Naprawa uszkodzonej przez wodę podłogi w łazience – 5 prostych kroków

Trzeba wiedzieć, jak naprawić uszkodzoną przez wodę podłogę w łazience na wypadek, gdyby coś się stało. Wystarczy usunąć płytki i wymienić je na nowe.

Jednak każda sytuacja jest inna. Zanim zrobisz cokolwiek na stałe, musisz najpierw ocenić problem. Możesz to zrobić, sprawdzając uszkodzony obszar, rodzaj podłogi, którą miałeś i jak zła jest sytuacja.

Naprawa uszkodzonej przez wodę podłogi w łazience – 5 prostych kroków

Czytaj dalej, gdy przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat naprawy uszkodzonej przez wodę podłogi w łazience i dowiedz się, czy jest ona objęta Twoim ubezpieczeniem!

Jakie są oznaki zepsutej podłogi w łazience

Nierówna lub miękka podłoga

Nierówna podłoga ma miejsce, gdy na podłożu występuje nadmiar wilgoci. Może to powodować nierównowagę i chybotanie podczas chodzenia po uszkodzonej powierzchni. Podłogi z twardego drewna to rodzaj podłogi podatnej na uszkodzenia powodowane przez wodę.

Zatęchły zapach w całym pomieszczeniu

Inną oznaką uszkodzenia podłogi w łazience jest nietypowy zapach w całym pomieszczeniu, zwłaszcza gdy kucasz. Ten zapach jest często wytwarzany przez inwazję pleśni. Dzieje się tak, gdy na Twoim podłożu znajduje się niewykryta wilgoć.

Luki w płytkach łazienkowych

Kiedy czujesz, że Twoje kafelki wyginają się pod Twoim krokiem, jest to oznaką zepsutej podłogi w łazience. Ten ruch może spowodować przerwy w płytkach łazienkowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie potknięcia się, co może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli masz w pobliżu dzieci.

Łatwe kroki przy naprawie uszkodzonej przez wodę podłogi w łazience

Krok 1. Przygotuj cały niezbędny sprzęt

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, starannie przygotuj wszystkie narzędzia potrzebne do naprawy podłogi w łazience. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia w zasięgu ręki, aby łatwiej wykonać swoją pracę. Najlepiej byłoby nosić odzież ochronną, taką jak buty, rękawiczki i maskę na twarz.

Podłogi w łazience uszkodzone przez wodę najprawdopodobniej będą miały pod spodem pleśń. Wdychanie zarodników pleśni może powodować problemy z oddychaniem, reakcje alergiczne lub wysypki skórne.

Krok 2. Sprawdź obszar 

Po zorganizowaniu wszystkich narzędzi idź na podłogę w łazience i obejrzyj obszar. Szukaj miejsca o nierównej podłodze i najgłębszej wodzie. Jeśli dotknięty obszar nie wyschł trochę w ciągu 1 do 2 dni od początku, można bezpiecznie założyć, że pod spodem jest pleśń.

Powinieneś także przyjrzeć się kolorowi wyciekającej wody. Jeśli jest w większości czysta, może to być czysta woda. Im ciemniejsza woda, tym brudniejsza.

Krok 3. Usuń uszkodzony materiał

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed samą podłogą, jest odcięcie głównego zaworu wody, aby zapobiec dalszemu wyciekowi do pomieszczenia. Następnie odłącz toaletę, ponieważ może przeszkadzać. Jeśli masz szafki, które dotykają podłogi, również chcesz je usunąć.

Następnie zdejmij podłogę i inne uszkodzone materiały, które wymagają naprawy. Do wykręcania elementów złącznych i wkrętów użyj pręta do podważania. Powinieneś również szybko pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i starać się jak najlepiej wyczyścić miejsce pracy.

Krok 4. Napraw podłoże i płytę gipsowo-kartonową

Gdy cała powierzchnia jest już wyschnięta, nadszedł czas na zainstalowanie nowego podłoża i konstrukcji wsporczej. Dokładne pomiary można znaleźć na swoim starym podłożu. Jeśli masz drewniane podłoże, najlepiej wymienić je na nowe, zamiast je naprawiać.

Powinieneś również sprawdzić płytę gipsowo-kartonową i sprawdzić, czy na spodzie podłogi nie ma żadnych uszkodzeń. Załataj dotknięty obszar i zeszlifuj go tak, aby był równy otaczającej ścianie.

Krok 5. Zakończ

Gdy wszystko będzie ładne i eleganckie, zakończ ponownie przymocowując toaletę, szafki i płytki łazienkowe. Upewnij się, że wszystko jest suche przed uszczelnieniem, aby zapobiec powtórzeniu się czegoś takiego.

Jeśli pojawi się pleśń, wymieszaj roztwór 50/50 wody i octu, a następnie spryskaj powierzchnię. Odczekaj 30 minut do godziny przed spłukaniem obszaru.

Czy jest to objęte ubezpieczeniem domu?

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje podłogi uszkodzone przez wodę są objęte ochroną ubezpieczeniową, odpowiedź zależy od tego, w jaki sposób ją zdobyłeś. Twoja firma ubezpieczeniowa może pokryć szkody w sytuacjach losowych. Jednak tak się nie stanie, jeśli okaże się, że szkoda wynika z zaniedbania.

Według Instytutu Informacji Ubezpieczeniowej zniszczone nieruchomości z powodu zalania należą do najdroższych katastrof, jakich może doświadczyć Twój dom. Dlatego ważne jest, aby ponownie przeczytać i zrozumieć swoje polisy ubezpieczeniowe, aby poznać swoje prawa finansowe. Możesz również wynająć prawnika, który pomoże Ci z roszczeniami ubezpieczeniowymi.

Wniosek

Ucząc się, jak naprawić uszkodzoną przez wodę podłogę w łazience, ważne jest, aby wiedzieć, jak się chronić, gdy jesteś przy niej. Noś niezbędny sprzęt ochronny, taki jak rękawiczki i maska ​​na twarz, zwłaszcza jeśli podejrzewasz pleśń pod podłogą. Inwazja pleśni może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeśli jest narażona na dłuższy czas.

Pamiętaj, że jeśli czujesz, że problem jest zbyt poważny, nie zaszkodzi zadzwonić do ekspertów, aby zrobili to za Ciebie! Czasami kolejną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wezwanie pomocy, zamiast wyrządzić więcej szkód, próbując to naprawić.