Jak naprawić samochód uszkodzony przez wodę: łatwy przewodnik po naprawach w 5 krokach

Czy szukasz „jak naprawić samochód uszkodzony przez wodę?” Czy Twój pojazd został niedawno uszkodzony w Twoim mieście w wyniku powodzi, czy też Twój samochód został niedawno uszkodzony przez wodę, która nie była spowodowana przez powódź?

W każdym razie należy zdawać sobie sprawę z dalszych środków, które należy podjąć w swoim pojeździe. Jeśli chcesz zachować swój pojazd uszkodzony przez wodę, powinieneś również pamiętać o kosztach naprawy zalanego samochodu i być przygotowanym na jego opłacenie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zalanych samochodach i czy Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje koszty naprawy.

Jak naprawić samochód uszkodzony przez wodę: łatwy przewodnik po naprawach w 5 krokach

Co to jest samochód uszkodzony przez wodę?

Za kilka minut porozmawiamy o naprawie i ubezpieczeniu zalanych samochodów oraz o tym, czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Po pierwsze, chcemy upewnić się, że rozumiesz, o czym mówimy, kiedy zajmujemy się zalanymi samochodami.

Zalane samochody, jak sama nazwa wskazuje, to pojazdy, które zostały w jakiś sposób zalane. Powódź może przybierać różne formy (do których przejdziemy za chwilę). Z drugiej strony zalany samochód to każdy pojazd, który w dowolnym momencie nabrał wody.

W rzadkich przypadkach woda może podnieść się na tyle wysoko, aby umożliwić wejście do samochodu. W niektórych przypadkach pojazd mógł być całkowicie zanurzony pod wodą.


Nieekonomiczna naprawa samochodów uszkodzonych przez wodę

Kiedy uderza sztorm lub powódź rzeki, samochody mogą utknąć na kilka dni lub tygodni, ponieważ woda wszystko nasyca. W rezultacie wnętrze, elektronika i silnik Twojego pojazdu mogą zostać poważnie uszkodzone.

Największe szkody w samochodach są powodowane przez zalanie słoną wodą, nawet jeśli jest to tylko niewielkie. Niektórzy eksperci uważają, że nowoczesny samochód zalany słoną wodą jest nie do naprawienia na żadnym poziomie. Powinieneś unikać napraw samochodów słonowodnych lub długotrwale zalanych, chyba że chcesz je całkowicie odbudować.

Ekonomiczna naprawa samochodów uszkodzonych przez wodę

Wielkość powodzi, rodzaj wody, głębokość i czas zanurzenia mają wpływ na możliwości odbudowy. Ponieważ słodka woda jest mniej korozyjna niż słona, możesz przywrócić samochód, który zalała rzeka.

Naprawa samochodu uszkodzonego przez wodę

Krok 1. Jeśli silnik został zalany, nie próbuj go uruchamiać. Silnik z blokadą wodną szybko się zniszczy, jeśli nawet się uruchomi.

Woda dostała się do skrzyni korbowej, jeśli poziom oleju był zbyt wysoki, ponieważ olej unosi się na wodzie, co czyni go nieskutecznym jako smar. Aby usunąć wodę z cylindrów, wyjmij świece zapłonowe i ręcznie przekręć silnik.

Sprężone powietrze jest wdmuchiwane do otworów świecy zapłonowej, a wlot jest również korzystny. Upewnij się, że olej został spuszczony, a filtr oleju wymieniony.

Krok 2. Sprawdź poziomy płynu przekładniowego oraz skrzyni rozdzielczej i mechanizmów różnicowych, ponieważ one również mogły być zalane. W wodzie tarcze i taśmy automatycznej skrzyni biegów rozwarstwiają się.

Brak smarowania może zniszczyć synchronizatory ręcznej skrzyni biegów, a mokre sprzęgło może zardzewieć koło zamachowe. Może złagodzić problemy ze skrzynią biegów poprzez spuszczenie i wymianę wszystkich płynów, a sprzęgło może się zwolnić, gdy silnik osiągnie temperaturę roboczą.

Krok 3. Zwróć szczególną uwagę na systemy bezpieczeństwa, takie jak płyn hamulcowy zanieczyszczony wodą lub płyn do wspomagania kierownicy zanieczyszczony wodą. Na przykład zamoczony płyn hamulcowy może wyparować, powodując zmniejszenie siły hamowania.

Należy przepłukać układy hamulcowe i wspomaganie kierownicy. Klocki i szczęki hamulcowe mogą powodować korozję wirników i bębnów, chociaż poruszanie się samochodem może pomóc je poluzować.

Krok 4. Zdjąć siedzenia, dywaniki i izolację z samochodu, aby odpowiednio go wysuszyć. Zostaw samochód na zewnątrz w słoneczny dzień z otwartymi drzwiami i oknami.

Upewnij się, że wszystko jest na słońcu – w tym bagażnik. Odłącz wszystkie złącza elektryczne i użyj suszarki do włosów lub opalarki, aby je wysuszyć.

Krok 5. Będzie to zależeć głównie od zasięgu powodzi, może być konieczne opróżnienie zbiornika paliwa, aby uniknąć zanieczyszczenia.

Czy ubezpieczenie samochodu pokryje koszty naprawy uszkodzonego przez wodę samochodu?

Jedną z innych rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy Twój samochód został zalany, jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem samochodowym i omówienie z prawnikiem, aby ustalić, czy szkody powodziowe są objęte ubezpieczeniem.

Szkody spowodowane zalaniem mogą, ale nie muszą być pokryte przez przewoźnika ubezpieczeniowego, w zależności od rodzaju posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Kiedy zadzwonisz, aby złożyć wniosek, będą mogli powiedzieć Ci, czy masz ubezpieczenie.

Po sprawdzeniu pojazdu, Twój ubezpieczyciel samochodowy będzie w stanie powiedzieć Ci, czy zapłaci za jego naprawę. Firmy ubezpieczeniowe często natychmiast sumują samochody, które zostały zalane.

Wniosek 

Naprawianie szkód powodziowych jest generalnie ryzykowne. Czas jest najważniejszy; wysuszenie samochodu tak szybko, jak to możliwe, da ci największą szansę na jego wskrzeszenie. Nie każdy ma umiejętność naprawy uszkodzonego przez wodę samochodu, więc jeśli masz trudności, skontaktuj się z profesjonalistą zajmującym się naprawą samochodów.