6 prostych kroków, jak wyczyścić ściany z pustaków żużlowych

Ściany z bloczków żużlowych są bardzo trwałe, ale mogą również napotkać problemy, takie jak rozwój pleśni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak czyścić ściany z pustaków żużlowych.

Kiedy brud i wilgoć gromadzą się i osadzają na ścianach pustaków, zarodniki pleśni zaczną się pojawiać, a później będą się rozszerzać. Po zauważeniu plam pleśni na ścianach najlepiej jest podjąć działania tak szybko, jak to możliwe, zanim uszkodzenia się pogorszą.

6 prostych kroków

Kroki zabijania pleśni w ścianach żużlowych

Zabijanie i usuwanie pleśni na ścianach pustaków jest możliwe dzięki odpowiednim narzędziom i materiałom. Wystarczy wykonać poprzednie kroki, aby przywrócić chwałę swoim ścianom.

Krok 1. Osusz ścianę

Możesz poczekać, aż pora deszczowa się skończy i pozwolić, aby ściana wyschła sama, lub możesz to zrobić samodzielnie. Osusz uszkodzoną ścianę odkurzaczem na mokro i na sucho.

Jeśli wspomniana próżnia nie jest dostępna, EPA zaleca użycie próżni HEPA podczas odkurzania ścian bloku żużlowego. Czyniąc to, usuń jak najwięcej pleśni i usuń wszystkie zanieczyszczenia.

Krok 2. Zrób rozwiązanie wybielacza

Aby wyleczyć pleśń, musisz przygotować roztwór wybielacza — wymieszaj 1 litr wybielacza z 3 litrami wody. Następnie dodaj uncję proszku do prania i uncję ortofosforanu, który jest zwykle sprzedawany jako fosforan trójsodowy dostępny w centrach domowych.

Tworząc rozwiązanie, załóż maskę i parę rękawiczek. Najlepiej robić to również w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby uniknąć zbyt dużej ekspozycji na chemikalia.

Krok 3. Zastosuj rozwiązanie do ściany

Za pomocą spryskiwacza lub gąbki nanieś przygotowaną mieszankę na części ściany bloku żużlowego, w których występuje pleśń. Upewnij się, że nakładasz wystarczającą ilość, aby wniknąć w formę. Pozostaw na około pięć dni, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Krok 4. Zetrzyj pleśń ze ściany

Po pięciu dniach przyszedł czas na wyszorowanie ściany. Załóż parę rękawiczek i chwyć twardą szczotkę drucianą. Ostrożnie wyszoruj ścianę, aby usunąć cząstki pleśni i uniknąć uszkodzenia powierzchni w jak największym stopniu.

Krok 5. Wypłucz i odkurz

Po dokładnym wyszorowaniu spłucz ścianę zimną wodą i pozostaw do wyschnięcia. Następnie ponownie użyj odkurzacza, aby pozbyć się martwych zarodników pleśni i innych pozostałości.

Krok 6. Regularnie czyść ścianę

Walka z pleśnią nie kończy się, gdy się jej pozbędziesz, ponieważ może się powtórzyć, jeśli nie będziesz regularnie czyścić ścian. Przyzwyczajaj się do czyszczenia ścian bloku żużlowego od czasu do czasu łagodnym detergentem i wodą.

Utrzymanie ścian w czystości odepchnie zarodniki pleśni i zapobiegnie ponownemu pojawieniu się pleśni. Od czasu do czasu spryskaj ściany dyszą spryskującą, aby pozbyć się nagromadzonego brudu. Utrzymuj je w suchości tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ narażenie na wilgoć powoduje, że są podatne na pleśń.

Jeśli masz betonowe ściany, na których rośnie pleśń, możesz również zapoznać się z tym przewodnikiem, który pomoże Ci się ich pozbyć. W przypadku pleśni na podłogach betonowych ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

Zapobieganie rozwojowi pleśni

Jeśli uważasz, że pleśń jest czymś, przed czym nie możesz się powstrzymać, to się mylisz. Oto kilka prostych sposobów, jak Cię poprowadzić.

1. Trzymaj się z dala od wilgoci

Narażenie na wilgoć musi być najważniejszą przyczyną rozwoju pleśni. Utrzymuj wszystko w porządku i suchości, zwłaszcza ściany, jeśli chcesz trzymać je z dala od problemów grzybiczych.

2. Natychmiast napraw pęknięcia i wycieki

Zawsze uważaj na pęknięcia i przecieki w swoim domu. Gdy je zauważysz, działaj jak najszybciej, aby nie pogorszyły się i nie zadały większych obrażeń.

3. Popraw wentylację

Brak dobrej cyrkulacji powietrza i wentylacji może powodować rozwój pleśni. Możesz rozważyć użycie osuszacza, zwłaszcza w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach domu. Pomoże utrzymać Twoją przestrzeń suchą, chłodną i wolną od pleśni.

4. Regularnie przeprowadzaj inspekcje

Najlepszą radą byłoby być proaktywnym i regularnie przeprowadzać inspekcje w domu. Możesz pomyśleć, że może to być kłopotliwe, ale na dłuższą metę przyda się.

Inspekcja może pochłonąć Twój czas, ale pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Poświęć swój wolny czas przynajmniej raz w miesiącu na sprawdzenie domu pod kątem pęknięć, przecieków lub innych problemów z wodą.

Wniosek

Pleśń rosnąca w zaciszu Twojego domu jest przerażająca i może zagrażać zdrowiu Twojej rodziny. O ile to możliwe, najlepiej zainwestować w zapobieganie temu w jak największym stopniu.

Teraz, gdy nauczyłeś się, jak czyścić ściany z pustaków żużlowych, jesteś o krok do przodu w utrzymaniu domu w nieskazitelnym stanie. Wychodzenie z siebie, aby chronić swój dom przed problemami, nie jest konieczne. Ten artykuł będzie zawsze dostępny, gdy będziesz potrzebować przewodnika.