Jak leczyć rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest powszechnym schorzeniem, które często objawia się ostrym/przeszywającym bólem w dowolnym miejscu wzdłuż nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ludzkim ciele, wywodzącym się z korzenia nerwu L4-S3. Nerwy wychodzą z kręgosłupa przez małe otwory zwane otworami po bokach kręgów i mogą być skompresowane, jeśli występuje zwężenie otworu, jak widać przy zwężeniu kręgosłupa. Przepuklina dysku może również powodować objawy rwy kulszowej, jeśli dysk uciska się na nerw. Gdy nerw opuści kręgosłup i przejdzie przez biodro, przechodzi pod mięśniem gruszkowatym, w dół tylnej części nogi i do stopy. Zespół Piriformis jest kolejną przyczyną bólu nerwu kulszowego, w którym napięcie tego mięśnia powoduje ucisk na nerw.

Kliniczna prezentacja rwy kulszowej

Ponieważ nerw kulszowy ma swój początek w dolnej części pleców i przemieszcza się w dół tylnej części nogi do stopy, objawy podrażnienia nerwu kulszowego mogą występować w dowolnym miejscu na tej ścieżce. Typowe oznaki i objawy to ból krzyża, ból przeszywający/przeszywający, drętwienie i/lub mrowienie, ciężkość w nodze, a czasem także osłabienie nogi. Objawy będą zawsze występować poniżej punktu podrażnienia nerwów i są zazwyczaj jednostronne. Jeśli problem pochodzi na przykład z przepukliny dysku kręgosłupa, objawy mogą występować w dowolnym miejscu wzdłuż ścieżki nerwów w dół każdej nogi.

Rwa kulszowa może być również widoczna bez żadnego bólu krzyża. W miarę nasilania się objawów (przemieszczania się dalej w dół nogi) mówi się, że nerw jest bardziej podrażniony. Podczas powrotu do zdrowia objawy powinny się scentralizować (cofnąć się w kierunku źródła podrażnienia nerwu).

Często istnieje coś, co nazywa się preferencją kierunkową, co oznacza, że ​​albo zgięcie do przodu (zgięcie) albo zgięcie do tyłu (wyprost) przez odcinek lędźwiowy kręgosłupa centralizuje objawy. Istnieje również coś, co nazywamy przesunięciem bocznym. Jeśli dana osoba ma przesunięcie, przesunięcie należy najpierw skorygować, zanim spróbuje scentralizować preferencje kierunkowe. Przesunięcie (lub listę) można zidentyfikować, patrząc na osobę, której ramiona są przesunięte na boki w obie strony, zamiast ułożone w idealnej pozycji powyżej bioder. Korekcja zmiany może być bolesna i powinna być wykonywana wyłącznie pod kierunkiem i nadzorem przeszkolonego lekarza.

Co jeszcze naśladuje ból nerwu kulszowego?

Punkt spustowy w mięśniu pośladkowym średnim (znany również jako glute med) jest często błędnie diagnozowanym winowajcą bólu, który maskuje ból nerwu kulszowego.

Punkt spustowy to nadmiernie drażliwe miejsce w tkance mięśniowej, które odtwarza ból miejscowy lub przeniesiony. Każdy mięsień ma swój własny wzorzec bólu przenoszonego. Ten ból przeniesiony wyjaśnia, dlaczego osoby doświadczające zawału serca mogą odczuwać ból w szczęce lub lewym ramieniu, ponieważ serce jest mięśniem, a te obszary są obszarami bólu przeniesionego.

Mięsień pośladkowy środkowy ma określony wzór bólu, który przemieszcza się za nogą w sposób podobny do nerwu kulszowego. Często punkty spustowe w tym mięśniu mogą maskować się jako ból nerwu kulszowego. Punkty spustowe można łatwo zwolnić za pomocą wałka piankowego, kulki zwalniającej punkt spustowy, a nawet piłki tenisowej. Równomierne ciśnienie musi być utrzymywane do momentu zwolnienia punktu wyzwalania.

