6 najłatwiejszych kroków, jak zrobić łukowe zasłony okienne

Zdecydowałem się napisać o tym, jak zrobić łukowe zasłony okienne z powodu wielu pytań od moich czytelników. Jeśli zastanawiasz się w takiej sytuacji, jak samemu wykonać tego typu zasłony, ten artykuł jest dla Ciebie.

Możesz zrobić proste, łatwe i eleganckie zasłony łukowe, wykonując kilka kroków, które tutaj wyjaśnię.

6 najłatwiejszych kroków

Kroki, jak zrobić łukowe zasłony okienne

Krok 1: Zdobądź wszystkie potrzebne materiały

Aby samemu wykonać zasłonę w kształcie łuku, potrzebujesz kilku materiałów:

  • Tablica na matę
  • Klasa kreślarska — para nożyczek
  • Taśma maskująca
  • Nóż Exacto
  • Powierzchnia cięcia
  • Niektóre materiały na odpady

W przypadku tkanin ze złomu, im cieńsze tym lepsze, możesz wybrać dowolny wzór, ale musisz wziąć pod uwagę wzór pasujący do wystroju pomieszczenia.

Krok 2: zmierz rozmiar okna

Następną rzeczą do zrobienia jest zmierzenie rozmiaru okna. Robisz to za pomocą kalki kreślarskiej. Dopasuj kalkę kreślarską do okna łukowego i zakryj całą część okna. Następnie użyjesz ołówka, aby obrysować kształt okna.

Wyciągnij kalkę kreślarską z okna i użyj nożyczek, aby wyciąć ślad ołówka. Po wykonaniu tej czynności otrzymasz szablon dokładnie w kształcie i rozmiarze twojego okna.

Krok 3: Wytnij rozmiar okna na tablicy maty

Teraz, gdy masz szablon, który ma dokładny kształt i rozmiar twojego okna łukowego, będziesz musiał wyciąć dokładnie ten kształt z płyty maty.

Umieść szablon na tablicy maty i za pomocą ołówka prześledź kształt łukowych okien na tablicy maty. Możesz umieścić szablon pod tablicą, aby poprowadzić Cię podczas cięcia.

Krok 4: Przyklej swoje tkaniny do maty w kształcie okna

Na tym etapie masz matę o tym samym kształcie i rozmiarze co okno, które wycinasz w kroku 4. Mata ma dwie powierzchnie. Jedna z twarzy jest czarna, a druga biała.

To po białej stronie zamierzasz przykleić tkaninę. Czarna strona będzie zwrócona na zewnątrz.

Tak więc obróć płytę matboard w kształcie łuku tak, aby biała strona była skierowana do góry, nałóż klej na białą powierzchnię, a następnie umieść na niej tkaninę.

Upewnij się, że tkanina jest ułożona tak, aby wyrównać ze środkiem deski maty w kształcie łuku. Następnie użyjesz wałka do dociśnięcia tkanin na desce. Jeśli to zrobisz dobrze, tkanina będzie bardzo dobrze przylegać do deski i utrzyma się przez wiele lat.

Na koniec, na tym etapie, użyj nożyczek, aby źle przyciąć tkaninę, tak aby tkanina przybrała kształt łukowej płyty maty.

Krok 5: Umieść tablicę w kształcie łuku w oknie łuku

Nie, masz matę w kształcie łuku pokrytą tkaniną z boku. Umieść go na oknie tak, aby strona z tkaniny była skierowana do wewnątrz, a czarna strona na zewnątrz.

Umieść kratkę okienną za matą, aby mocno przylegała do okna.

Krok 6: Zablokuj wszystkie światła sączące przez krawędzie

Zobaczysz małe przestrzenie na krawędziach i nie chcesz tego tam. Aby to zablokować, musimy użyć trochę przycięcia, aby zablokować te przestrzenie, aby uzyskać całkowite zaciemnienie, czego pragniemy.

Kolor wykończenia powinien pasować do koloru tkaniny tak, aby nie można go było odróżnić od samego materiału.

Umieść wykończenie wokół krawędzi okna tak, aby uzyskać całkowite zaciemnienie. Następnie użyj pistoletu do klejenia na gorąco, aby przykleić listwę do okna.

Powiem tutaj, że używanie pistoletu do klejenia na gorąco jest obowiązkowe, jeśli zamierzasz zrobić coś, co przetrwa. Niskotemperaturowy pistolet do klejenia może wpłynąć na przyczepność, co oznacza, że ​​żywotność okna łukowego będzie bardzo krótka niż oczekiwano. Dlatego przyklejając listwę wokół okna, trzymaj się pistoletu do gorącego kleju.

Podczas nakładania kleju zwracaj uwagę na szczegóły, szczególnie na rogach, aby uzyskać coś o profesjonalnym wyglądzie.

Tak, masz klasyczną, łatwą i piękną zasłonę nad swoim łukowym oknem. Mam nadzieję, że to rozwiąże zagadkę, jak zrobić łukowe zasłony okienne!

Jak ubrać okno w okno łukowe?

Okna łukowe są wyjątkowe w tym sensie, że nadają oknom niesamowity wygląd. W powyższej sekcji przyjrzeliśmy się, jak zrobić łukowe zasłony okienne.

Żaluzje

Możesz użyć żaluzji, aby ubrać swoje okna w kształcie łuku. Zaletą stosowania żaluzji jest to, że można je łatwo otwierać w każdym kierunku, dzięki czemu możesz łatwo kontrolować ilość światła, jaką chcesz w pomieszczeniu.

Odcienie

Klosze są również doskonałym wyborem do okien łukowych. Oprócz zapewnienia prywatności, zacieniają również pokój, w ten sposób łatwo blokując słońce i ciepło.

Wniosek

W tym artykule omówiłem, jak zrobić łukowe zasłony okienne. Jak zapewne zauważyłeś, kroki są dość łatwe.

Musisz mieć niezbędne narzędzia i materiały potrzebne do wykonania zadań, a za kilka godzin ukończysz projekt.

Jeszcze raz podkreślę, że przy wyborze tkanin na zasłony musimy zwracać uwagę. Wzór tkaniny powinien pasować do wystroju pomieszczenia.