Jak zdrowe odżywianie zapobiega chorobom?

To, co jesz, znacząco wpływa na ryzyko rozwoju chorób w Twoim organizmie. Dzięki odpowiedniej diecie możesz uniknąć stanów, takich jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i wysokie ciśnienie krwi, które mogą prowadzić do bardziej zagrażających życiu chorób. Dobra wiadomość jest teraz; łatwo uzyskać dostęp do składników, które będą stanowić zdrową dietę.

Większość tych produktów to rośliny, które można uprawiać w szklarni. Są pyszne i aromatyczne do różnych przepisów. Zobaczmy szczegółowo, jak spożywanie tych pokarmów zapobiega chorobom.

Jak zdrowe odżywianie zapobiega chorobom?

Zdrowa dieta zwiększa dobry cholesterol

Co to jest zły cholesterol?

Nasze ciała potrzebują cholesterolu do budowy komórek, ale wysoki poziom cholesterolu prowadzi do różnych komplikacji. Należą do nich choroby serca, uszkodzenia neurologiczne i bolesne kamienie żółciowe. Dzięki zdrowej diecie możesz podnieść poziom dobrego cholesterolu i obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie.

Wysoki poziom złego cholesterolu lub LDL naraża Cię na ryzyko chorób serca, a nawet udaru mózgu. Nadmiar cholesterolu może również uszkadzać mózg i prowadzić do utraty pamięci oraz trudności w zapamiętywaniu, poruszaniu się i mówieniu. A w układzie pokarmowym, zbyt dużo cholesterolu w żółci może tworzyć bolesne kamienie w woreczku żółciowym.

Co to jest dobry cholesterol?

HDL działa jak filtr nadmiaru cholesterolu w twoim ciele. Jeśli ilość HDL w twoim ciele jest zdrowa, może to zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej w tętnicach. W ten sposób wątroba może wydalić zły cholesterol z organizmu.

Dlatego potrzebujesz pokarmów, które mogą podnieść poziom dobrego cholesterolu, aby utrzymać go na poziomie 60 mg/DL. Jednocześnie unikaj i reguluj spożycie żywności, która może podnieść poziom LDL. Nasza dieta odgrywa znaczącą rolę w zarządzaniu zarówno dobrym, jak i złym cholesterolem.

W jaki sposób zdrowa dieta podnosi poziom dobrego cholesterolu?

Przestrzeganie zdrowej diety uniemożliwi spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze trans. Idealne dzienne spożycie cholesterolu powinno wynosić tylko mniej niż 200 mg. Oznacza to, że powinieneś ograniczyć spożycie mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych, potraw smażonych, fast foodów i fast foodów.

Zdrowa dieta podniesie również poziom dobrego cholesterolu, który może odfiltrować zły cholesterol w organizmie. Pokarmy bogate w dobry cholesterol, takie jak owoce, warzywa, soja i ryby, są niezbędnymi składnikami zdrowej diety. Spożywanie tych pokarmów zamiast tych, które są bogate w tłuszcze trans, podniesie dobry poziom cholesterolu w organizmie.

Co jeść, aby podnieść zdrowy cholesterol

Owoce

Zastąp swoje wypieki i mrożonki o wysokiej zawartości cukru owocami. Dlaczego owoce podnoszą zdrowy cholesterol? W uproszczeniu owoce są bogate w błonnik, który pomaga zarządzać wchłanianiem cholesterolu do krwiobiegu.

Możesz uprawiać własne jagody, awokado, jabłka, gruszki i melony w apolitunelu, aby uzyskać świeże zbiory przez cały rok. Mogą pomóc ograniczyć apetyt na słodką i przetworzoną żywność, ponieważ są również słodkie i sycące. Możesz nawet uzyskać zdrowe tłuszcze z awokado, ponieważ jest to dobre źródło tłuszczów jednonienasyconych, które mogą obniżyć poziom LDL w organizmie.

Warzywa

Mówiąc o żywności, którą można uprawiać w szklarni, dlaczego nie dodać zielonych warzyw liściastych, takich jak kapusta, jarmuż i szpinak, aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom HDL? Wraz z bakłażanem, burakami, czerwoną papryką i pomidorami, warzywa te są bogate w przeciwutleniacze i antocyjany, które zwiększają poziom HDL w organizmie. Dlatego spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze pomoże Ci obniżyć zły cholesterol i ryzyko niebezpiecznych chorób.

Uprawy takie jak szpinak, pomidor, sałata i jarmuż są łatwe w uprawie, ale dają w zamian wiele korzyści zdrowotnych. Warzywa te mają działanie ochronne przed chorobami serca ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze. Co więcej, są bogate w witaminy, takie jak niacyna, które mogą podnieść poziom HDL.