Jeśli twój ból pochodzi z punktu spustowego glute med, możesz odróżnić go od radikulopatii lędźwiowej, tocząc się na kulce lub wałku i znajdując miejsce, które jest wrażliwe na glute med, ale które również odtwarza ten promieniujący ból wzdłuż boku nogi.

Innym wyróżnikiem jest to, że punkt spustowy glute med rzadko promieniuje poza kolano, podczas gdy podrażnienie nerwu kulszowego może przechodzić w dół tylnej części nogi, za kolanem, a nawet wchodzić do stopy.

Czy musisz uzyskać obraz?

W zależności od nasilenia i przewlekłości objawów rwy kulszowej, klinicysta może zalecić obrazowanie, takie jak prześwietlenie lub rezonans magnetyczny, w celu ustalenia przyczyny bólu. Testy kliniczne, takie jak test opadania lub test unoszenia prostej nogi, również są skuteczne w identyfikacji rwy kulszowej bez konieczności obrazowania.

Jeśli objawy rwy kulszowej są obserwowane bez zmian w czynności jelit lub pęcherza, znacznego i postępującego osłabienia lub wyboczenia nóg, objawów obustronnych lub nocnych potów, często leczy się je podejściem konserwatywnym. Fizjoterapia w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak leki, modyfikacja aktywności, zastrzyki lub medycyna holistyczna, może często skutecznie leczyć ostrą rwę kulszową w ciągu 4 do 6 tygodni.

Kogo dotyczy rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest powszechnie obserwowana zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w wieku powyżej 40 lat i jest bardziej prawdopodobna u osób, które siedzą przez dłuższy czas lub biorą udział w częstym podnoszeniu ciężarów. Modyfikacja aktywności i edukacja są niezbędne, aby osoby te skutecznie wyzdrowiały. Osoby, które spędzają większość dnia pracy siedząc przy biurku, zamieniają niektóre z tych godzin na biurko stojące, które pomaga przełamać napięcie związane z długotrwałym siedzeniem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Fizjoterapeuta nauczy Cię, jak prawidłowo podnosić ciężary, jakie ćwiczenia wykonywać codziennie i jak uniknąć ponownego zaostrzenia objawów nerwu kulszowego.

Podczas gdy postawa jest ważnym tematem dyskusji, jeśli chodzi o długie siedzenie, trzy nie są czymś takim jak „idealna postawa”. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wstawanie i częste poruszanie się w ciągu dnia oraz praca w kierunku ruchów, które przeciwdziałają zaokrąglonej do przodu pozycji ramion podczas siedzenia przy biurku przez cały dzień. Chociaż ważne jest, aby wstać i poruszać się, ważne jest również, aby unikać ruchów, które zaostrzają lub replikują ból nerwu kulszowego, na który się zbliżasz. Fizjoterapeuta może przeprowadzić ocenę ruchu i określić, jakie ruchy są dla Ciebie odpowiednie. Obejrzyj nasz film na temat typowych nieporozumień na temat tego, czym naprawdę jest dobra postawa.

Uczenie ciała, jak poruszać się bez bólu

Kiedy odczuwasz ból, ciało zazwyczaj przechodzi w tryb ochronny, aby uniknąć zaostrzenia bólu. Ten mechanizm ochronny może utrudnić oddzielenie bioder od pleców, co negatywnie wpływa na mobilność. Słaba ruchliwość może prowadzić do dysfunkcji ruchomości nerwów i powodować objawy rwy kulszowej. Jedną z pierwszych rzeczy, na których musimy się skupić, jest nauczenie ciała, jak poruszać się w zakresie wolnym od bólu. Dobrym sposobem na rozpoczęcie może być rozpoczęcie od delikatnego kołysania kolana, pojedynczego kolana do klatki piersiowej lub pochylenia miednicy. Ćwiczenia te należy wykonywać w zakresie wolnym od bólu, aby bezpiecznie przywrócić ruch do ciała. Obejrzyj ten film na temat złożoności bólu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ból wpływa na organizm.

