Liście kolendry do oczyszczania nerek i inne zastosowania

Czy słyszałeś kiedyś o właściwościach oczyszczających nerki z liści kolendry? Liście kolendry są czymś więcej niż przyprawą, która podnieca podniebienie, ale mają wspaniałe działanie na nasze nerki. Różne badania i książki w całej historii wykazały, że liście kolendry pomagają w oczyszczaniu nerek i innych korzyściach dla organów filtrujących w organizmie.

Wspaniałą rzeczą w liściach kolendry jest to, że można je samemu uprawiać. Jeśli masz szklarnię, możesz mieć nieograniczone zapasy świeżej żywności przez cały sezon wegetacyjny. Sadzenie nowych roślin co trzy tygodnie jest proste, a ich wymagania nie są trudne do spełnienia.

Liście kolendry do oczyszczania nerek i inne zastosowania

Dlaczego kolendra jest dobra na nerki?

Liście kolendry mają wiele właściwości wpływających na nerki, w tym działanie detoksykacyjne i moczopędne. Oba te mechanizmy odgrywają rolę w oczyszczaniu nerek, zwłaszcza w sposobie odtruwania narządów przez kolendrę. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak to zioło jest przydatne do oczyszczania nerek.

Korendra działa oczyszczająco na nerki

Nerki są filtrami naszego organizmu, a spożywanie pokarmów wspierających ich detoksykację dodatkowo pomoże im w ich funkcjonowaniu. Na przykład badanie przeprowadzone w 2016 r. na Uniwersytecie Ain Shams wykazało, że ekstrakt z kolendry ma korzystny wpływ na nefrotoksyczność wywoływaną przez ołów. Dlatego to zioło może pomóc organizmowi pozbyć się toksycznych chemikaliów.

Liście kolendry są również bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Składniki te mają działanie detoksykacyjne, które mogą nawet pomóc organizmowi w eliminacji rtęci, która jest substancją powodującą uszkodzenie nerek. Spożywanie źródeł przeciwutleniaczy jest również korzystne dla nerek, ponieważ mogą one chronić narządy przed uszkodzeniami spowodowanymi nefrotoksycznością i utlenianiem.

W liściach kolendry znajdziesz również różne witaminy i minerały, takie jak witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, K, wapń, potas, magnez i fosfor. Ponieważ odgrywają one rolę w ochronie i funkcjonowaniu procesów organizmu, w tym nerek, liście kolendry pomagają narządom filtrować organizm. Należy jednak pamiętać, że zawsze konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu zjedzenia jakichkolwiek pokarmów, jeśli masz już chorobę nerek.

Czy kolendra jest dobra na kamienie nerkowe?

Kolendra jest odpowiednia na kamienie nerkowe w tym sensie, że zioła działają moczopędnie, a małe kamienie nerkowe mogą przejść same z pomocą diuretyków. Badania wykazały, że roślina ta ma właściwości moczopędne, co pomaga organizmowi uwalniać sód z moczem. Pomaga przy kamieniach nerkowych, ponieważ przepłukuje narządy.

Kolendra może złagodzić ból przy oddawaniu moczu spowodowany infekcjami i kamieniami nerkowymi. A ponieważ ta roślina nie jest tak silnym środkiem moczopędnym, nerki nie będą przytłoczone jej działaniem. Według California College of Ayurveda nasiona i liście kolendry mogą pomóc w infekcjach dróg moczowych.

Poprawiając szybkość filtracji nerek, możesz wypłukać wszystkie toksyny i drobnoustroje, które mogą powodować infekcje dróg moczowych. Płukanie nerek przy użyciu łagodnych ziół moczopędnych, takich jak kolendra, jest korzystne przy wydalaniu kamieni nerkowych. Jednak większe kamienie będą wymagały pomocy lekarza, aby skutecznie się ich pozbyć.

