Jak odmalować uszkodzoną przez wodę ścianę w 8 prostych krokach DIY?

Pęknięta farba i inne problemy ze ścianami spowodowane wilgocią nie są atrakcyjne, więc najlepiej byłoby nauczyć się przemalowywać ścianę uszkodzoną przez wodę. Na szczęście nie jest to takie trudne, więc praktycznie możesz to zrobić bez pomocy profesjonalisty, o ile wykonasz odpowiednie kroki.

Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, przygotowaliśmy krótki poradnik, który możesz sprawdzić, aby pozbyć się tego konkretnego bałaganu.

Jak odmalować uszkodzoną przez wodę ścianę w 8 prostych krokach DIY?

Co powoduje uszkodzenie ścian przez wodę

Kilka czynników może spowodować uszkodzenie ścian przez wodę bez Twojej wiedzy. Jeśli problem nie zostanie natychmiast rozwiązany, może prowadzić do pleśni, pęknięć, przebarwień lakieru i nie tylko. Oto rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chodzi o możliwość uszkodzenia związanego z wodą:

Burze

Klęski żywiołowe, takie jak huragany i burze, mogą nie zawsze być tak poważne, ale w niektórych przypadkach mogą zniszczyć Twoją własność. Ulewne deszcze i silne wiatry mogą zniszczyć części dachów, rynny i odpływy. Wody, które w jakiś sposób znalazły sposób, aby wpełznąć w szczeliny, mogą w końcu dotrzeć do twoich ścian i spowodować uszkodzenia.

Przeciekające rury

Woda z przeciekających rur za ścianami może odstraszać powierzchnię i powodować przebarwienia oraz bulgotanie farby. Może również sprzyjać pleśni i grzybom, które mogą być toksyczne i niebezpieczne, szczególnie dla osób z astmą i innymi problemami z płucami.

Kondensacja prądu przemiennego

Systemy klimatyzacji wytwarzają kondensację, a odpływy są specjalnie zaprojektowane, aby pomieścić kapanie z domu. Jeśli jednak te odpływy zostaną uszkodzone, kondensat może przeciekać między ścianami i podłogami.

Zablokowane odpływy

Odpływy mogą czasami gromadzić brud z tłuszczu, brudu i ciał obcych, które spadają ze zlewu kuchennego, wanny i umywalki łazienkowej. Zablokowane odpływy mogą spowodować zalanie wnętrza domu i ostatecznie dotrzeć do ścian.

Niektóre szkody związane z wodą są objęte ochroną ubezpieczeniową, o ile jest to zdarzenie przypadkowe. Większość firm ubezpieczeniowych nie uwzględnia innych sytuacji, które nie są tak nagłe. Zawsze możesz poprosić swojego prawnika o pomoc, aby dowiedzieć się więcej o tego rodzaju sprawach.

Oznaki ścian uszkodzonych przez wodę

Na szczęście można łatwo rozpoznać uszkodzenia spowodowane przez wodę, zwracając uwagę na jej oznaki. Oto trzy najlepsze, które możesz zobaczyć, jeśli doświadczasz wspomnianego problemu:

1. Zmiękczona płyta gipsowo-kartonowa

Zmiękczone płyty gipsowo-kartonowe spowodowane uszkodzeniem przez wodę nie zawsze są najłatwiejsze do zauważenia. Odsłonięta część może wyglądać normalnie, podczas gdy druga strona może być już nasączona wodą.

Aby to sprawdzić, możesz nacisnąć płytę gipsowo-kartonową, a jeśli się zapadnie, mogą kryć się za nią niewidoczne problemy. Jeśli zostanie zignorowana, może pielęgnować pleśń i wydzielać gnijący zapach, drażniący i ogólnie nieprzyjemny.

2. Pęcherze/bulgotanie farby

Bulgotanie farby jest wynikiem zbyt dużej ilości ciepła lub wilgoci w ścianach. Farba może gromadzić wodę wewnątrz i rozciągać farbę, tworząc wygląd przypominający bąbelki. Przebijanie ich jest w porządku, ale mogą powodować bałagan i kapanie na wszystkich ścianach, jeśli jest za dużo wody.

Możesz zadzwonić do specjalisty, który pomoże ci w zaistniałej sytuacji. Jeśli chcesz zrobić to sam, zawsze możesz skorzystać z przewodnika, który udostępniliśmy w dalszej części tego artykułu.

3. Przebarwienia

Przebarwienia lakieru są najczęstszym skutkiem uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Mogą pojawiać się w postaci smug, plam i wzorów w zależności od miejsca gromadzenia się wilgoci i wody.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotnym problemem, ale w większości przypadków tył ściany ma większe uszkodzenia. Upewnij się również, że sprawdziłeś drugą stronę, aby zobaczyć, czy istnieją poważniejsze problemy, które musisz naprawić.

Odmalowywanie ścian uszkodzonych przez wodę

Aby naprawić farbę na uszkodzonych przez wodę ścianach, możesz wykonać te proste kroki od początku do końca.

Krok 1. Najpierw oczyść ściany, które zamierzasz pomalować. Używając wody i roztworu czyszczącego, wytrzyj obszar dużą gąbką.

Pamiętaj, aby go odkurzyć przed nałożeniem mieszanki. W razie potrzeby zakryj całą ścianę od góry do dołu. Po wysuszeniu powierzchni.

Krok 2. Możesz użyć świateł, aby podkreślić wady na ścianach. Jeśli planujesz pomalować tylko niewielką część powierzchni, możesz użyć taśmy do oznaczenia obszaru.

Krok 3. Usuń łuszczące się farby, bąbelki i łuszczenie za pomocą skrobaka. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że obszar jest czystym płótnem.

Krok 4. Użyj spoiwa do uszczelniania, aby przygotować powierzchnię. Ta powłoka na bazie oleju działa jak klej, a także zapobiega przedostawaniu się wody do ściany. Poczekaj, aż spoiwo wyschnie przez co najmniej godzinę przed kontynuowaniem.

Krok 5. Aby powierzchnia była gładka, nałóż szpachlówkę i odczekaj dzień, aż całkowicie wyschnie.

Krok 6. Przeszlifuj obszar, aby usunąć nierówności i nierówne warstwy. Rób to, aż będzie gładkie.

Krok 7. Aby przygotować ścianę do malowania, użyj podkładu na bazie wody na obszarze. Sprawia, że ​​farba dobrze przylega do powierzchni i zapobiega powstawaniu w przyszłości uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Krok 8. Gdy ściana jest gotowa, możesz teraz nałożyć farbę w dowolnym kolorze. Najlepiej używać farb na bazie wody, ponieważ po całkowitym wyschnięciu stają się wodoodporne. Możesz również użyć lakieru nawierzchniowego, aby zablokować farbę.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak odmalować zniszczoną przez wodę ścianę, byłoby to jedno mniej od twoich zmartwień. Upewnij się, że sprawdzasz je po każdej burzy i jeśli w twoim domu są przypadki przecieków.

Nawet jeśli tylko niewielka część twojej płyty gipsowo-kartonowej jest przemoczona, może to ostatecznie doprowadzić do poważniejszych problemów. Najlepiej zająć się tym już teraz, niż czekać, aż stanie się to niepokojące.