Najlepsze ćwiczenia na rwę kulszową

Nerw kulszowy powinien swobodnie poruszać się po ciele, tak jak luźna koszula ślizga się po skórze, jednak podrażniona utknie i to zwiększone napięcie lub napięcie nerwu powoduje ból. Pod kierunkiem fizjoterapeuty, pacjentowi zwykle podaje się ruchy nerwowe jako ćwiczenie, które należy wykonywać często w ciągu dnia, aby zwiększyć płynność i zmniejszyć napięcie nerwowe. Dodatkowo, ćwiczenia będą podane w oparciu o preferencje kierunkowe dla ćwiczeń opartych na zgięciach lub wyprostach, a następnie ćwiczenia stabilizacyjne odcinka lędźwiowego.

Randomizowane badanie kontrolne przeprowadzone przez Jonathana Boote’a dotyczyło fizjoterapii i jej wpływu na pacjentów z rwą kulszową podczas oczekiwania na operację mikrodiscektomii. Większość uczestników stwierdziła, że ​​fizjoterapia pomogła zmniejszyć ich ból. Chociaż w badaniu wykorzystano populację, której końcowym celem była operacja mikrodiscektomii, warto wspomnieć, że rehabilitacja przed operacją była pomocna w poprawie siły, elastyczności i mobilności przed zabiegiem.

Jak wykonać poślizg nerwem kulszowym

Ruchy nerwowe zasadniczo przesuwają nerw przez jego pełny przebieg anatomiczny, aby zwiększyć ruchomość i płynność. Nerw kulszowy ma największe napięcie, gdy kręgosłup jest zaokrąglony, podbródek schowany, noga wyprostowana, a stopa wygięta do góry. Jeśli twoje objawy są umiarkowane lub ciężkie, nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać podrażnionego nerwu, dlatego ważne jest, aby unikać w pełni napiętej pozycji, dopóki objawy nie staną się bardziej znośne.

Prowadnice nerwowe można podzielić na dwie odmiany: suwak lub napinacz. Suwak przesunie nerw w swoim zasięgu bez chwili pełnego napięcia nerwu. Na przykład, siedząc na krześle lub na stole zabiegowym, będziesz miał schowany podbródek, a plecy zaokrąglone z ugiętym kolanem, gdy prostując szyję i plecy do pozycji wyprostowanej, wyprostujesz kolano i pociągniesz palce uniesione do ciebie w tym samym czasie.

Z drugiej strony napinacz nerwu kulszowego byłby wykonywany podobnie, z tym wyjątkiem, że gdy podbródek jest schowany, a kręgosłup zaokrąglony, kolano również będzie proste, a stopa zgięta. Jest to bardziej zaawansowana wersja ślizgania się nerwów i powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy objawy ustąpią do wartości wyjściowych w ciągu 10-15 sekund po wykonaniu ślizgów.

Ćwiczenie oparte na rozszerzeniu

Jeśli ból w dolnej części pleców i/lub objawy nerwu kulszowego są spowodowane wybrzuszeniem dysku i preferujesz wyprost, to warto zacząć od ćwiczeń opartych na wyprostowaniu. Aby określić, jakie są twoje preferencje kierunkowe, musisz wielokrotnie przechodzić do wyprostu, jak pokazano w moim filmie (poniżej), a jeśli twoje objawy się scentralizują, chcesz spróbować ćwiczeń z tendencją do wyprostu. Na przykład kładąc się na stole i naciskając na łokcie, trzymając biodra na stole. Ten ruch pomoże zmobilizować krążek z powrotem między kręgami i zmniejszyć ucisk na nerw. Początkowo te ćwiczenia nie trwają długo, ale należy je wykonywać co 1-2 godziny, dopóki objawy będą się poprawiać.

Ćwiczenie oparte na zginaniu

Z drugiej strony, jeśli ból w dolnej części pleców i/lub objawy nerwu kulszowego są spowodowane zwężeniem kręgosłupa, a preferujesz zgięcie w określonym kierunku, powinieneś zacząć od ćwiczeń opartych na zginaniu. Po ustaleniu, że preferujesz wydłużenie, możesz zacząć od ćwiczeń na ostry ból krzyża, które koncentrują się na otwarciu przestrzeni, aby zmniejszyć ucisk nerwów i złagodzić objawy. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń rozciągających, należy je wykonywać często w ostrej fazie urazu, o ile objawy ulegają poprawie i centralizacji.