Inną właściwością kolendry oczyszczającą nerki jest to, że działa ona jako chłodzący środek moczopędny. Sama nazwa pomaga zmniejszyć ciepło z układu moczowego, co łagodzi uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Mechanizm pomaga również przy dyzurii, zapaleniu pęcherza i mętnym moczu.

Jak uprawiać kolendrę?

Uprawa kolendry jest równie łatwa jak sadzenie i zbieranie. Możesz również posadzić go w doniczkach w tunelu foliowym, jeśli nie masz miejsca. Korzystanie z tunelu foliowego pozwoli chronić rośliny przez cały rok, a na stronie Krostrade.com można dowiedzieć się więcej o uprawie zdrowych ziół w pomieszczeniach.

Dobroczynne działanie kolendry i sposób, w jaki oczyszcza nerki, sprawia, że ​​jest ona dobrym składnikiem naszej diety. Dlatego jest to jedno z tych ziół, które powinny znaleźć się w Twoim ogrodzie. Uprawa kolendry zapewni dostęp do świeżych i ekologicznych upraw, a nawet jest łatwa w uprawie.

Sadzenie

Najlepiej wysiewać nasiona w pomieszczeniu wczesną wiosną lub późną zimą. Sadzenie ich w tunelu foliowym ochroni je również przed ekstremalnymi upałami w miesiącach letnich, które mogą wpływać na rozwój liści. Dojrzewanie kolendry zajmuje do 45 dni, dlatego możliwe jest podwójne przycinanie.

Warto pamiętać, że ta uprawa jest najlepsza w temperaturach od 50 do 85°F. I chociaż możesz przesadzać kiełki, odniesiesz większy sukces, jeśli zasiejesz kolendrę bezpośrednio w doniczkach, aby zapobiec pośpiechom. Pamiętaj, aby używać dobrze przepuszczalnej gleby o pH od 6,2 do 6,8 i umieszczać doniczki w miejscach, w których będą wychodzić na słońce.

Nasiona powinny wbijać się w glebę na głębokość około cala, z odstępem 6 cali. Następnie przykryj je pół cala ściółki i dobrze podlej, szczególnie w okresach suchych. Możesz spodziewać się kiełkowania po trzech tygodniach, a następnie przerzedzić je w odstępie 20 cm.

Możesz sadzić co 2 do 3 tygodni przez cały sezon wegetacyjny, aby uzyskać obfite źródło tego oczyszczającego nerki zioła. Ściółkowanie i regularne podlewanie to podstawowe zalecenia przy pielęgnacji upraw. Częste przycinanie również wydłuży okres zbiorów.

Zbiór

Gdy twoje rośliny osiągną około 6 cali wysokości, możesz rozpocząć zbieranie. Pamiętaj, aby ciąć na poziomie gleby i sprawdzać, czy roślina wykształciła kwiaty i główki nasienne. Dla niektórych może to nie być oczywiste, ale kolendra i kolendra pochodzą z tej samej rośliny.

Kiedy ludzie wspominają kolendrę, zwykle mają na myśli nasiona. Z drugiej strony liście rośliny nazywane są kolendrą. Ludzie używają ich zamiennie, więc jeśli zbierasz nasiona, poczekaj, aż zbrązowieją.

Kolendra jest rośliną jednoroczną, więc spodziewaj się krótkiego życia. Zazwyczaj plon przetrwa do 7 tygodni przed wysiewem. Możesz sadzić je latem, aby szybko zebrać nasiona, ale ponieważ chcesz mieć świeże liście przez dłuższy czas, często je przycinaj.

Jakie są skutki uboczne kolendry?

Jedną z korzyści płynących z jedzenia całkowicie naturalnych ziół jest to, że nie powodują one skutków zagrażających życiu, takich jak narkotyki. Nie ma znanych przeciwwskazań do stosowania kolendry, więc można ją bezpiecznie spożywać, nawet jeśli stosuje się inne leki. Jednak, jak każda inna roślina, niektórzy ludzie mogą być uczuleni na kolendrę.