Soja

Soja to kolejna żywność, która podniesie poziom HDL w organizmie. To dlatego, że jest dobrym źródłem izoflawonów. Te związki mogą podnieść poziom dobrego cholesterolu nawet o 3%.

Jednocześnie soja jest bogata w białko. To sprawia, że ​​jest odpowiednim zamiennikiem mięsa i obniża poziom złego cholesterolu, który spożywasz. Soja odgrywa również rolę w utracie wagi, aby znacznie dalej promować dobry cholesterol w organizmie.

Ryby

Oprócz awokado, innym dobrym źródłem dobrych tłuszczów jest jedzenie ryb. Ryby podnoszą poziom HDL dzięki kwasom tłuszczowym omega-3. Należą do nich tuńczyk, łosoś i makrela.

Te ryby są tłuste i można je jeść dwa razy w tygodniu. Ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, włączenie ryb do diety może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca. Jest to również związane z tym, w jaki sposób HDL może pomóc organizmowi w filtrowaniu złego cholesterolu.

Zdrowa dieta zapobiegnie otyłości

Zdrowa dieta ograniczy otyłość, co doprowadzi również do zapobiegania rozwojowi chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby serca i pęcherzyka żółciowego, udar, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby psychiczne, bóle ciała, a nawet śmierć. Otyłość wpływa na jakość życia i funkcjonowanie, dlatego należy prowadzić zdrowy tryb życia, w tym dietę bogatą w pożywne pokarmy.

Co jeść, aby zapobiec otyłości

Spożywanie owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa zapobiegnie otyłości, nie tylko ze względu na ich składniki odżywcze. Pomogą ci również trzymać się zdrowej diety, zamiast rozwijać upodobanie do żywności, takiej jak przetworzona i fast foody, alkohol i napoje gazowane, które mogą powodować otyłość. Jak zauważyłeś, owoce i warzywa, które mogą pomóc w zwiększeniu dobrego cholesterolu w organizmie, są również niezbędnymi składnikami diety zapobiegającej otyłości.

Owoce i warzywa

Spożywanie owoców i warzyw jest niezbędne do utrzymania prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ są bogate w błonnik i wodę, które pomagają w trawieniu i zapobiegają zachciankom na niezdrową żywność. Jednocześnie całe owoce i warzywa o różnych kolorach są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów.

Szpinak, sałata, ogórki, brokuły, dynia, cebula, pomidory, banany i truskawki są dobrymi przykładami owoców i warzyw do kontrolowania wagi. Są to rośliny, które można uprawiać na podwórku i stanowią doskonały zamiennik niezdrowych składników i posiłków. Mogą zmienić danie w wersję niskokaloryczną, aby pomóc Ci zapobiegać otyłości.

Pełne ziarna

Produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż, jęczmień i pełnoziarnista pszenica, są również przydatne w tworzeniu zdrowej diety zapobiegającej otyłości. Dzieje się tak, ponieważ organizm trawi je wolniej niż rafinowane ziarna. Dlatego rzadziej będziesz odczuwać głód.

Produkty pełnoziarniste mogą pomóc w kontrolowaniu masy ciała. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać zdrową wagę ciała. A ponieważ sprawiają, że czujesz się pełny, nie czułbyś się zbyt ograniczony w jedzeniu i unikał nawrotów niezdrowych posiłków.

Chude mięso

Niektórym może być trudno zrezygnować z mięsa w swojej diecie. Możesz jednak zamienić czerwone mięso na zdrowszą chude mięso wołowe. Chude mięso może pomóc w zarządzaniu wagą, a nawet wspomagać utratę wagi, ponieważ ma niższą zawartość tłuszczu niż mięso czerwone.

Mięso takie jak kurczak i łosoś ma niższą zawartość tłuszczu niż mięso takie jak kotlet schabowy. W związku z tym pomogą Ci zarządzać spożyciem kalorii. Chude mięso jest również dobrym źródłem białka, które może zastąpić węglowodany, aby zmniejszyć głód i zapobiec otyłości.

Zdrowa dieta pozwoli kontrolować ciśnienie krwi

To, co jemy, wpływa na nasze ciśnienie krwi. Jeśli regularnie monitorujemy nasze ciśnienie krwi i utrzymujemy je między 90/60mmHg a 120/80mmHg, to również jesteśmy narażeni na mniejsze ryzyko rozwoju stanów zagrażających życiu. Utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca, niewydolność serca, tętniaki aorty, otępienie naczyniowe, a nawet udary i choroby nerek.

