3 najlepsze sposoby DIY na usuwanie plam pleśni z fugi

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że fuga w wilgotnych miejscach zostanie zaatakowana przez pleśń, co powoduje, że zadajesz sobie pytanie, jak usunąć plamy pleśni z fugi.

Jest nie tylko brzydki, ale może również nieść ze sobą nieprzyjemny zapach. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na usunięcie pleśni i jego plam z fugi.

3 najlepsze sposoby DIY na usuwanie plam pleśni z fugi

Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć i dowiedzieć się więcej.

Co to jest pleśń?

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnym i wilgotnym środowisku związanym z pleśnią. Oba mają niezaprzeczalne podobieństwa, ale nie mieszaj ich, ponieważ nie są takie same.

Cleanipedia zdefiniowała pleśń jako rodzaj pleśni, kategorię obejmującą niewielki rodzaj grzybów. Może pojawiać się na różnych powierzchniach materiałów.

Pleśń można rozpoznać po jej płaskim poroście na powierzchniach, które wydają się białe do szarego. Zapach podobny do brudnych mokrych skarpet lub gnijącego drewna, ale łagodniejszy.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, możesz przeczytać ten artykuł o tym, jak znaleźć zapach pleśni w domu.

Pod względem zagrożeń dla zdrowia pleśń jest znacznie mniej groźna niż pleśń. Jednak długotrwałe narażenie może powodować bóle głowy, kaszel i trudności w oddychaniu.

Dlaczego pleśń rozwija się na zaprawie?

Ponieważ porowatość fugi jest bardzo wrażliwa na wzrost mikroskopijny, jest to jedno z najczęstszych miejsc, w których może rozwijać się pleśń. Płytki zazwyczaj mogą przenosić dużo wilgoci, szczególnie w przypadku tych w wilgotnym i wilgotnym środowisku.

Po ugotowaniu lub umyciu często zaniedbuje się czyszczenie i suszenie płytek i fugi między płytkami. Wtedy, jeśli płytki były mokre i nie było odpowiedniej cyrkulacji powietrza, pleśń i pleśń mogłyby tam szybko zakwitnąć.

Najlepiej podjąć działanie, gdy spoina na płytkach wygląda już ponuro, aby uniknąć ryzyka dla zdrowia.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź ten szczegółowy artykuł zatytułowany Może zaprawa spleśnieć.

Czyszczenie pleśni i plam pleśni z fugi

Przed wyczyszczeniem pleśni z fugi upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. Zacznij od otwarcia wszystkich okien w okolicy, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ponadto noś odzież ochronną, rękawice ochronne, okulary i maski, aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo. Teraz możesz wybrać jedną z poniższych metod do wykonania.

Metoda nr 1. Soda oczyszczona

Zacznij od zrobienia pasty, mieszając ½ szklanki sody oczyszczonej i liczne łyżeczki wody. Możesz dostosować pomiar, o ile uzyskasz łatwą do rozłożenia teksturę.

Następnie możesz użyć tej pasty do natychmiastowego umieszczenia pleśni w zaprawie. Odstaw na 10 minut, aby soda oczyszczona wykonała swoje zadanie.

Teraz czas na wyszorowanie pędzlem pokrytej pleśnią pasty. Na koniec, po dokładnym oczyszczeniu, umyj go wodą.

Możesz powtórzyć ten proces, jeśli pozostał jakiś pleśń.

Metoda nr 2. Soda oczyszczona z nadtlenkiem wodoru

W tym celu musisz przygotować pastę z sody oczyszczonej i nadtlenek wodoru. Aby zrobić pastę, możesz postępować zgodnie z tym samym procesem, jak opisano w pierwszej metodzie, czyli wymieszać pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki wody

Nie krępuj się wprowadzać poprawki, aż będziesz mógł uformować pastę.

Nałóż pastę z sody oczyszczonej bezpośrednio na zaprawę porażoną pleśnią. Następnie wykonaj to, wlewając nadtlenek wodoru na wierzch pasty.

Po kilku minutach za pomocą pędzla wyszoruj pastę. Na koniec spłucz wodą.

Powtórz ten proces, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Metoda nr 3. Ocet

Najlepiej, jeśli użyjesz destylowanego białego octu. Umieść ocet w butelce ze spryskiwaczem.

Rozpyl ocet na mączniaka w miejscu fugi i pozostaw na około pół godziny. Po zanurzeniu w occie zacznij delikatnie szorować dotknięty obszar za pomocą pędzla.

Powtórz natryskiwanie, moczenie, szczotkowanie po raz drugi. Na koniec umyj go do czysta ciepłą wodą.

Z tego artykułu dowiesz się również, jak zrobić środek do usuwania pleśni i pleśni, jako kolejną metodę czyszczenia pleśni.

Konkretny sposób usuwania plam pleśni

Do usuwania plam pleśni można użyć wybielacza tlenowego lub wybielacza chlorowego.

Roztwór spryskać bezpośrednio na zaprawę z plamami, a następnie odstawić na kilka minut. Opłucz ciepłą wodą.

Jeśli plamy pozostały, opisz proces. Plamy powinny wtedy zniknąć.

Możesz zdecydować się na wymianę zaprawy na nową, ale powinien to być twój ostatni sposób postępowania.

Zapobiegaj pleśni w fudze

Mimo to odstraszanie jest lepsze niż leczenie, więc chociaż jest wcześnie, równie dobrze możesz podjąć działanie. Jeśli nie chcesz, aby pleśń zaatakowała twoją fugę do płytek, rozważ zastosowanie tych prostych wskazówek:

 • Niech drzwi i okna do łazienki i kuchni otworzą się, aby zapewnić cyrkulację powietrza.
 • Używaj osuszaczy.
 • Używaj środków chemicznych, które mogą zapobiegać pleśni.
 • Utrzymuj płytki w czystości przez regularne szorowanie.
 • Napraw wycieki wody i inne źródła nadmiernej wilgoci.
 • Spróbuj nałożyć uszczelniacz do fugi na bazie silikonu na fugę.
 • Wniosek

  Pleśń rośnie w mokrym i wilgotnym środowisku; płytki i fugi w kuchni, łazience czy pralni są na to bardziej podatne. Dzięki odpowiednim metodom będziesz wiedział, jak usunąć plamy pleśni z fugi, a nawet zapobiec ich nawrotom.

  Dzięki różnym metodom podanym powyżej możesz przetestować, która jest dla Ciebie najlepsza. Dopóki robisz to poprawnie, nie musisz się już martwić.