Jeśli masz alergię na marchew, anyż, kminek, seler, koper włoski lub pietruszkę, możesz się spodziewać, że możesz być również uczulony na kolendrę. Typową reakcją alergiczną jest kontaktowe zapalenie skóry po kontakcie z liśćmi i dostaniu się wysypki i zaczerwienienia. W cięższych reakcjach alergicznych może również wystąpić anafilaksja.

Ogólnie rzecz biorąc, nie wahaj się skontaktować się z lekarzem przed spożyciem kolendry. Jeśli masz chorobę lub przyjmujesz jakiekolwiek leki, przed zjedzeniem jakiegokolwiek zioła ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży mogą być również szczególnie wrażliwe na kolendrę oraz te, które mają przejść operację.

Jak oczyścić nerki?

Oczyszczanie nerek i odtruwanie ich jest niezbędne, aby organizm mógł pozbyć się toksyn. Możesz to zrobić, pijąc miksturę z kolendry, utrzymując nawodnienie i zmniejszając spożycie sodu. Mimo to konsultacja z lekarzem jest dobrze przemyślana, ponieważ każda osoba różni się fizycznie.

Mikstura z kolendry

Posadzenie kolendry w domu daje możliwość przygotowania mikstury z kolendry w dowolnym dniu. A ponieważ sam uprawiasz i zbierasz roślinę, możesz mieć pewność, że nie zawiera ona chemikaliów ani niewłaściwego obchodzenia się z nią, które mogą mieć wpływ na higienę. Istnieje wiele mikstur, które można zrobić z kolendry, ale popularnym napojem detoksykującym jest woda z kolendry.

Woda kolendrowa to po prostu gotowane liście kolendry przez 10 minut. Przefiltruj wodę i pozwól jej ostygnąć przed dodaniem kawałka cytryny. Możesz pić to raz dziennie, aby odtruć nerki.

Według California College of Ayurveda, zarówno nasiona, jak i liście można wykorzystać do wzmocnienia dróg moczowych. Zarówno zimny, jak i ciepły napar pomaga organizmowi w utrzymaniu zdrowych dróg moczowych.

Oprócz pielęgnacji, kolendra jest również przydatna do łagodzenia infekcji układu moczowego. Możesz użyć nasion i liści na choroby dróg moczowych. Mieszanka kolendry, pipsissewy, babki lancetowatej, prawoślazu, trawy cytrynowej i gotu kola w filiżance gorącej wody co kilka godzin może pomóc w infekcji dróg moczowych.

Ostrzeżenia dotyczące używania kolendry u pacjentów z niewydolnością nerek

Należy podkreślić, że pacjenci z niewydolnością nerek powinni unikać kolendry. Chociaż zioło pomaga w oczyszczaniu nerek, zawartość potasu w kolendrze wraz ze zmniejszonym funkcjonowaniem narządów u tych pacjentów może podnieść poziom potasu we krwi. Lekarze zalecają ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w potas u tych osób, aby zapobiec powikłaniom.

Nawadniaj się

Jako system filtracji organizmu, nerki są w pewnym stopniu odpowiedzialne za pomaganie nam w oddawaniu moczu. Jednak organy potrzebują wody, aby pozbyć się tego produktu odpadowego. Jeśli twoje spożycie wody jest niskie, możesz spodziewać się, że wydalanie moczu będzie równie niskie.

Może to prowadzić do powikłań, takich jak kamienie nerkowe i inne schorzenia, ponieważ organizm nie może pozbyć się innych produktów przemiany materii z moczem. Pamiętaj, aby codziennie pić od 2,7 do 3,7 litra wody, aby zachować odpowiednie nawodnienie. Możesz również jeść produkty bogate w wodę, takie jak ogórek, szpinak i pomidory.