Jakie metody mogą pomóc w bólu?

Decydowanie o cieple lub lodzie naprawdę sprowadza się do preferencji pacjenta. Chociaż lód jest zwykle używany w ostrych urazach jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, niektórzy ludzie lepiej reagują na ciepło. Z drugiej strony ciepło jest zwykle wykorzystywane do bardziej przewlekłych urazów lub jako sposób na zwiększenie elastyczności tkanek miękkich i zwiększenie przepływu krwi do obszaru.

Pistolety do masażu były ostatnio przedmiotem dyskusji w świecie zdrowienia i zostały łatwo dostępne w sprzedaży. Pistolety do masażu mogą pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i złagodzić ból nerwów poprzez uwolnienie przylegającej tkanki i umożliwienie nerwom swobodnego poruszania się. Używanie pistoletu do masażu do łagodzenia bólu nerwu kulszowego jest stosunkowo łatwe do wykonania niezależnie. Większość pistoletów do masażu to lekkie i ręczne urządzenia, których można używać bezpośrednio lub pośrednio na bolesnym obszarze. Jeśli na przykład ból promieniuje z tyłu nogi, możesz użyć pistoletu do masażu na ścięgno podkolanowe z akceptowalną intensywnością (większość pistoletów do masażu ma 2-3 różne ustawienia), aż mięsień się rozluźni i ból zmniejszy się.

Inne metody obejmują stymulację ultradźwiękową lub elektryczną (stymulacja elektroniczna), która może pomóc w zmniejszeniu bólu poprzez zakłócanie ścieżki, która wysyła sygnały bólu do mózgu. Chociaż wykazano, że ultradźwięki i E-stymulacja mają bardziej krótkoterminowe niż długoterminowe efekty, mogą być użytecznym sposobem na tymczasowe złagodzenie bólu i umożliwienie osobie wykonywania zadań potrzebnych do pracy lub codziennych czynności.

Czy potrzebujesz operacji?

Jeśli konserwatywne metody leczenia rwy kulszowej kończą się niepowodzeniem, inną opcją może być operacja. Pochodzenie rwy kulszowej, zwykle określane za pomocą obrazowania, będzie następnie decydować o tym, który zabieg chirurgiczny jest odpowiedni. Jeśli wybrzuszenie lub przepuklina krążka uderza w korzeń nerwu, dyskektomia może być najlepszą opcją, w której usuwa się część krążka powodującą ucisk. Jeśli źródłem bólu jest zwężenie, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie laminektomia lub foraminotomia, ponieważ zwiększy ona przestrzeń dla przemieszczania się nerwu i wyeliminuje ucisk nerwu.

Czasami wykonywana jest więcej niż jedna interwencja chirurgiczna w tym samym czasie. Według dr Stephena Hochschulera można nie tylko łączyć wiele zabiegów, gdy uzna się to za stosowne, ale także w razie potrzeby łączyć operacje kręgosłupa z usuwaniem więzadeł przerostowych lub osteofitów.

Niezależnie od tego, czy operacja okaże się ścieżką do wyzdrowienia, rehabilitacja i trening przeprowadzone przed operacją pomogą zmniejszyć ból pooperacyjny i przyspieszą powrót do zdrowia. Termin prehab jest często używany do opisania zapobiegania urazom i/lub rehabilitacji przed operacją. Rehabilitacja przed operacją pomaga w reedukacji nerwowo-mięśniowej, aby zapewnić, że dana osoba może zaangażować mięśnie zaangażowane w ruch i stabilność.

Jak długo trwa powrót do zdrowia po operacji?

Powrót do zdrowia po operacji jest wyjątkowy. W zależności od nasilenia bólu, czasu trwania objawów, chorób współistniejących i rodzaju operacji powrót do zdrowia może trwać od 4 tygodni do 4 miesięcy. Najważniejszą częścią powrotu do zdrowia jest przestrzeganie programu dostarczonego przez zespół lekarzy i fizjoterapeutę, który będzie monitorował powrót do zdrowia i upewniał się, że wszystko postępuje zgodnie z oczekiwaniami.