Zero waste w ogrodowych uprawach pod osłonami

Zero waste w ogrodowych uprawach pod osłonami to metoda, która pozwala generować jak najmniej odpadów. Ta idea, a zarazem odpowiedzialny sposób życia sprawia, że szkody, jakie wyrządza człowiek naturze, są minimalne. Dążenie do takiego stanu powinno być celem każdego człowieka, a szczególnie pasjonata ogrodnictwa. W artykule Krostrade zwrócimy uwagę na działania, które warto podjąć, aby wytwarzać mniej śmieci.

Zero waste w ogrodowych uprawach pod osłonami w tunelu foliowym

Jednym z głównych wyzwań związanych z zero waste, jest to, iż wiele z kupowanych przez klientów produktów zostaje zapakowanych w opakowania nienadające się do recyklingu. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmniejszenie liczby kupowanych przedmiotów, przy jednoczesnym starannym dbaniu o te już posiadane. Złamany sztyl od motyki czy łopaty nie wymaga kupna nowego narzędzia, a elementu. Widząc jakiekolwiek uszkodzenie, warto je skorygować, gdyż spowalnia to proces niszczenia, który zwykle jest następstwem eksploatacji. W przypadku innych przyrządów, jeśli istnieje szansa na to, aby je przygotować we własnym zakresie (skrzynia ogrodnicza, kompostownik itp.), należy to zrobić.

Doniczki zero waste

Podczas upraw pod osłonami, przygotowania rozsady, rozmnażania roślin powstaje duża liczba pojemników oraz doniczek. Zwykle po zakończonym sezonie trafiają do kosza. Plastikowe pojemniki to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Mają bardzo niską trwałość, ich cena jest niewielka, a szkodliwość dla środowiska ogromna. Posiadane pojemniki warto używać jak najdłużej. Można również zrezygnować z zakupu następnych, uprawiając rośliny bezpośrednio w ziemi, w ekologicznych pojemnikach. Biodegradowalne naczynia produkowane są z papieru, włókna kokosowego, a także samych łupin orzechów.

Rośliny zero waste

Nowe odmiany oraz gatunki warto pozyskiwać od zaprzyjaźnionych ogrodników, a rozsady przygotować samemu w mini tunelu foliowym. Jeśli jednak pojawia się potrzeba kupienia sadzonki warto zdecydować się na taką, która ma odsłonięty korzeń. Nadmiar plonu warto konserwować, mrozić, przetwarzać, tak aby był zdatny do spożycia jak najdłużej. Jeśli jest to niemożliwe, warto wykorzystać odpadki podczas produkcji kompostu.

Tunel foliowy zero waste

Dłuższy sezon wegetacyjny, mniej ograniczeń związanych z warunkami atmosferycznymi, ochrona przed zimnem, a także możliwość korygowania mikroklimatu sprawiają, że tunel foliowy wspiera działanie zero waste. Choć osłona nie jest wykonana z biodegrodowalnego materiału, to da się przedłużyć jej żywotność. Jeszcze na etapie zakupu warto zdecydować się na solidną barierę, która przetrwa jak najwięcej sezonów, a także zaopatrzyć się w razie potrzeby w taśmę naprawczą. Jeśli folia się zużyje, można ją pociąć, a mniejsze elementy wykorzystać jako klosze na rośliny, inspekt lub mini tunel ogrodniczy.