Jak przywrócić zniszczone przez wodę drewno w 5 prostych krokach

Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że możesz uratować strukturę uszkodzoną przez wodę, ucząc się prawidłowego przywracania drewna uszkodzonego przez wodę. W rzeczywistości szkody spowodowane przez wodę są częstym problemem w gospodarstwie domowym, które przez większość czasu, jeśli nie zawsze, jest objęte ochroną ubezpieczeniową.

Ponieważ istnieje wiele sposobów na uratowanie uszkodzonych obszarów lub elementów, istnieje również kilka środków ostrożności, które należy podjąć, jeśli samodzielnie wykonujesz naprawy. Oczekuje się również, że najpierw wykryjesz objawy uszkodzenia drewna przez wodę. Im wcześniej je zauważysz i zaadresujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że zdołasz zidentyfikować najbardziej odpowiednie i najmniej kosztowne środki zaradcze.

Jak przywrócić zniszczone przez wodę drewno w 5 prostych krokach

Takie oznaki, że Twoje drewniane meble, podłoga lub ściana zostały zaatakowane przez wodę, obejmują zmiany kształtu i tekstury, przebarwienia lub plamy oraz rozwój pleśni. Chociaż możemy nie wymienić wszystkich znaków, łatwo można zauważyć upośledzenie, zwracając uwagę na wygląd mebla.

W zależności od rodzaju drewna, z którego wykonane są Twoje meble lub inne elementy konstrukcyjne, widoczne skutki zalania mogą różnić się w zależności od tego. Środki zaradcze różnią się również w radzeniu sobie z różnymi rodzajami uszkodzeń spowodowanych przez wodę, które złapało twoje drewno.

W tym artykule opisano kroki i techniki, które możesz zastosować, aby poradzić sobie z drewnem uszkodzonym przez wodę i go oszczędzać.

5 kroków w naprawie drewna uszkodzonego przez wodę

Mamy sposoby na naprawienie uszkodzonego przez wodę drewna w 5 prostych krokach naprawczych!

Krok 1. „Rozwiąż problemy” i rozwiąż je

Zanim wskoczysz do naprawy, najpierw zechcesz poznać główną przyczynę zalania. Sprawcą może być powódź w pomieszczeniach lub sporadyczne zalanie.

Wyciek wody z cieknącego kranu, awaria pompy zlewu, zatrzymanie się odpływu, a nawet wadliwe urządzenie gospodarstwa domowego powoduje uszkodzenie konstrukcji drewnianych. W przypadkach, gdy powódź burzowa spowodowała uszkodzenie drewna, jest najmniej prawdopodobne, że naprawa będzie znacznie łatwiejsza.

Krok 2. Zlokalizuj i odłącz lub przesuń dotknięty element

Po zidentyfikowaniu źródła nadszedł czas, aby wybrać i oddzielić obszar lub część wymagającą naprawy. W przypadku mebli drewnianych wytrzyj wilgoć, która do nich wniknie, aby przygotować je do wyschnięcia. W przypadku drobnych uszkodzeń zewnętrznych ostrożnie wytnij obszar i przygotuj się do wyniesienia ich na zewnątrz.

Krok 3. Wyczyść i nasłonecznij lub wysusz na powietrzu

Wyczyść wszelkie pleśni za pomocą mieszanki wybielacza i niewielkiej ilości wody. Następnie pozostaw kawałek drewna do wyschnięcia na zewnątrz na słońcu, aby usunąć nadmiar wilgoci. Możesz również użyć innej wentylacji, takiej jak wentylatory plug-in, aby pomóc w suszeniu, szczególnie podczas wilgotnej pogody.

Krok 4. Zidentyfikuj i zastosuj najbardziej odpowiedni proces przywracania

Meble drewniane najczęściej można naprawić we własnym zakresie. Jednocześnie niektóre uszkodzenia ścian, podłóg i podłóg pozostawione ekspertom do naprawy pozostawia się ekspertom.

Wypełnianie i papier ścierny

W przypadku niewielkich uszkodzeń, wszelkie ubytki wypełnić szpachlą do drewna zmieszaną z utwardzaczem, a następnie po wyschnięciu szpachli wyrównać powierzchnię papierem ściernym.

Wymiana części

Najlepszym lekarstwem na znaczne uszkodzenia spowodowane wodą, np. na podłodze, jest wymiana uszkodzonych desek podłogowych. Naturalnie usuń spróchniałe drewno i wpleć nowe zamiast utwardzać je piaskowaniem. Upewnij się jednak, że beton jest suchy przed położeniem nowej podłogi, aby zapobiec ponownej aktywacji pleśni.

Poszukuję specjalistów od naprawy podłóg

Chociaż niektóre znaczące uzupełnienia mogą być „zrób to sam”, nadal istnieją naprawy, które należy pozostawić ekspertom. W przypadkach takich jak uszkodzenie listew przypodłogowych najlepiej wezwać specjalistę od napraw.

Krok 5. Obszar powierzchni

Po zastosowaniu najlepszego środka zaradczego przystąp do ponownego montażu i renowacji obszaru lub mebla. W przypadku elementów naprawionych szpachlówką i szlifierką należy ponownie połączyć spoiny za pomocą kleju do drewna. Następnie za pomocą pędzla nałóż na nią warstwy wodoodpornego lakieru.

W celu wymiany posadzki rozprowadź na morskiej powłoce poliuretanowej (którą możesz pozostawić na rękach wykonawcy). Wreszcie możesz iść! Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować uszkodzone przez wodę drewno, poniżej znajduje się przewodnik, jak to zrobić.

Jak naprawić uszkodzenia spowodowane wodą na stoliku do kawy

Być może rozlałeś napój na swój drewniany stolik do kawy i martwisz się, czy pozostawi na nim trwały ślad. Jednak te plamy są faktycznie usuwalne.

Używając jednej z poniższych mieszanin, wetrzyj ją w poplamioną powierzchnię miękką szmatką lub cienką wełną stalową:

  • Soda oczyszczona i pasta wodna
  • Roztwór oliwy z oliwek i octu
  • Nieżelowa pasta do zębów
  • Olej do wykończenia mebli

Czy mogę odmalować drewno uszkodzone przez wodę?

Odpowiedź brzmi tak. Po usunięciu problemu z wilgocią za pomocą środków wymienionych powyżej, kup farbę bezołowiową, jeśli zdecydujesz się malować samodzielnie.

Eksperci zalecają stosowanie podkładu na bazie oleju jako warstwy bazowej i lateksu lub warstwy o niskim połysku z mocnym wykończeniem warstwy nawierzchniowej. Upewnij się, że drewno jest całkowicie suche przed użyciem farb.

Wniosek

Chociaż sposoby przywracania drewna uszkodzonego przez wodę są dość proste, nic nie przebije korzyści wynikających z zapobiegania uszkodzeniom. Możesz również zaoszczędzić więcej pieniędzy, jeśli regularnie sprawdzasz drewniane konstrukcje domu i wszelkie możliwe źródła wycieku wody.