Wapnowanie ziemi w tunelu foliowym

Zbliża się przedwiośnie i na nowo ogrodnicy wrócą do roślin, które przebudzą się z zimowej przerwy. Pora więc powoli przygotowywać tunel foliowy oraz działkę na nowy sezon. Mając więcej czasu warto zapewnić roślinom lepszy start, a to z całą pewnością przełoży się na bardziej obfite zbiory. To dobry czas, aby pomyśleć o wapnowaniu i co nieco dowiedzieć się o tym zabiegu.

Będzie to przydatna informacja dla osób, które chciałby obniżyć kwasowość gleby. Więcej o pH pisaliśmy w artykule „Odczyn i wartość pH gleby w tunelu foliowym„. Jest to o tyle ważne, że po całym roku aktywnej uprawy ziemia traci sporo wapnia, a sam pierwiastek odgrywa kluczową rolę przy wegetacji wszystkich roślin.

Jak wapnowanie wpływa na rośliny ?

Sam zabieg przyczynia się do tego, że rośliny mogą prawidłowo rozwinąć system korzeniowy. To natomiast przełoży się na optymalne pobieranie składników pokarmowych oraz ich przyswajanie przez plon. Do tego nawozy organiczne, które stosujemy w uprawach znacznie lepiej będą się rozkładać. W ten sposób rozbudowana próchnica, stanie się źródłem składników odżywczych dla rośliny.

Wapnowanie spowalnia również rozwój grzybów, a także polepsza fitosanitarny stan gleby. Tworzy korzystną dla upraw mikroflorę bakteryjną, zwiększająca odpornosć roślin na choroby.

Warto wspomnieć, że owy zabieg polepsza relację powietrzno – wodną gleby. Luźna gleba zapewnia korzeniom dostęp do powietrza, a dzięki temu zarówno rośłina jak i ziemia lepiej znoszą susze.

Jak dostrzec brak wapnia w ziemi ?

Efekty braku wapnia można dostrzec dość szybko, szczególnie u wschodzących siewek. Młode rośliny, którym nie dostarcza się potrzebnych makro i mikroskładników wolniej rosną, słabiej się rozwijają i bywają bardziej podatne na ataki agrofagów i patogenów.

Już same korzenie rozwijają się gorzej niż w glebie zasobnej. Bywają powykręcane, krótkie i mocno zniekształcone. Górna część roślin wytwarza wiotkie i cienkie łodygi, na których z czasem można dostrzec oznaki gnicia. Liście są bardzo słabe, a żyłki zamiast mieć zdrowy zielony kolor nabierają brunatnej barwy.

Jak dużo wapnia potrzebują rośliny ?

To wszystko zależy od gatunku, odmiany i stopnia rozwoju. W poszczególnych etapach wegetacji zapotrzebowanie na wapń jest większe lub mniejsze. Przykładem mogą być rośliny cebulowe, które potrzebują najwięcej tego pierwiastka w chwili, gdy rozwijają korzenie i cebulę. Liściastym i strączkowym roślinom składnik dostarcza się przez cały czas uprawy, aż do czasu zbiorów. Psiankowate natomiast potrzebują wapnia do wykształcania łodyg i rozwoju korzeni.

Czym wapnuje się glebę ?

W ofercie, zarówno sklepów stacjonarnych jak i sklepów internetowych, z reguły dostępne są trzy rodzaje wapna.

  • Tlenowe, które stosuje się do podłoży kwaśnych, ciężkich i zbitych. Używane z reguły w rolnictwie na otwartej przestrzeni, ze względu na to, że w glebie powstaje silnie żrący wodorotlenek wapnia.
  • Dolomitowe, które idealnie sprawdzą się w hobbystycznym tunelu foliowym, zarówno jednowegetacyjnym, jak i wielowegetacyjnym. Zaletą wapna dolomitowego jest to, że można je używać nawet po jesiennym wzbogacaniu gleby o obornik. Można dostarczać je w małych dawkach, aż do wiosennego sadzenia. W ten sposób mamy pewność, że porcje zostaną odpowiednio przyswojone.
  • Węglanowe stosuje się na glebach lżejszych i mniej zasobnych w próchnicę. Działa o wiele wolniej niż dwa powyższe.

Kiedy wapnować glebę ?

Nie można wapnować ziemi bezpośrednio przed sadzeniem roślin, dlatego też zabieg przeprowadza się przed wprowadzeniem roślin do szklarni foliowej. Ziemię i wapń należy dokładnie wymieszać, przy czym uważajmy na to, aby odpowiednio dawkować porcje. Szkodliwy jest zarówno nadmiar wapnia jak i jego braki. Czas potrzebny na przyswojenie przez glebę pierwiastka, zależy od jej pH, czynników atmosferycznych, struktury podłoża itp., jednak minimalnie jest to conajmniej 5 tygodni przed siewem.