tworzy się w przestrzeni między oknem a martwym powietrzem w pomieszczeniu, zmniejszając ilość infiltracji powietrza i wymiany ciepła.

Kiedy zainstalujesz izolującą zasłonę nad oknem, zatrzyma ona ciepło w domu zimą. A latem odbija ciepło ze słońca na zewnątrz.

Wniosek 

Nauczenie się, jak wykonać izolujące zasłony dla siebie, pomoże Ci regulować temperaturę w domu, obniżyć rachunki za media i zaoszczędzić pieniądze. Korzystanie z zasłon izolacyjnych DIY w domu jest łatwe do wykonania i stosunkowo proste w instalacji, wykonując powyższe czynności.