Zdrowie w Twoim ogrodzie

Sezonowość owoców i warzyw zanika. Truskawki, brzoskwinie czy sałata stały się roślinami całorocznymi, w każdej chwili możemy je kupić świeże, zamrożone lub ściągnięte z krajów, gdzie jeszcze trwa sezon. Innym sposobem, dzięki któremu możemy jeść świeże owoce poza sezonem, są tunele foliowe i szklarnie, w których rośliny bez przeszkód mogą rosnąć cały rok, mając przedłużony sezon wegetacyjny. Tunele foliowe to przyjazne dla środowiska konstrukcje, które zapewniają roślinom odpowiedni dla danego gatunku mikroklimat, magazynując wewnątrz ciepło i chroniąc rośliny przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki nim warzywa, owoce, kwiaty i zioła można uprawiać nawet w zimie. Tunele ogrodnicze z powodzeniem stosowane są na całym świecie. Wielka Brytania słynie z uprawy truskawek pod osłonami, w Polsce popularny są pomidory, a tunele także cieszą się powodzeniem w Algierii czy Maroku, ponieważ stosując osłonę, rośliny nie są narażone na wahania temperatur.

Coraz więcej ludzi odkrywa tunelową uprawę owoców i warzyw. Nawet pozornie niewielki ogródek może zaskoczyć liczbą żywności, którą może dać w zamian za odrobinę wysiłku. Tunele foliowe to szybki i tani sposób na pokrycie przestrzeni uprawowej, dzięki któremu nie będziesz mógł narzekać na brak pomidorów, papryki czy sałaty w swojej lodówce.

Oszczędność

Rośliny we własnym ogrodzie to źródło świeżej i zawierającej więcej wiele składników odżywczych żywności. To oczywiste, że to zdrowszy sposób żywienia niż owoce i warzywa kupowane w marketach. Dostęp do świeżych i nieprzetworzonych składników wielu potraw to element skutecznie poprawiający dietę. Produkowanie własnej żywności to nie tylko ulga dla portfela. To również bardzo cenne i rozwijające doświadczenie. Niektórzy nie mają po prostu czasu i muszą kupować owoce i warzywa w marketach, ale coraz bardziej popularne stają się niewielkie przydomowe uprawy.

Ogrodnictwo to zdrowie

Ci, którzy już od dawna uprawiają ogród, już wiedzą, że ogrodnictwo wpływa dobrze na psychikę i kondycję człowieka. Pozytywne jest już patrzenie na bogactwo zielonego koloru, a terapie tego typu stosowane są w lecznictwie. Ogrodnictwo wpływa korzystnie na ciało, umysł i duszę, ponieważ:

  • Może obniżać ciśnienie krwi,
  • Zwiększa aktywność mózgu,
  • Poprawia optymizm,
  • Minimalizuje poziom „hormonu stresu” – kortyzolu,
  • Zapobiega lękowi,
  • Prowadzi do wykonywania ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności,
  • Zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca,
  • Poprawia siłę i zręczność.