Co jeść, aby kontrolować ciśnienie krwi

Możesz kontrolować ciśnienie krwi, spożywając dietę składającą się z zielonych liści, ziół, buraków ćwikłowych i owoców. Podobnie jak żywność, która może podnieść zdrowy cholesterol i zapobiec otyłości, rośliny te są łatwe w uprawie w szklarni. Dlatego realistyczne jest zawsze włączanie ich do diety, ponieważ masz źródło bezpośrednio z podwórka.

Zielone liście

Powodem, dla którego warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak, kapusta warzywna, sałata rzymska, rukola i boćwina są dobre w kontrolowaniu ciśnienia krwi, jest to, że są bogate w potas. Mówiąc prosto, potas pomaga organizmowi wydalać sód z moczem. W rezultacie usunięcie sodu obniży ciśnienie krwi.

Niektóre składniki odżywcze, które mogą pomóc w nadciśnieniu lub wysokim ciśnieniu krwi, to również luteina i azotany. Można je znaleźć w zielonych warzywach liściastych. Luteina pomaga w zapobieganiu miażdżycy, podczas gdy spożywanie źródeł azotanów obniża ciśnienie krwi, co widać w różnych badaniach.

Zioła

Zioła i te, których zwykle używamy jako wzmacniaczy smaku, takich jak czosnek, są również korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie. Na przykład bazylia, rozmaryn, tymianek i cynamon to niektóre zioła, które mogą blokować substancje zwężające naczynia krwionośne. Jednocześnie badania wykazały, jak bazylia i lawenda obniżają ciśnienie krwi.

Czosnek to kolejny popularny środek na obniżenie ciśnienia krwi. Powodem, dla którego jest skuteczny, jest to, że promuje rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez zwiększenie wytwarzanego przez nas tlenku azotu. Czosnek jest również źródłem allicyny, która hamuje ACE obniżające ciśnienie krwi.

Czerwone buraki

Oprócz czosnku buraki czerwone pomagają również w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, ponieważ są bogate w tlenek azotu. W rzeczywistości picie soku z buraków może obniżyć ciśnienie krwi w ciągu kilku godzin od jego wypicia. Dlatego można założyć, że picie soku z buraków w sposób ciągły może znacznie kontrolować poziom ciśnienia krwi.

Wspaniałe w przypadku tej rośliny jest to, że łatwo ją uprawiać w tunelu foliowym, ponieważ zbiory zajmują tylko od 50 do 70 dni. Możesz nawet mieć całoroczną produkcję buraków. I więcej niż tylko sok, możesz je jeść jak frytki i smażyć.

Owoce

Owoce takie jak jagody, banany i arbuzy mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Na początek dobrym źródłem flawonoidów są jagody. Związki te wpływają na poziom tlenku azotu w organizmie, a niektóre jagody, takie jak borówki, są nawet bogate w antocyjany, które pomagają w funkcjonowaniu komórek wyściełających naczynia krwionośne.

Banany i arbuzy również odgrywają rolę w regulacji ciśnienia krwi w organizmie. Banany są bogate w potas, który wydziela swój wpływ na sód. Z kolei arbuzy zawierają cytrulinę, która pomaga w produkcji tlenku azotu.

Co to jest zdrowa dieta?

Zdrowa dieta to posiłek, który zapewni Twojemu organizmowi równowagę niezbędnych składników odżywczych. Pomoże Ci to uniknąć i zwalczać choroby, w tym stany takie jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i wysokie ciśnienie krwi. Ale jakie są składniki zdrowej diety?

To, co jesz codziennie, powinno składać się z różnych produktów spożywczych, które zapewnią Ci witaminy i minerały, przeciwutleniacze, węglowodany, błonnik, zdrowe tłuszcze i białko. Aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać Twój talerz, połowa talerza powinna składać się z różnych całych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktów mlecznych i różnych źródeł białka. Możesz odwiedzić Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o szklarniach, dzięki czemu zawsze możesz mieć w domu własne owoce i warzywa.

Wniosek

Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie pożywnej żywności może podnieść zdrowy cholesterol w organizmie, uniknąć otyłości i obniżyć ciśnienie krwi. Te stany prowadzą do różnych zagrażających życiu chorób, dlatego ważne jest, aby im zapobiegać i zarządzać nimi.

Poza regularnymi kontrolami i aktywnym trybem życia, upewnij się, że połowa spożywanego talerza to owoce i warzywa. Są pełne składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, kontrolować wagę i zapobiegać nadciśnieniu. Aby mieć pewność, że zawsze otrzymujesz zapas owoców i warzyw, naucz się samodzielnie je hodować w szklarni.

Uprawa tych roślin w apolytunnelis jest prosta. Musisz tylko poznać warunki, jakich wymaga każda roślina i monitorować ich stan zdrowia. Mając odpowiednią szklarnię, łatwo jest spełnić te wymagania, aby zapewnić ciągłe dostawy żywności zapobiegającej chorobom do posiłków.