7 prostych wskazówek, jak szyć plisowane zasłony

Szycie plis sprawi, że Twoje zabiegi będą wyglądać tak miękko, a Ty będziesz w stanie zachować ich strukturalną pełnię, która nie wymaga zbytniego zarządzania. Te szyte plisowane zasłony są idealne do usuwania efektu falującego materiału z dolnej połowy zasłon okiennych.

W tym artykule dowiesz się, jak szyć plisowane zasłony. Stosując różne metody krok po kroku, otrzymasz idealne plisowane zasłony.

7 prostych wskazówek

Spójność plis jest możliwa do osiągnięcia. Musisz mierzyć tkaninę konsekwentnie, aby nie mieć nierównych fałd. Powinieneś również wiedzieć, że stebnowanie lub ryglowanie z tyłu jest niezbędne na końcu ściegu.

Stebnowanie pomaga plisom dobrze zachować swój kształt. Nie zapomnij też konsekwentnie przypinać. Oprócz zapewnienia równomiernych plis, pomaga również uzyskać odpowiedni kształt.

Łatwe kroki do szycia plisowanych zasłon

Krok #1: Przygotowanie materiałów

Pierwszym krokiem do uszycia plisowanych zasłon jest przygotowanie potrzebnych rzeczy. Materiały obejmują:

  • Taśma zakładkowa
  • Haczyki do plis
  • Pierścienie do zasłon
  • Tkanina 
  • Taśma miernicza
  • Szpilki
  • Kreda krawiecka

Krok 2: Pomiar

Kolejnym krokiem przy szyciu plisowanych firan jest wykonanie pomiaru. Aby określić ilość materiału potrzebnego do tego projektu zasłony, zmierz dwa razy szerokość okna, dodaj dodatkowe 2 cale, aby uzyskać naddatek na szew wynoszący 1 cal po obu stronach okna.

Aby poznać długość. Od góry do dołu zmierz pręt do miejsca, w którym ma się zakończyć leczenie okna. Następnie dodaj do niego 6 i pół cala.

To pozwoli ci mieć 2,5 cala na rąbek na dole zasłony. Następnie dodaj 4 cale więcej do góry. Złożysz to, aby utworzyć kieszeń na wędkę.

Ten przewodnik po projektach zasłon DIY opisuje, jak uszyć plisowane zasłony za pomocą 3-calowych plis; w rezultacie w sumie wystarczy uszyć tylko pięć plis.

Krok 3: Szycie

Teraz, aby utworzyć szwy po obu stronach panelu, pamiętaj, że masz jeden cal naddatku na szew po każdej stronie panelu. Następnie dociskasz tkaninę na pół cala i składasz na kolejne pół cala, szyjesz wzdłuż krawędzi.

A na dolny panel naciśnij na pół cala, złóż go 2 cale w górę i zszyj. Na razie pozostaw górną krawędź niedokończoną.

Krok 4: Obrębianie

Obszyj dwa szwy z boku i na dole panelu. Od początkowych pomiarów i cięcia, będziesz mieć jeden cal naddatku na szew po obu stronach panelu. Zaznacz kredą krawiecką swoje plisy na górze zasłony.

Zacznij od lewej części szwu z przodu materiału, następnie zmierz do 5 cali od szwu z boku, tworząc linię równoległą. Tak więc z dokonanego pomiaru odmierz jeszcze 6 cali i narysuj kolejną równoległą linię.

Powtarzaj naprzemienne pomiary 5 cali i 6 cali, aż znajdziesz się na szwie po prawej stronie.

Krok 5: Przypinanie

Użyj szpilek do przytrzymania linii 1 do linii 2, linii 3 do linii 4 i kontynuuj w ten sposób, a następnie zszyj na 8 cali. Dociśnij wszystkie plisy na płasko żelazkiem, tworząc 3-calową plisę tak, aby szew znajdował się dokładnie za środkiem plisy.

Zepnij zszyte plisy razem tak, aby mierzyły około 8 cali i biegły z góry do dołu po obu stronach plis.

Uwaga: Podczas pracy upewnij się, że uzyskałeś schludne wykończenie zasłon. Odciągnij nadmiar nici z tyłu zasłony. Aby to łatwo osiągnąć, pociągnij delikatnie nić dolną. Spowoduje to, że nić na górze przejdzie prosto do tyłu.

Krok #6: Składanie

Złóż zasłonę na 1/2 cala przy górnej krawędzi z tyłu i dociśnij. Złóż kolejne 3 i pół cala do tyłu i przeszyj panel, który pofałdowałeś, aby utworzyć kieszeń na wędkę.

Krok 7: Instalacja

Ostatnim etapem szycia plisowanych firan jest założenie firany. Zawieś swoje pięknie wykonane plisowane zasłony.

Jak szyć plisowane zasłony Mocowanie luźnej podszewki

Luźne podszewki można również przymocować do plisowanych zasłon. Aby to zrobić, przeciągnij haczyk do zasłon przez taśmę, aby uzyskać luźną podszewkę, a także przez taśmę nagłówkową.

Rób to, dopóki nie zabezpieczysz haka na swoim miejscu. Podszewka jest teraz przymocowana do zasłony i możesz ją łatwo zdjąć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak obliczyć plisy, jak uszyć plisowane zasłony?

Utwórz zestawienia dla liczby plis, które masz na zasłonie. Weźmy na przykład, że możesz mieć sześć plis, następnie dzielisz długość okna przez określoną liczbę plis.

Oblicz żądany rozmiar plis, dodaj dodatkowe cale, aby umożliwić złożenie plisy.

Czy mam zasłonić zasłony?

Kiedy uczysz się szyć plisowane zasłony, być może będziesz musiał wiedzieć o potrzebie wyściełania zasłon. Jeśli więc zasłona jest wykonana z bawełny lub poliestru, należy je wyściełać tak, aby się nie prały.

Dodanie podszewki do zasłon z tyłu również nie jest tak skomplikowane.

Wniosek 

Jedną z czynności, którą możesz rozważyć nauczenie się, jest szycie plisowanych zasłon do domu. Nie potrzebują więcej niż podstawowe umiejętności szycia, a wystarczy je samemu zszyć, aby zrobić niepowtarzalne, wyraziste zasłony, które nie będą cię tak kosztować z kieszeni.

Zamiast kupować profesjonalnie wykonane zasłony, poświęć weekend z maszyną do szycia na uszycie firan, które zapewnią Ci wykwintne i dopracowane profesjonalne wykończenie w Twoim pokoju.

Dawniej mogłeś nauczyć się szyć podstawowy panel zasłonowy, ale plisowane zasłony zajmą twój panel, wyglądając na kolejne klasyczne wycięcie. Możesz je łatwo wykonać, pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z powyższymi krokami i nie ignorujesz mocy plisowania taśm!