Jak naprawić podłogę laminowaną uszkodzoną przez wodę: 4 proste kroki

Samodzielna nauka naprawy uszkodzonych przez wodę podłóg laminowanych może być opłacalnym sposobem na uratowanie pięknych podłóg. Naprawa uszkodzeń jest prosta i polega na ocenie uszkodzeń, usunięciu uszkodzonych paneli podłogowych laminowanych i wymianie ich na nowe.

W przypadku rozległych uszkodzeń potrzebna będzie fachowa pomoc. Jeśli jednak uważasz, że podołasz zadaniu, powinieneś wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, aby to zrobić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naprawić podłogę laminowaną uszkodzoną przez wodę!

Jak naprawić podłogę laminowaną uszkodzoną przez wodę: 4 proste kroki

Dlaczego ważne jest naprawianie podłóg laminowanych uszkodzonych przez wodę?

Podłogi laminowane są powszechnym wyborem dla większości właścicieli domów, ponieważ nadają domowi bardziej nowoczesny charakter. Podłogi laminowane rozszerzają się i kurczą w zależności od otoczenia, dlatego nie są zalecane do pomieszczeń o stałych wahaniach wilgotności, takich jak pralnia.

Chociaż podłogi laminowane wytrzymują zwykłe wycieki, drewniane części deski nie są w stanie wytrzymać stałej wilgoci. Stała ekspozycja na wodę spowoduje jej bulgotanie, kubki, zginanie i pękanie. Podłogi te nie tylko będą wyglądać ohydnie, ale mogą również stanowić zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Ignorując uszkodzenia spowodowane wodą, może rozprzestrzenić się na inne deski, a w końcu może być konieczna wymiana całej podłogi. Wygięta podłoga laminowana może również stwarzać ryzyko potknięcia się i upadku. Ponadto woda i wilgoć gromadząca się pod podłogą może sprzyjać rozwojowi pleśni i pleśni, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jak naprawić uszkodzoną podłogę laminowaną

Aby naprawić podłogi laminowane, będziesz potrzebować sprzętu ochronnego, takiego jak okulary ochronne, rękawice i maski. Potrzebna będzie również taśma miernicza, klej do podłóg, rozpuszczalniki do czyszczenia, nóż uniwersalny i zamienne panele podłogowe z laminatu.

Krok 1. Znalezienie przyczyny uszkodzenia

Znalezienie przyczyny zalania jest prawdopodobnie najważniejszą częścią tej próby. Naprawa podłóg bez naprawy przyczyny uszkodzenia tylko pogorszy sytuację. Zwykle uszkodzenia podłóg laminowanych są spowodowane nieszczelnością.

Najlepiej byłoby, gdybyś zaczął od sprawdzenia urządzeń w pobliżu uszkodzonego obszaru podłogi laminowanej. Szkody wodne mogą być spowodowane wyciekami z pralek, zmywarek i innych urządzeń. Jeśli urządzenia nie spowodują uszkodzenia, może to być nieszczelna lub pęknięta rura.

Możesz być w stanie samodzielnie naprawić uszkodzone rury. Jeśli jednak nie możesz znaleźć przyczyny zalania lub nie masz pewności, jak naprawić instalację wodno-kanalizacyjną, powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zapłata profesjonalnemu hydraulikowi nie powinna stanowić problemu, jeśli masz ubezpieczenie obejmujące przypadkowe uszkodzenia wody spowodowane nieszczelnymi rurami.

Krok 2. Ocena zakresu uszkodzeń

Po naprawieniu korzenia uszkodzeń spowodowanych przez wodę, należy ocenić zakres uszkodzeń podłóg laminowanych. Zwróć uwagę na wszystkie pęknięcia, zagięcia i bąbelki, umieszczając znaczniki lub otaczając je znacznikiem.

Po znalezieniu wszystkich uszkodzonych desek możesz zacząć oceniać, ile desek kupić. Niestety będziesz musiał wymienić całą uszkodzoną deskę, ponieważ nie da się jej pociąć. W takim przypadku musisz uzyskać prawidłowe pomiary i policzyć liczbę potrzebną do naprawy.

Powinieneś poszukać pasujących desek. Jeśli kupowałeś wcześniej podłogi laminowane od producenta, powinieneś najpierw spróbować u niego znaleźć pasujący wzór.

Jednak znalezienie dokładnego projektu może być trudne. Jeśli nie możesz znaleźć pasujących desek, możesz zadowolić się projektami, które wyglądają na tyle podobnie, że pozostaną niezauważone.

Krok 3. Usuwanie uszkodzonej podłogi

Gdy masz już wszystkie narzędzia i odpowiednią liczbę desek, możesz usunąć uszkodzone deski. Uszkodzone deski usunąć szpachelką na uszkodzone krawędzie. Po usunięciu wszystkich desek sprawdź, czy pod spodem nie ma śladów pleśni i pleśni.

Wyczyść gołą podłogę, zwłaszcza jeśli są oznaki wzrostu pleśni. Możesz użyć rozpuszczalników czyszczących lub możesz zdecydować się na domowe środki czyszczące.

Krok 4. Wymiana uszkodzonych desek

Aby zainstalować nowe podłogi, najpierw sprawdź, czy mają idealny rozmiar. Upewnij się, że goła podłoga jest czysta i wolna od brudu i pleśni.

Następnie możesz dodać klej do podłogi i ułożyć laminowane deski. Umieść ciężkie przedmioty na wierzchu laminowanej deski, aby prawidłowo przylegała do czystej podłogi. Pozostaw na kilka godzin, aż klej do podłóg wyschnie.

W przypadku drobnych napraw możesz to zrobić od razu. Jeśli jednak wymieniasz wiele desek, możesz rozważyć wykonanie instalacji partiami.

Wniosek

Wielu właścicieli domów na całym świecie preferuje podłogi laminowane ze względu na ich piękno. Podłogi te mogą wytrzymać sporadyczne zalanie, ale są podatne na uszkodzenia i gnicie, jeśli będą narażone na stałą wilgoć.

Na szczęście możesz nauczyć się samodzielnie naprawiać podłogę laminowaną uszkodzoną przez wodę, aby uniknąć opłat robocizny i zaoszczędzić na ewentualnych roszczeniach ubezpieczeniowych. Wykonując cztery proste kroki, możesz całkowicie wymienić i ponownie zamontować podłogi jak profesjonalista.