5 łatwych i prostych kroków, jak zrobić zasłony z falbany

Falbany zasłonowe zakrywają najwyższy szczyt okna. Zaczęli istnieć w epoce renesansu, a jeszcze bardziej stali się popularni w wiktoriańskiej Anglii. Falbany okienne są używane jako elementy praktyczne i dekoracyjne, do ukrycia każdego okucia przymocowanego do ściany w celu podtrzymania rolet i zasłon. Można je również znaleźć w różnych wzorach. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić falbany

Valance ma różne style i możesz je mieć w dowolnej formie. Możesz to zrobić, dodając kolory, teksturę i preferowane wzory do wybranego przez siebie kompletnego układu pomieszczenia. Falbany możesz kupić w różnych miejscach, które możesz wykorzystać w swoim domu.

5 łatwych i prostych kroków

Jednak, aby uzyskać dokładnie taki wygląd, jaki chcesz, musisz zrobić to dla siebie. Łatwo jest zrobić falbany, nawet jeśli nie wiesz, jak szyć. Jednak poniżej opisaliśmy krok po kroku procedury tworzenia zasłon z falbany, niezależnie od tego, czy używa się maszyny do szycia, czy innych metod niezwiązanych z szyciem.

Łatwy proces tworzenia falbany okiennej

Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy planujesz zrobić zasłony z falbany, jest przygotowanie materiałów. Musisz przygotować swoje firany do produkcji materiałów, które obejmują:

  • Tkanina
  • Taśma miernicza
  • Maszyna do szycia lub pistolet do klejenia
  • Wątek
  • szpilki proste

Krok 1: Pomiary

Użyj miarki, aby zmierzyć szerokość okna.

Zacznij od karnisza i zdecyduj, jaką długość chcesz dla swojej falbany. Zazwyczaj powinna mieć do 15 cali głębokości, ale może być również dłuższa, jeśli jest to niezwykle szerokie okno.

Rozłóż tkaninę na płaskiej powierzchni, upewnij się, że przód materiału jest skierowany w dół. Odmierz preferowaną szerokość falbany z tkaniny.

Zawieszenie falbany może mieć formę pofałdowaną lub prosto na pręcie. Jeśli wybierasz falbanę prostą, szerokość powinna być wystarczająco szeroka, aby zmieścić się pomiędzy zewnętrznymi krawędziami zasłon.

Jeśli chcesz uzyskać efekt marszczenia, zmierzysz do 2,5 razy szerokość okna zarówno dla lekkich, jak i średnich materiałów.

W przypadku przezroczystych tkanin powinna być trzy lub cztery razy większa od szerokości okna. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie więcej niż jednego panelu walencyjnego.

Krok 2: Cięcie tkaniny

Kolejnym krokiem do wykonania zasłon z falbany jest cięcie materiału. Następnie dodajesz 2 cale więcej do szerokości każdego panelu falbany, to jest dla obszycia. Wytnij tkaninę.

Odmierz preferowaną głębokość falbany na materiale. Wykonaj podwójne pomiary, ponieważ złożysz materiał na pół. Dodaj jeszcze dwa cale, aby zrobić obszycia i wyciąć.

Krok 3: Przypinanie

Następnym krokiem jak zrobić falbany jest przypinanie. Trzymając tkaninę skierowaną w dół, odmierz 1 cal z obu stron materiału na obszycia i użyj prostych szpilek, aby utrzymać je na miejscu na długości materiału.

Krok 4: Szyj maszyną

Jeśli chcesz, użyj maszyny do szycia po obu stronach, aby zszyć rąbek. Usuń proste kołki. Jeśli nie chcesz go szyć, możesz użyć pistoletu do kleju lub taśmy samoprzylepnej, aby uszczelnić rąbek na miejscu.

Następnie obróć tkaninę do góry tak, aby podwinięcie było skierowane w stronę podłogi. I złóż spód tkaniny do górnych krawędzi, aby obie krawędzie się spotkały.

Zmierz 1-calowy rąbek na wierzchu tkaniny i przypnij go na miejscu. Zszyj maszyną do szycia lub użyj pistoletu do klejenia lub taśmy żelaznej do obszycia.

Teraz odwróć prawą stronę materiału, w ten sposób, obszycia powinny być skierowane do środka.

Z linii, którą przyszyłeś lub zapieczętowałeś na miejscu, mierzysz półtora cala. Umieściłbyś karnisz w środku lub jeśli jest grubszy niż standardowy rozmiar, zwiększ przestrzeń, aby zmieścić.

Użyj szpilek, aby utrzymać miejsce na całej szerokości i przyszyj lub uszczelnij za pomocą pistoletu do kleju lub taśmy do naprasowania.

Krok 5: Instalacja falbany

Ostatnim krokiem do wykonania zasłon z falbany jest zamocowanie falbany. Wsuń karnisz i zawieś. Możesz też wypchać falbanę papierem toaletowym lub gazetą, aby wyglądała na spuchniętą, a następnie ją powiesisz.

Ile materiału potrzebuję na lambrekin?

Ilość materiału, jakiej potrzebujesz na falbanę, zależy od Twojego wyboru. Jednakże, jeśli masz standardowe okno od 36 do 40 cali, powinieneś potrzebować około półtora jarda do 5 jardów na przednią tkaninę. W przypadku okien, które dawały podwójną szerokość, która ma szerokość od 70 do 80 cali, potrzebna byłaby ilość tkaniny twarzowej od około 2 i pół do 8 jardów.

Jak długo należy robić falbany?

Przy określaniu długości falbany powinna wynosić ćwierć wysokości okna, a następnie dodać jeden cal. Z tym pomiarem wytnij materiał i podszewkę w prostokątny kształt.

Jaką część okna powinien zakrywać falbana?

Falbana powinna zakrywać około 2 do 6 cali górnej części okna i ramy. Nazywa się to nakładaniem się okna. Natomiast pozostała część falbany zakrywa ścianę na górze okna.

Wniosek

Każdy, kto posiada pewne umiejętności szycia na poziomie początkującym, nadal nauczy się, jak łatwo wykonać falbany o indywidualnym wykończonym wyglądzie. Znajdziesz je w sklepach z tkaninami z różnych asortymentów materiałów, w modnych wzorach, kolorach i wzorach. Możesz też kupić go w sklepach detalicznych lub sklepach domowych, które oferują niedrogie falbany, które możesz zmieniać co sezon, aby uzyskać inny świeży wygląd.

Falbanę można również skonstruować z innego materiału niż tkaniny, takie jak blacha falista lub drewno. W przypadku takiego strukturalnego leczenia okna jest ono znane jako gzyms. Jednak ta strukturalna obróbka okna nazywana jest gzymsem. Do wykonania lambrekinów nie potrzeba dużo materiału, więc jeśli wolisz szybki projekt DIY, który nie pochłania czasu ani zasobów, są one idealne dla Ciebie.