Zmniejsz spożycie sodu

Zmniejszenie spożycia sodu może odtruć nerki, ponieważ pomagasz organizmowi utrzymać równowagę sodu. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości sodu może zmniejszyć funkcjonowanie parzystych narządów, co może pogorszyć problemy z nerkami. Organizm potrzebuje sodu, ale monitoruj jego spożycie i nie pozwól mu przekroczyć 2300 mg dziennie.

Co możesz pić, aby przepłukać nerki?

Istnieje wiele owoców i warzyw, które można hodować w tunelu foliowym wraz z kolendrą, aby uzyskać natychmiastowe źródło zaczerwienienia nerek. Należą do nich buraki, żurawina, mniszek lekarski, hortensja i sok z cytryny. Oprócz zdrowego stylu życia dbaj o zdrowie nerek, jedząc świeże owoce i warzywa.

Sok z buraków

Buraki są bogate w betainę, a picie ich soków zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Dzieje się tak, ponieważ betaina zapobiega gromadzeniu się struwitu i fosforanu wapnia. Różne badania wykazały zainteresowanie stosowaniem betainy u pacjentów z chorobami nerek.

Sok żurawinowy

Sok żurawinowy pomaga oczyścić nerki, usuwając nadmiar szczawianu wapnia. Pomaga w utrzymaniu zdrowych dróg moczowych, ponieważ może powstrzymywać bakterie i zapobiegać wrzodom. Sok żurawinowy jest również dobrym źródłem przeciwutleniaczy chroniących ogólny stan zdrowia organizmu.

Napar z kolendry i ziół

Kolendra słynie również z płukania nerek. Możesz to zrobić, poszcząc oprócz wypicia jednego do dwóch litrów wody z kilkoma łagodnymi ziołami moczopędnymi, takimi jak kolendra. Inne przykłady ziół o łagodnym działaniu moczopędnym to trawa cytrynowa i pietruszka.

Herbata z mniszka lekarskiego

Czy wiesz, że picie suszonej herbaty z mniszka lekarskiego lub świeżej herbaty z korzenia mniszka lekarskiego doskonale nadaje się do płukania nerek? Dzieje się tak, ponieważ działa tonikowo i rozkłada złogi wapnia. Dzięki temu funkcjonowanie parzystych narządów jest lepsze, jednocześnie chroniąc drogi moczowe przed infekcjami.

Ekstrakt z hortensji

Inną piękną rośliną, którą można wyekstrahować i użyć do płukania nerek, jest hortensja. Jest bogaty w przeciwutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom nerek. Indianie Cherokee używali nawet tej rośliny do usuwania kamieni nerkowych i pęcherza moczowego.

Sok z cytryny

Wreszcie, zamiast dodawać plasterek cytryny do herbat, soków i ekstraktów, o których wspomnieliśmy, możesz również użyć tego cytrusa dla zdrowia nerek. Ponieważ jest kwaśny, podnosi poziom cytrynianu w moczu, zapobiegając kamieniom nerkowym. Pomaga również w filtrowaniu organizmu i pozbywaniu się odpadów i toksyn.

Wniosek

Nasze nerki są odpowiedzialne za filtrowanie organizmu w celu eliminacji toksyn i produktów przemiany materii z moczem. Liście kolendry oczyszczają nerki, a inne praktyki zyskują na popularności ze względu na świadomość w profilaktyce chorób nerek. Przy prawidłowym funkcjonowaniu nerek i detoksykacji można zapobiegać powstawaniu bolesnych kamieni.

Chociaż liście kolendry nie powodują zagrażających życiu skutków ubocznych, nadal ważne jest, aby być świadomym jego wpływu jako alergenu na kobiety w ciąży, przed operacją i pacjentami z niewydolnością nerek. Jak w przypadku każdego zioła, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed spożyciem tej kochającej nerki rośliny. Po otrzymaniu sygnału łatwo jest sadzić kolendrę i uzyskiwać świeże liście przez cały rok w szklarni.