Nauka naprawy uszkodzonego przez wodę tynku ściennego pozwoli Ci rozwiązać problemy bez profesjonalnej pomocy. Aby naprawić uszkodzony tynk ścienny, należy najpierw ocenić uszkodzenia, ustalić źródło uszkodzenia, usunąć stary tynk i nałożyć masę szpachlową do naprawy pęknięć.
Proces jest na tyle prosty, że mogą to zrobić początkujący. Jednak zanim podejmiesz się tego zadania, powinieneś najpierw wyposażyć się w odpowiednią wiedzę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo naprawić uszkodzony tynk ścienny!
Table of Contents
Dlaczego należy naprawiać uszkodzony tynk ścienny?
Od lat budowniczowie i właściciele domów wybierają ściany gipsowe ze względu na ich właściwości dźwiękoszczelne i izolacyjne, a także wysokiej klasy wygląd, jaki zapewnia. Ściany gipsowe mogą od czasu do czasu zachlapać wodą, ale są od słabej do stałej wilgoci.
Ciągłe zamoczenie tynku pozwoli wodzie przeniknąć do wnętrza ściany, uszkadzając drewno i inne znajdujące się za nim struktury. Gdy wnętrze tynku ulegnie uszkodzeniu, możesz potrzebować bardziej rozległych napraw. Nawet jeśli wilgoć nie dotrze do wnętrza ściany, nadal będzie przyczyniać się do rozwoju pleśni i innych zagrożeń dla zdrowia.
Jak naprawić tynk zniszczony wodą
Do naprawy ściany gipsowej potrzebna jest masa szpachlowa, szpachelka i szpachelka. Powinieneś także nosić sprzęt ochronny, taki jak rękawiczki, okulary i maski.
Krok 1. Oceń szkody
Pierwszym etapem naprawy uszkodzonego przez wodę tynku jest określenie stopnia uszkodzenia. Zwykle wystarczy oględziny, aby zobaczyć wszystkie ślady uszkodzonego tynku.
Najlepiej byłoby, gdybyś szukał oznak uszkodzeń spowodowanych przez wodę, takich jak łuszcząca się farba, zacieki od żółtej do brązowej, zacieki i łuszczący się tynk oraz, w najgorszym przypadku, pleśń. Jeśli uszkodzenie dotyczy tylko tynku, możesz samodzielnie naprawić uszkodzenie. Jeśli jednak uważasz, że uszkodzenie obejmuje elementy metalowe i fundamenty Twojego domu, najlepiej skontaktuj się z profesjonalistami.
Krok 2. Napraw źródło zalania
Zanim przystąpisz do mocowania tynku, powinieneś najpierw ustalić, co spowodowało uszkodzenie przez wodę. Uszkodzenie może wynikać z nieszczelnych lub pękniętych rur lub urządzeń korzystających z wody, takich jak zmywarka.
Większość polis ubezpieczeniowych obejmuje naprawę przypadkowych uszkodzeń spowodowanych przez wodę, więc nie wahaj się poprosić o profesjonalną instalację hydrauliczną, jeśli masz ubezpieczenie. Możesz jednak zdecydować się na samodzielne wykonanie prostych napraw rur.
Krok 3. Usuwanie uszkodzonego tynku
Teraz, gdy już uporałeś się z przyczyną zalania, możesz przystąpić do pracy nad tynkiem. Zacznij od usunięcia wszystkich miękkich i łuszczących się części tynku, w tym zniszczonej łaty, za pomocą szpachli.
Szturchaj i wbijaj się w tynk, aż znajdziesz nieuszkodzone miejsca. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie uszkodzenia przed przejściem do następnego kroku.
Krok 4. Oczyść i uszczelnij uszkodzenia
Teraz, gdy wszystkie uszkodzenia zniknęły, możesz wyczyścić obszar za pomocą nylonowej szczotki. Możesz również użyć odkurzacza, aby pozbyć się kurzu z okolicy.
Za pomocą czystej wody i szmatki przetrzyj ścianę tynku, aby usunąć osady wapienne, które mogłyby utrudniać przyczepność nowego tynku. Następnie pozostaw ścianę na kilka godzin do wyschnięcia.
Po wyschnięciu nałóż podkład i uszczelniacz na bazie oleju lub szybkoschnący, aby zablokować wszelkie zanieczyszczenia. Aby nowy tynk dobrze się przykleił, konieczne jest zastosowanie podkładu.
Krok 5. Naprawa tynku
Teraz, gdy ściana jest czysta, sucha i zagruntowana, możesz rozpocząć jej naprawę. W przypadku płytkich obszarów można nałożyć kilka cienkich warstw masy szpachlowej za pomocą noża do fug.
Usunąć nadmiar za pomocą równoległych pociągnięć. Powinieneś nakładać go tak równomiernie, jak to możliwe, aby uniknąć niepotrzebnego szlifowania po wyschnięciu.
W przypadku dużych powierzchni można użyć cienkiego kawałka płyty do nałożenia masy szpachlowej. Umieść masę szpachlową na miejscu i przeciągnij ją w poprzek, aby ją wygładzić. Pozostaw masę do związania i wyschnięcia.
Po związaniu masy szpachlowej powierzchnię można przeszlifować papierem ściernym o średniej ziarnistości. Wyszczotkować i wytrzeć pył szlifierski wilgotną szmatką.
Gdy powierzchnia jest czysta i sucha, nałóż lżejszą, cieńszą warstwę masy szpachlowej. Ponownie zgarnij nadmiar, ale tym razem kierunek powinien być prostopadły do poprzedniej powłoki. Nałożyć tyle warstw, ile potrzeba, stale zgarniając nadmiar w kierunku prostopadłym do ostatniej warstwy.
Gdy związek wyschnie, przeszlifuj obszar papierem ściernym o ziarnistości 120, aż dopasuje się do nieuszkodzonych części ściany. Wytrzyj wilgotną szmatką, aby usunąć cały kurz.
Krok 6. Ostatnie poprawki
Teraz, gdy tynk jest już utwardzony i równy, pozostaje tylko podkład. Nałożenie podkładu jest niezbędne, aby chronić obszar przed wszelkimi przyszłymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Po wyschnięciu podkładu można pomalować naprawiany obszar na ten sam kolor co otaczające ściany.
Wniosek
Umiejętność naprawy uszkodzonego przez wodę tynku ściennego pozwoli na wykonanie napraw w domu po niższej cenie. Dzięki prostej ocenie, usunięciu i naprawie możesz szybko naprawić uszkodzony tynk ścienny. Jeśli jednak uszkodzenie jest rozległe, zawsze należy skonsultować się z profesjonalistami.