Skutki uboczne i zagrożenia z marchwi buraków i jabłek

Jeśli nie jesteś świadomy skutków ubocznych marchwi buraków i jabłek, nie ma się czym martwić, ponieważ ryzyko związane z tymi uprawami jest podobne do innych naturalnych produktów spożywczych. Oznacza to, że burak, marchew i jabłko będą szkodliwe tylko dla osób z określonymi schorzeniami. Mimo to rozmowa z lekarzem przed zjedzeniem tych produktów zapewni ci spokój ducha.

Kiedy myślimy o zdrowej żywności, od razu przychodzą na myśl owoce i warzywa ze względu na dostarczane przez nie składniki odżywcze. Jednak nie zawsze jest łatwo je zdobyć, więc uprawa szklarniowa to dynamicznie rozwijająca się branża w USA. Ograniczeniem dla amerykańskich konsumentów i ogrodników stosujących te rośliny jest strefa sadzenia i pogoda na ich obszarze, więc ogrodnictwo w pomieszczeniach z apolitunelem pomoże w ich dostępności i produkcji.

Skutki uboczne i zagrożenia z marchwi buraków i jabłek

Marchew buraczana i jabłko — skutki uboczne i środki ostrożności

Skutki uboczne buraków

Beeturia

Najczęstszym skutkiem ubocznym buraków jest beeturia, czyli tymczasowe zaczerwienienie moczu po spożyciu tej rośliny okopowej. Jednak nie jest to szkodliwy efekt uboczny, chyba że masz problemy z metabolizmem żelaza. Związek polega na tym, że osoby z nadmiarem lub niedoborem żelaza częściej doświadczają beeturii.

Nie ma również ustaleń wskazujących, że buraki są szkodliwe dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ale żeby być ostrożnym, trzymaj się jedzenia jednej lub połowy całego średniego buraka. Ogólnie rzecz biorąc, większość populacji może bezpiecznie spożywać buraki lub sok z buraków bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

Niskie ciśnienie krwi i kamienie nerkowe

Jeśli masz niskie ciśnienie krwi lub chorobę nerek, porozmawiaj z lekarzem o jedzeniu buraków. Buraki są źródłem azotanów i mogą wpływać na ciśnienie krwi. Ponadto szczawiany w tej uprawie mogą powodować kamienie nerkowe, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka.

Skutki uboczne marchwi

Reakcje alergiczne

Czy wiesz, że alergia na marchew jest możliwa? Jeśli jesteś uczulony na pietruszkę, seler, sukę, bluszcz i bylicę, możesz być również podatny na alergię na pokrewną marchewkę. Jednak bardziej powszechne są reakcje z surową marchewką niż z gotowaną marchewką.

Możliwe reakcje alergiczne to stany zapalne i pokrzywka w kontakcie ze skórą. W cięższych przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu z powodu anafilaksji. Pamiętaj, że ta reakcja alergiczna zagraża życiu, więc jeśli jesteś uczulony na tę rodzinę roślin, najlepiej unikać marchwi.

Karotenemia

Podobnie jak buraki, marchew jest ogólnie bezpieczna dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ale w przypadku dzieci pamiętaj, aby trzymać się niewielkich ilości soku z marchwi, aby zapobiec żółknięciu skóry. Dorośli są również podatni na rozwój karotenemii, dlatego spożywaj marchewki w zalecanych porcjach.

Nadmierne spożycie marchwi bogatej w beta-karoten może powodować żółtą pigmentację skóry. Nie ma się czym martwić, bo po tygodniach kolor skóry wróci do normy. Jeśli martwisz się rozwojem karotenemii lub żółto-pomarańczowego odcienia skóry, będziesz potrzebować do 20 mg marchwi dziennie, aby tak się stało.

Skutki uboczne Apple

Reakcje alergiczne

Podobnie jak marchewka, jabłka mogą być uczulone na niektóre osoby. Jeśli masz alergię na morele, gruszki, brzoskwinie, śliwki, truskawki i migdały, powinieneś uważać na jabłka. Wrażliwość na rodzinę Rosaceae, a nawet na pyłek brzozy może wskazywać na alergię na jabłka.

Cyjanek w nasionach

Warto zauważyć, że nasiona jabłek zawierają amigdalinę, która uwalnia cyjanek, o którym wszyscy wiemy, że jest bardzo trujący. Ale zanim się przestraszysz, wiedz, że dzieje się to tylko podczas żucia i trawienia nasion. Lepiej całkowicie unikać jedzenia nasion, ale spożywanie niewielkich ilości nie będzie zawierało wystarczającej ilości cyjanku, aby było niebezpieczne.

Przyrost masy ciała i wysoki poziom cukru

Jak większość owoców, nigdy nie jedz jabłek w nadmiarze. Owoce mogą zwiększać poziom cukru we krwi, co może przyczyniać się do przybierania na wadze i być problematyczne dla osób z cukrzycą. Zawsze pamiętaj, że średniej wielkości jabłko zawiera 18,9 gramów cukru.

Uszkodzenia zębów

Bardziej niż zawartość cukru, jabłka są kwaśne, a przejadanie się może uszkodzić szkliwo, więc spłucz je wodą, aby zmyć cukier i kwasy po jedzeniu. Journal of Dentistry odkrył nawet, że przejadanie się jabłkami może uszkadzać zęby, podobnie jak napoje gazowane. Jednocześnie sposób, w jaki jesz jabłka, może przyczynić się do uszkodzenia zębów.

Na przykład im wolniej jesz owoc, tym dłużej kwasy mogą uszkadzać szkliwo zębów. Najlepiej nie jeść jej przez cały dzień lub zamiast tego jeść jabłka w porze posiłków. Możesz także pokroić owoc i żuć plasterki tylnymi zębami zamiast bezpośrednio go gryźć.

Dolna linia

Wszystkie owoce i warzywa mogą mieć skutki uboczne, ale to nie znaczy, że powinniśmy je pomijać. Skutki uboczne marchewki i jabłka buraczanego nie są niebezpieczne, o ile jesteś świadomy swojego stanu zdrowia. Poza tym ich korzyści zdrowotne przewyższają ryzyko, a ich uprawa w szklarni jest zaskakująco łatwa.

Ogólnie zawsze trzymaj się zalecanych ilości buraków, marchwi i jabłek. Najlepiej regularnie konsultować się z lekarzem na temat swojej diety, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.